«انتخاب آگاهانه» و «نگاه فرهنگی به انتخابات»

بيانيه‌ي اول مجمع مطالبه‌ي مردمي مشهد مقدس پيرامون:

بیانیه مجمع مطالبه: انتخاب آگاهانه و نگاه فرهنگی به انتخاباتباید مراقب باشیم افراد فرصت طلب با عوض کردن رنگ خود «نگاه شعاری و ادعایی به عدالت و عدالتخواهی» را به جای عدالتخواهی واقعی جا نزنند. براي تشخيص این مسئله، بايد هوشيار باشيم كه كسي عدالت خواه است كه اولا به ساير ارزشها و آرمانهاي دين و انقلاب مثل عقلانيت، معنويت، آزادي خواهي و… نيز حقيقتاً معتقد باشد. دوم این که سابقه‌ي عملي‌اش نشان دهنده‌ي عدالتخواهي باشد و…

بيانيه‌ي اول مجمع مطالبه‌ي مردمي مشهد مقدس پيرامون «انتخاب آگاهانه»

بسم الله الرحمن الرحيم
«با چهار علامت مي‌شود نگون بختي حكومتها را تشخيص داد: فروگذاشتن مسائل اصلي، اهميت دادن به مسائل فرعي، جلو انداختن انسانهاي بي‌مايه و كم ارزش، عقب نگه داشتن و كوچك نگه داشتن افراد شايسته و برتر.» (امام علي عليه السلام)
«هنر مردم شهرهاي مختلف كشور اين است كه از ميان اين نامزدها، بهترين افراد را از لحاظ ايمان، اخلاص، امانت، دينداري و آمادگي براي حضور در ميدان‌هاي انقلاب انتخاب كنند و به كساني رأي دهند كه نسبت به نيازهاي مردم دردشناس‌ترين و دردمندترين افراد باشند.» (رهبر انقلاب اسلامی حضرت آيت‌الله خامنه‌اي)
هشتمین دوره انتخابات مجلس در پیش است و مثل انتخابات های قبل باز بسیاری از سیاسیون تنها چشم به نتیجه انتخابات دوخته اند و هیچ دغدغه ای ندارند جز این که افراد وابسته به جناح خود را به مجلس بفرستند! اما در این میان مساله و دغدغه ی دیگری هم مطرح است، دغدغه ای که بسیاری از نیروهای انقلابی به آن فکر می کنند و در میان هیاهوی سیاسی گروه ها مثل همیشه به فراموشی سپرده می شود: این که آیا این بار هم نیروهای ضعیف با اتکا به لیست های جناحی خواهند توانست به مجلس راه یابند یا این که نه؛ افرادی در شان جایگاه مجلس فرصت خواهند یافت که نماینده مردم مشهد شوند؟ این که آيا باز هم انتخابات به شیوه غربی یعنی متکی به تبلیغات توخالی می خواهد مجلس را از جایگاه واقعی اش دورتر کند یا این بار فرصتی پیش خواهد آمد که افراد حقیقتا اصلح کار را در دست بگیرند و با تکیه بر صلاحیت های واقعی شان آرای مردم را کسب کنند؟
مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس با مطرح کردن مجدد این دغدغه در پی آن است که نشان دهد تنها «انتخابات آگاهانه» و «نگاه فرهنگی به انتخابات» می تواند فضای سیاست زده ی موجود را به نفع انقلاب و مردم تغییر دهد. ما در پی طرح پرسشهايي از اين دست هستیم که:
– چرا در چند دوره‌ي اخير، رأي دادن ليستي باب شده؟ مگر نمي‌توان با رجوع به نخبگان حقیقی و بدون اتكا به ليستهاي سياسي افراد مورد نظر خود را به مجلس فرستاد؟
– كساني كه به اسم تبعيت از رهبري و به بهانه‌ي جلوگيري از نفوذ دشمنان به مجلس خود را در ليستهاي خاص جا مي‌دادند و رأي جمع مي‌كردند (مانند خانم صدیقیان و آقای شیرازی)، اكنون كجايند و چه مي‌كنند؟
