اعتراض خانواده امام موسي صدر به سیاستهای دولت

در پی فراموشی مسئله امام موسی صدر و گشایش رابطه با لیبی:

اعتراض خانواده صدر به ارتباط با لیبیمي‌دانيد حاصل دوگانگي ميان كلام و عمل چيست؟ گستاخ‌تر شدن ليبي، تضعيف قدرت چانه‌زني و اعمال فشار بر آدم‌ربايان، بي‌اعتمادي به تعهدات اخلاقي و انساني و قانوني كارگزاران دولت و از همه بدتر، تضعيف روحيه شيعيان غيور لبنان كه در بحران كنوني، با شرايط بسيار حساسي دست و پنجه نرم مي‌كنند.

پسر امام موسي صدر، در گفت‌وگويي تفصيلي، خواستار ارائه توضيح از سوي دولت نهم درباره علت تقويت و گسترش روابط با دولت ليبي به عنوان دولت رباينده امام موسي صدر، رهبر ايراني شيعيان لبنان شد.
به گزارش«جهان» سيد صدرالدين صدر، فرزند " امام موسي صدر" رهبر ايراني شيعيان لبنان، در گفت‌وگويي اختصاصي با خبرگزاري فارس، با يادآوري سياست‌هاي نظام جمهوري اسلامي ايران در قبال كشور ليبي و نيز مواضع قاطع بنيانگذار انقلاب اسلامي، حضرت امام خميني(س) و مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، موضع خانواده امام صدر درباره سفر اخير هيأتي از ايران به سرپرستي معاون‌اول رئيس‌جمهوري به طرابلس را مورد بحث و بررسي قرار داد كه مشروح اين مصاحبه از نظر مي‌گذرد:

**فارس: مطلع شديم در پي سفر معاون اول رئيس‌جمهوري به كشور ليبي، خانواده امام موسي صدر نامه‌اي خطاب به رئيس‌جمهوري ارسال كرده و به اين اقدام اعتراض كرده‌اند؛ آيا اين خبر صحت دارد؟
صدر: بله؛ همين طور است. خانواده صدر، نامه‌هايي جداگانه براي رياست محترم جمهوري، رؤساي گرانمايه قوه مقننه و قضائيه، كميسيون‌هاي ذي‌ربط مجلس شوراي اسلامي، مراجع عظام تقليد و علمايي كه نامه معروف نخبگان كشور خطاب به رئيس‌جمهوري سابق را امضا كرده بودند، ارسال كرده است.

**فارس: محتواي اين نامه چيست؟
صدر: در اين نامه‌ها علاوه بر يادآوري نظرات حضرت امام خميني(س) كه همواره تأكيد داشتند كه هرگز حاضر نيستند معمر قذافي، رهبر ليبي را به حضور بپذيرند به ديداري اشاره شده كه خانواده امام موسي صدر، چند سال پيش با مقام معظم رهبري داشتند كه ايشان در آن ديدار فرمودند اين مسأله بايد بطور جدي حتي به قيمت قطع رابطه با ليبي پيگيري شود. در ديداري هم كه با آقاي دكتر احمدي‌نژاد در ماه‌هاي نخست رياست‌جمهوري داشتيم، ايشان هم بر همين نكات تأكيد و خاطرنشان كردند كه بايد قضيه امام موسي صدر پيگيري شود و جدي هم پيگيري شود و حتي تصريح كردند كه اصلاً شما بگوييد ما چه كار كنيم تا ما همان كار را انجام دهيم و اگر مي‌خواهيد من خودم شخصاً همين الآن پيگيري كنم.

**فارس: با توجه به اين تأكيدات، روند پيگيري سرنوشت امام موسي صدر در دولت نهم را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
صدر: آنچه از مسؤولان بلندپايه كشور شنيده مي‌شود تنها قاطعيت و جديت در پيگيري اين موضوع است اما از سوي ديگر، خانواده امام با يك سري ملاقات‌‌ها و پيمان‌هاي سياسي و اقتصادي روبرو مي‌شود كه سؤال‌برانگيز است.

