رفتن به بالا

مرثيه امام حسين(ع) بايد روحيه شهادت، عشق و آگاهي را در مردم بيدار كند

عده اي اين جريان را به گونه اي نقل مي كنند كه گويا عاشورا نه يک جريان ، بلکه تنها كشته شدن، اسارت و مظلوميت بوده است. باید نگرش مردم را نسبت به عاشورا  تغيير داد. عاشورا داراي پيام هاي والايي است كه دلاوري‌ها و حماسه آفريني امام حسين (ع) و يارانش، نمونه هايي از اين پيام هاست.

آيت الله العظمي نوري همداني، بر بيان ابعاد مختلف حادثه عاشورا در مجالس عزاداري تاکيد کرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،آيت الله نوري همداني در ديدار اعضاي ستاد اجرايي كنگره بين المللي علامه بلاغي، به خدمات علامه بلاغي اشاره و تصريح كرد: علامه بلاغي علاوه بر اين كه عالمي فقيه، متكلم و محقق بود در مبارزه با استعمار انگليس به طور جدي وارد شد.

وي با بيان اينکه امثال علامه بلاغي در طول تاريخ بسيار است گفت: نبايد تنها به بزرگداشت يك نفر اكتفا كرد.

وي در بخش ديگري از سخنان به ماه محرم و جريان عاشورا اشاره کرد و اظهار داشت: قرن ها از حادثه عاشورا مي گذرد اما عده اي اين جريان را به گونه اي نقل مي كنند كه گويا عاشورا نه يک جريان ، بلکه تنها كشته شدن، اسارت و مظلوميت بوده است.

اين مرجع تقليد، خواستار تغيير نگرش مردم نسبت به عاشورا شد و گفت: عاشورا داراي پيام هاي والايي است كه دلاوري‌ها و حماسه آفريني امام حسين (ع) و يارانش، نمونه هايي از اين پيام هاست.

وي در بخش ديگري از سخنان خود، عاشورا را عامل پيروزي رزمندگان در جنگ تحميلي عنوان کرد و گفت: حماسه ها و از خود گذشتگي فرزندان ميهن اسلامي برگرفته از عاشورا و هريک بازخواني صحنه هاي عاشورا بود.

نوري همداني با بيان اينكه مرثيه امام حسين(ع) بايد روحيه شهادت، عشق و آگاهي را در مردم بيدار كند، خواستار توجه بيشتر به جنبه هاي مختلف اين جريان شد.

وي همچنين با اشاره به اهميت عقل و فرهنگ در اسلام علم، مطالعه، كسب تجربه و مطالعه تاريخ علما را از جمله راه‌هاي ارتقاء فرهنگ عنوان کرد.

وي به مقابله آمريکا و مخالفت او با دستيابي ايران به انرژي هسته اي اشاره کرد و گفت: اين هياهوها تنها به جهت ترس و هراس از ايران و اسلام است، چرا كه انقلاب ما موج جديدي را در دنيا به راه انداخته است.

وي با بيان اينكه غرب هيچ گاه با ما آشتي نخواهد كرد، گفت: نبايد به خنده هاي آنان دل خوش كرد، همانطور که امام راحل اين مكر و فريب را به خوبي شناخت و معتقد بود كه بايد مستضعفان و آزادي خواهان جهان را بيدار كرد تا زمينه ظهور محقق شود ، ما نيز تا تحقق وعده الهي بايد با استکبار مبارزه کرده و تسليم آنها نشويم.