10 نکته به تكايا و مداحان

احمد خاتمي:

خطباي محترم كه از اركان مجالس عزاداري سالار شهيدان هستند مطالعه كرده، مستند و مستدل معارف اسلامي سخن بگويند و با شيوه علماي سلف و شيوه‌ قرآن و عترت سخن بگويند و از طرح سست معارف اسلامي به ويژه خواب‌محوري اجتناب كنند. خواب هيچ حجت شرعي ندارد ولو روياي صادقه باشد.

خطيب نماز جمعه‌ اين هفته تهران گفت: شوراي نگهبان كف صلاحيت‌هاي نمايندگان را تعيين مي‌كند و مردم بايد سقف صلاحيت‌ها را با انتخاب اصلح خود رقم بزنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) آيت‌الله سيداحمد خاتمي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با اشاره به فرمايشات اخير مقام معظم رهبري در يزد و سخنراني 19 دي ايشان خاطرنشان كرد: رهبر معظم انقلاب بر اصل اهميت حضور مردم در عرصه‌ انتخابات تاكيد و اين عرصه را نمايش عزم راسخ و قدرت ملت بزرگ ايران توصيف كردند.

خاتمي با تاكيد بر اين‌كه " در عرصه‌ انتخابات همواره دشمنان شيطنت مي‌كنند اما مردم با حضور شكوهمند خود جواب دندان‌شكني به آن‌ها مي‌دهند" در عين حال اظهار اميدواري كرد كه در انتخابات مجلس هشتم نيز چنين شود.

اين عضو هيات‌رييسه‌ مجلس خبرگان با اشاره به توصيه‌هاي موكد معظم‌له مبني بر پرهيز از هرگونه بداخلاقي انتخاباتي، هتاكي‌، اهانت‌ و بازي با آبروي افراد در شب‌نامه‌ها، مطبوعات و پايگاه‌هاي اينترنتي، گفت: اين اقدامات مصاديق بارز بداخلاقي‌هاي انتخاباتي است.

اين عضو ارشد جامعه‌ مدرسين حوزه‌ علميه‌ قم، هم‌چنين با تاكيد بر اين‌كه " دادن وعده‌هايي كه مربوط به نمايندگان مجلس نيست و يا يك نماينده از عهده‌ آن برنمي‌آيد، از مصاديق بداخلاقي‌هاي انتخاباتي است" افزود: ريخت و پاش‌هاي آن‌چناني خلاف شرع و مصداق بارز اسراف است كه بعضا نمايندگان مرتكب آن مي‌شوند.

خطيب نمازجمعه‌ تهران، خريدن راي را نيز از جمله منكرات عنوان كرد و گفت: نماينده‌اي كه بخواهد راي مردم را بخرد اگر به خانه‌ ملت وارد شود دشمنان به راحتي مي‌توانند او را بخرند و اين از مصاديق بداخلاقي‌هاي انتخاباتي است.

وي تعهد، تخصص، ايفاي درست وظيفه‌ نمايندگي، داشتن منش و روش ارزشي را از جمله ويژگي‌هاي يك نماينده اصلح برشمرد و افزود: اين اصلحيت را هم از سوابق و تجارب افراد مي‌توان فهميد و هم از تبليغات آن‌ها.

خاتمي بر اين نكته كه " مردم نمايندگاني را برگزينند كه بيگانه‌ستيز و جان‌شان مملو از نفرت بيگانگان باشد" افزود: بايد نمايندگاني انتخاب كرد كه در برابر سلطه‌ بيگانگان مدرس‌وار بايستند.

خطيب نمازجمعه‌ تهران، با اشاره به اظهار تاسف رهبر معظم انقلاب از وجود برخي افراد ضعيف و بازي‌خورده كه خواهان نظارت ناظران بين‌المللي در عرصه‌ انتخابات هستند، ادامه داد: ايشان اين خواسته را بي‌شرمي و بزرگ‌ترين جسارت به ملت توصيف كردند؛ چراكه اين خواسته يعني ترجيح نظارت بيگانگان به نظارت خودي و اين مصداق بارز بيگانه‌پرستي و نفاق است.