– چرا تعداد طرح های ارائه شده برای تصویب و نیز سؤال و استيضاح از سوی نمايندگان مردم مشهد در مجلس هفتم، در صحن علني مجلس نزدیک به صفر مورد بوده است؟
– و ….
مجمع مطالبه‌ي مردمي مشهد مقدس با نگاهي آسيب‌شناسانه و با هدف ارتقاي رشد فكري و سياسي آحاد مردم –كه بايد هدف هر انتخابات باشد- حضور اجتماعی خود در این انتخابات را متکی به چند اصل ذیل دنبال می‌کند:
1- نقش‌آفرینی مستقل مردم و نخبگان:
انتخابات متعلق به همه‌ي مردم است و همه بايد در آن خود را صاحب خانه بدانند. علما، دانشگاهيان، دانش آموزان، مسجدي‌ها، نيروهاي دلسوز انقلابي و بسيجي و… همه و همه بايد وارد صحنه‌هاي اصلي سياسي شوند و روشهاي ناسالم سياسي و تبليغي را نفي كنند. مردم و نخبگان بايد با زير پا گذاشتن منش انحصارگرايانه و پشت پرده سياسيون، دست به «انتخاب آگاهانه» بزنند. اتکا به قدرت عمومی مردم به نیروهای انقلابی اين فرصت را مي دهد كه به بازسازی یک شبکه ارتباطی مردمی بپردازند و به حضوری حداقلی یعنی صرفاً رای دادن مطابق با بازی های از پیش تعریف شده دل نسپارند. انتخاب چهره‌های مستقل در انتخابات دوره های سابق مجلس در مشهد، تجربه انتخابات نهم ریاست جمهوری و تجربه آرای بالای کاندیداهای مستقل و اصلح مانند دکتر سعید جلیلی در انتخابات مجلس هفتم (که به سبب استقلالش توسط لیست های سیاسی وقت بایکوت شده بود) نشان می دهد که مردم و نیروهای انقلابی می توانند با اراده خود دربرابر هجوم تبلیغات و معادلات سیاسی ایام انتخابات به پیروزی برسند يا به پيروزي نزديك شوند.
2- تبیین جایگاه واقعی مجلس
مردم بايد به نقش كليدي مجلس در حل مشكلات كشور بينديشند و افرادي متناسب با آن نقش را به مجلس بفرستند. تا وقتي ما مجلس را محل سخنراني‌هاي پيش از دستور بدانيم، به فرستادن افراد ضعيف و متوسط در عوض افراد ضدارزشي راضي مي‌شويم. در مقابل، تنها وقتي نوبت را به شايستگان و «اصلح»ها می دهيم كه باور داشته باشيم نمايندگان مجلس ابزار متعددي مانند سؤال، استيضاح، تذكر، اخطار قانوني اساسي، تحقيق و تفحص، حق‌رأي در رأي اعتماد، كميسيون نظارتي، اصل نود و… براي نظارت بر همه‌ي اركان كشور را دارند، مي‌توانند با نظارت دائم (نه اتفاقي)، ساختار اجرايي و اداري كشور را اصلاح كنند، با ابزاري همچون ديوان محاسبات، وضع قوانين و… می توانند جلوی مفاسد اقتصادی را به طور واقعی بگیرند، در صورت تخصص مي‌توانند آرمانهاي بلند انقلاب، نيازهاي مردم و چشم انداز بيست ساله‌ي كشور را تبديل به فرمولهاي عملي دقيق و كاربردي در قوانين كنند و …
3- نگاهی دیگر به عدالتخواهی
در چند ساله اخیر خوشبختانه عدالتخواهی عمومیت بیشتری یافته است اما باید مراقب باشیم افراد فرصت طلب با عوض کردن رنگ خود «نگاه شعاری و ادعایی به عدالت و عدالتخواهی» را به جای عدالتخواهی واقعی جا نزنند. براي تشخيص عدالتخواهي غيرواقعي از عدالتخواهي حقيقي، بايد هوشيار باشيم كه تنها و تنها كسي عدالت خواه است كه اولا به ساير ارزشها و آرمانها