**فارس: ممكن است در اين باره واضح‌تر صحبت كنيد.
صدر: بله؛ بطور مثال، يكباره مطلع مي‌شويم شخص القذافي و عامل اصلي ربوده‌شدن امام موسي صدر به ايران دعوت مي‌شود اما وقتي اعتراض مي‌كنيم، گفته مي‌شود كه اين مسأله تنها يك تعارف ديپلماتيك بوده و موضع دولت، همان موضع صريح امام خميني(س) و مواضع قاطع مقام معظم رهبري در اين مورد است. طبيعتاً گفته‌هاي مسؤولان براي ما حجت است اما بعد مي‌بينيم كه ناگهان نخست‌وزير ليبي مخفيانه به ايران مي‌آيد و خبرش ساعتي پيش از ترك ايران، با نوعي شرمندگي پخش مي‌شود؛ و يا اينكه دوباره معاون‌اول رئيس‌جمهوري بدون اعلام قبلي به ليبي مي‌روند و قراردادهايي با ابعاد گسترده با اين كشور منعقد مي‌كنند كه در تاريخ ايران بي‌سابقه بوده است.

**فارس: آيا اين انتقاد شما تنها متوجه دولت كنوني است و مگر در دولت‌هاي قبلي شاهد روابط با ليبي نبوده‌ايم؟
صدر: منظور خانواده امام صدر، اصلاً دولت نهم يا هشتم يا قبل از آن نيست بلكه بحث وظايف رئيس‌جمهوري طبق قانون اساسي و اهميت پيگيري سرنوشت يك شهروند ايراني با شناسنامه و خانواده‌اي ايراني و آن هم نه يك شهروند عادي، بلكه مجتهدي آگاه و شخصيتي است كه به گفته حضرت امام خميني(س)، بزرگ‌شده و فرزند ايشان است و به گفته سيد حسن نصرالله، دبيركل حزب‌الله لبنان، پيروزي‌ها و موفقيت‌هاي چشمگير مقاومت اسلامي، مديون اقدامات اوست.

**فارس: مگر در دولت‌هاي گذشته، روابط در اين سطح برقرار نبوده است؟
صدر: بايد گفت در دولت‌هاي گذشته، قبح و ننگ و گسترش رابطه با ليبي به قدري زياد بود كه هيچ احدي به خود اجازه نمي‌داد تا هنگامي كه قضيه امام موسي صدر حل نشده و ايشان از زندان آزاد نشده‌اند با قذافي وارد مذاكره شوند. ما الآن ناچار با يك تناقض بزرگ و تضادي آشكارا در گفته‌ها و اقدامات عملي دولت نهم روبرو شده‌ايم؛ از يك سو به ما گفته مي‌شود كه همواره در پيگيري جدي آزادي امام صدر جديت داريم و از سوي ديگر با گسترش سريع روابط سياسي و اقتصادي با رژيم قذافي مواجه مي‌شويم و هنگامي كه مسأله را پيگيري مي‌كنيم مسؤولان ذي‌ربط مي‌گويند رابطه با ليبي را براي پيگيري و آزادي امام موسي صدر پيش گرفته‌ايم. ما نمي‌دانيم چطور مي‌توان برغم آزاد نشدن امام موسي صدر با ليبي روابط گسترده‌اي در اين سطح برقرار كرد؟ اين حجم از روابط و با اين سرعت آن هم با رژيمي مانند ليبي، هيچ‌گاه سابقه نداشته و ما بر اين اعتقاديم كه مسأله پيگيري، فراموش شده و فقط رابطه با ليبي اولويت يافته نيست.

**فارس: آيا برداشت خانواده امام موسي صدر اين است كه هدف از اين روابط، چيزي جز پيگيري اين پرونده است؟
صدر: اين گسترش روابط و فراموش‌شدن قضيه امام موسي صدر، هم ما و هم دوستداران ايشان را دچار تناقض كرده كه چه اتفاقي در شُرف وقوع است؟ آيا مواضع شفاهي تنها براي آرام نگه‌داشتن دوستداران و خانوا

ده و امام موسي صدر است و در عمل بايد اتفاق ديگري بيفتد يا اينكه بايد همچنان به پيگيري اين شهروند ايراني خوشبين باشيم؟

**فارس: به نظر شما آيا عدم اعلام علني اين مسأله، براي تقويت پيگيري سرنوشت امام صدر نيست؟
صدر: مي‌دانيد حاصل دوگانگي ميان كلام و عمل چيست؟ گستاخ‌تر شدن ليبي، تضعيف قدرت چانه‌زني و اعمال فشار بر آدم‌ربايان، بي‌اعتمادي به تعهدات اخلاقي و انساني و قانوني كارگزاران دولت و از همه بدتر، تضعيف روحيه شيعيان غيور لبنان كه در بحران كنوني و تشديد فشارهاي آمريكا و رژيم صهيونيستي، با شرايط بسيار حساسي دست و پنجه نرم مي‌كنند.