اين عضو ارشد جامعه‌ مدرسين با بيان اين‌كه " بوش در نطق چند روز گذشته خود از گروهي حمايت كرده و نام برده است" افزود: اين حقيقتا براي كساني كه مشمول حمايت بوش بودند ننگ است كه البته آن گروهي كه مشمول اين حمايت بودند راه توبه برايشان باز است؛ يعني مي‌توانند بيانيه‌اي شديدالحن عليه آمريكا صادر و هرگونه رابطه با آمريكا را رد كنند؛ اما متاسفانه تا اينجا شاهد چنين اقدامي نبوديم.

خاتمي با تاكيد بر اين‌كه " كساني كه بوش از آن‌ها حمايت كرده بايد ماتم و عزا بگيرند" در عين حال به بخش ديگري از فرمايشات مقام معظم رهبري اشاره كرد و گفت: بايد مرزها مشخص شود. گروهي كه مورد حمايت بوش قرار گرفته‌اند اگر بيانيه‌ شديدالحن صادر كردند كه فبها، اما اگر صادر نكردند مطمئن باشند مردم در انتخابات به آن‌ها راي نمي‌دهند و اين تحقق عملي شعار مرگ بر آمريكاست.

خطيب نمازجمعه‌ تهران در ادامه‌ سخنان خود با اشاره به سفر بوش به منطقه، خاطرنشان كرد: اين سفر هدف اعلام‌نشده‌اي دارد؛ هدف آن دست و پا زدن براي تجديد حيثيت حزب شكست‌خورده‌ حزب متبوعش يعني جمهوري‌خواهان آمريكاست.

به گزارش ايسنا خاتمي با تاكيد بر اين‌كه " البته از نظر ما هم حزب جمهوري‌خواه و هم دموكرات هر دو سر در يك آخور دارند" ادامه داد: هر دوي احزاب در جهت تامين منافع صهيونيست‌ها حركت مي‌كنند.

اين عضو ارشد جامعه‌ مدرسين حوزه‌ علميه‌ قم خاطرمنشان كرد: يكي از اهداف اعلام شده تلاش در جهت پيشرفت مذاكرات صلح اعراب و اسرائيل است. وزير خارجه‌ آمريكا و وزير دفاع اين كشور آمدند و كاري از پيش نبردند. كنفرانس آناپوليس نيز كاري از پيش نبرد. بوش هم مطمئن باشد كه از اين سفر ناكام خواهد رفت.

وي با اشاره به تظاهرات عليه سفر بوش در فلسطين و كشورهاي ديگر، گفت: اين تظاهرات نشان مي‌دهد كه اين سفر با اين هدف شكست‌خورده است. هدف اعلام شده‌ دوم بوش تكميل پروژه‌ ايران‌هراسي و خطرناك توصيف كردن ايران براي كشورهاي همسايه است و اين همان چيزي است كه بوش مكرر آن را اعلام كرده و خوشبختانه گوش شنوايي براي حرف‌هاي او وجود ندارد.

اين عضو هيات رييسه مجلس خبرگان اضافه كرد: همسايگان مي‌دانند كه ايران مقتدر بهترين دوست آن‌هاست و به مصلحت‌شان است كه با آن دوستي كنند. پيش‌درآمد ايران‌هراسي، اتفاق تنگه‌ هرمز و مساله‌ ادعايي است كه آن‌ها مي‌كنند.

خطيب نمازجمعه‌ اين هفته تهران، با اشاره به اين‌كه " مرزبانان دريايي كشورمان هر شناوري كه از تنگه‌ هرمز مي‌گذرد را شناسايي مي‌كنند" گفت: شناورهاي آمريكايي را هم مرزبانان ما شناسايي كرده‌اند و آن‌ها هم خود را معرفي كرده و به راه‌شان ادامه دادند اما بوش و اطرافيان غوغاسالاري كردند ت

ا بگويند ايران خطرناك است.

خاتمي به برخي كشورهاي عربي توصيه كرد كه " عقل و درايت در اين كشورها حاكم باشد و سرنوشت خود را در سال پاياني حكومت بوش به يك رييس‌جمهور مفلوك و ورشكسته گره نزنند."

اين عضو ارشد جامعه‌ مدرسين حوزه‌ علميه‌ قم، افزود: برخي كشورها مدال افتخار به كشوري مي‌دهند كه در همه آدم‌كشي‌هاي فلسطين شريك اسرائيل بوده و از اين رژيم حمايت كرده است.