ي دين و انقلاب مثل عقلانيت، معنويت، آزادي خواهي و… نيز حقيقتاً معتقد باشد. دوم این که سابقه‌ي عملي‌اش نشان دهنده‌ي عدالتخواهي باشد و نه فقط سخنان و ادعا و برچسبش. سوم این که عدالتخواهي را در آگاهي و مطالبه‌‌گري مردم بخواهد نه در اين كه به اسم عدالت برشانه‌هاي مردم سوار شود اما بعد از آن به نظارت و حضور مردم اهميت ندهد و پشت پرده كارش را پي‌بگيرد. چهارم این که در روشهاي سياسي و انتخاباتي خود هم اصل عدالت (يعني ترجيح برترين‌ها) را رعايت كند و با غوغاي سطحي خود جا را براي افراد بهتر و روشهاي بهتر و آگاهانه‌تر تنگ نكند. و نهایتا این که تخصص لازم براي عملي كردن عدالت را داشته باشد و بتواند به جاي دادن شعارهاي كلي، نشان دهد كه در كدام عرصه‌هاي تخصصي مي‌تواند قوانيني وضع كند كه عدالت اقتصادي، اجتماعي و… را محقق كند. بنابراين، عدالتخواه غيركاردان و بي‌برنامه به درد مجلس نمي‌خورد.
4- نقد عملکرد دوره گذشته مجلس و گروه‌های سیاسی کار
باید عملکرد مجلس هفتم و نمایندگان مشهد در آن مورد ارزیابی جدی و منصفانه قرار گیرد. همچنین عملکرد گروه های سیاسی ای که با روشهای فاسد خود مانع مطرح شدن کاندیداهای اصلح شدند باید مورد نقد قرار گیرد. مجمع مطالبه معتقد است قابل قبول نيست كه دوباره گروه‌هاي سياسي افراد ضعيف و متوسطي را در شب انتخابات به خورد مردم بدهند و بگويند چاره‌اي جز اين نبود! اگر در دوره گذشته جناح ها افراد اصلح را به بهانه «تشکیلاتی نبودن» در خود جای نمی دادند، اکنون باید بررسی شود که نمایندگان مجلس هفتم چقدر تشکیلاتی عمل کردند؟ و یا این حرف که مردم به تنهايي نمي‌توانند تصميم‌ بگيرند و اگر به فلان ليست رأي ندهند رأي‌ها مي‌شكند چقدر واقعی است؟ ما ملاک حضور در انتخابات را تبعیت از نگاه امام و رهبری می دانیم که همواره ما را به انتخاب اصلح دعوت می کنند. به راستی توجیهاتی مثل صالح مقبول به جای اصلح چقدر مطابق نگاه دینی و انقلابی اصیل ماست؟ مجمع مطالبه در این انتخابات نیز تاکید می کند که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار خود با مردم یزد "مردم باید به بهترین ها و دردشناس ترین ها و دردمندترین ها رای دهند" نه به کسانی که تنها متکی به ادعا و لیست های سیاسی کارانه اند.

مجمع مطالبه مردمي مشهد مقدس در بيانيه هاي آتي خود به تشريح كامل تر نقدهاي خود بر فضاي سياست زده موجود و راهكارهاي جايگزين براي تغيير معادلات به نفع آرمانهاي انقلاب و نيازهاي حقيقي مردم خواهد پرداخت.

و من الله التوفيق
17/10/86
مجمع مطالبه‌ي مردمي مشهد مقدس