**فارس: آيا اين خبر صحت دارد كه گفته مي‌شود سيد حسن نصرالله، دبيركل حزب‌الله لبنان و نبيه بري، رئيس مجلس نمايندگان اين كشور و رهبر جنبش امل هم قبلاً اين مسأله را تذكر داده بودند كه گسترش روابط با ليبي، به شيعيان لبنان صدمه مي‌زند و بر خلاف مصالح لبنان هم هست؟
صدر: بله؛ همين طور است كه شما مي‌گوييد. علاوه بر اين، در نامه‌اي كه ارسال شده به مسائل استراتژيك منطقه هم اشاره شده است و اين مسأله‌اي را كه شما به آن اشاره كرديد هم سيد حسن نصرالله و هم نبيه بري در نامه اشاره كرده‌اند و حتي در ديدار با سفير كشورمان هم اين مسائل را به او گفته‌اند.

**فارس: ممكن است به مفاد نامه نصرالله و بري درباره پرونده امام موسي صدر اشاره كنيد؟
صدر: اگر ضرورت داشته باشد، محتواي نامه در آينده منتشر خواهد شد اما بايد توجه داشت كه به نظر شيعيان لبنان، گسترش روابط با ليبي تا زماني كه امام موسي صدر از زندان آزاد نشده‌اند مغاير مصالح شيعه، مغاير مصالح منطقه و مغاير مصالح اسلام است. به هر حال، امام موسي صدر، رمز لبنان است و گسترش رابطه با رژيم و ربايندگان امام موسي صدر، هم مخالف مصالح لبنان و هم جمهوري اسلامي ايران است. نگراني مهم اين است كه در اين مقطع حساس كه مقاومت لبنان، پس از مدت‌ها اتحاد و انسجام خود را به دست آورده، اين روابط حتي خداي‌ناكرده به صفوف مستحكم و متحد رزمندگان مقاومت ضربه زده و ميان آنان تفرقه ايجاد كند.

**فارس: موضع نهايي خانواده امام موسي صدر درباره پيگيري سرنوشت ايشان به عنوان يك شهروند ايراني از دولت چيست؟
صدر: موضع خانواده، فراتر از موضع نخبگان جامعه نيست و همان مطالباتي است كه نخبگان كشور از مراجع عظام تقليد و علما همچون حضرات آيات عظام سبحاني، موسوي اردبيلي، جوادي آملي، مشكيني، مظاهري و بسياري از مراجع و علماي ديگر و نيز رؤساي دانشگاه‌هاي كشور، حقوقدانان، وكلا، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و هنرمندان و فعالان سياسي و اجتماعي از دولت جمهوري اسلامي ايران خواسته‌اند كه به نظر ما، تحقق مطالبات نخبگان، حداقل وظيفه دولت نهم است.

**فارس: به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اشاره كرديد. پيگيري‌هاي نمايندگان در اين باره چه بوده است؟
صدر: مطلع هستيد كه نمايندگان مجلس هفتم در دو بيانيه جداگانه، ربودن امام موسي صدر را ضربه‌اي به پيكره امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران ذكر كردند و حتي 11 راهكار ارائه داده‌اند كه از جمله آنها ضرورت تقليل سطح روابط با ليبي تا سطح كارشناسان وزارتخانه‌هاست كه حضرت آقاي ابوترابي، نايب‌رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي نيز در سخنراني اخير خود به آنها اشاره كردند و تنها سؤالي كه در نهايت باقي مي‌ماند اين است كه واقعاً چه اتفاقي افتاده كه كار بدين جا كشيده شده است؟