خطيب نمازجمعه‌ تهران، با تاكيد بر اين‌كه " در راس همه‌ آدم‌كشي‌ها و جنايات در لبنان بوش قرار دارد" افزود: لذا اين ننگ است كه كشوري به دشمن ملت عرب مدال افتخار بدهد.

وي با اشاره به اين‌كه " چند دوره است كه در لبنان مي‌خواهند رييس‌جمهور انتخاب كنند، اما اين كار تاكنون صورت نگرفته است" افزود: همه مي‌دانند كه آتش‌افروز در لبنان آمريكاست. متاسفانه آمريكا و دولت دست‌نشانده و غيرمردمي لبنان تمام تلاش‌هاي مصلحانه و دلسوزانه را تا امروز ناكام گذاشته‌اند و هدف آن‌ها اين است كه آن‌چه با جنگ نظامي مي‌خواستند به دست آورند و محقق نشد در عرصه‌ سياسي آن را به دست آورند.

اين عضو ارشد جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: همه مردم لبنان و سايرين مي‌دانند كه آن سرانگشت تدبيري كه عامل پيروزي جنگ 33 روزه‌ لبنان بر عليه اسرائيل بود، مي‌تواند اين بار نيز به دادشان برسد و‌ آن پيشنهادات رهبر مجاهد، حزب‌الله سيدحسن نصرالله است.

اين عضو هيات رييسه‌ مجلس خبرگان با تاكيد بر اين‌كه " ما ايرانيان خواهان لبناني بدون تنش، آباد، با نشاط و پرتحرك در صحنه‌ بين‌المللي هستيم" اضافه كرد: موضوع ديگر سفر البرادعي به ايران است. خوشبختانه مساله‌ هسته‌يي ايران در مسير خوبي قرار دارد و براي دنيا ثابت شده كه ايران از گذشته و حال خواهان انرژي صلح‌آميز هسته‌يي بوده و آن‌چه از سوي بوق‌هاي استكباري مطرح مي‌شده دروغ بوده است.

خاتمي اظهار اميدواري كرد: البرادعي در ايران با ديدن واقعيات بيشتر در اين جهت بيشتر تلاش كند و با گزارش واقع‌بينانه و مثبت، پرونده‌ هسته‌يي ما را در آژانس مختومه كند و نشان دهد آژانس در پي احقاق حق اعضاست نه حق‌زدايي از اعضاء.

خطيب نمازجمعه‌ اين هفته‌ تهران، با اشاره به اين‌كه " ما عضو NPT هستيم و تاكنون به وظايف خود عمل كرده و پاي حقوق خود ايستاده‌ايم" گفت: همه مي‌دانند و مردم ايران هم تاكنون نشان داده‌اند كه ذره‌اي از حق هسته‌يي خود كوتاه نمي‌آيند.

به گزارش ايسنا، وي در ادامه با اشاره به هفته‌ امر به معروف و نهي از منكر، گفت: اميدواريم همه به تحقق اين آرمان بلند كه روح سالار شهيدان است كمك كنند.

خاتمي همچنين ياد و خاطره‌ شهيدان فداييان اسلام در 27 دي ماه سال 1334 و همچنين شهيدان 19 دي كه " آغازگر مرحله‌ دوم پيروزي انقلاب اسلامي بود" و علي دواني را گرامي داشت.

اين عضو ارشد جامعه‌ مدرسين حوزه‌ علميه قم، با اظهار تاسف نسبت به قطعي گاز در برخي استان‌ها در طي سرماي هوا و بارش برف، گفت: بنده وقتي كه شنيدم در برخي استان‌ها قطعي گاز و كمبود فشار گاز پيش آمده رنج را لمس و احساس كردم.

اين عضو هيات رييسه‌ مجلس خبرگان از مسوولاني كه " سريع و بسيجي‌وار به كمك آسيب‌ديدگان شتافتند و همچنين همكاري مردم" تشكر كرد و گفت: اميدواريم براي موج سرما و برف و باراني كه در پيش داريم تدابير لازم انديشيده شود كه البته خوشبختانه همانطور كه در اخبار شنيدم تدبيرات اتخاذ شده است.

وي با اظهار اميدواري از اين‌كه " ديگر شاهد كم شدن فشار گاز نباشيم" گفت: مسوولان تلاش كنند كه راه‌هاي مواصلاتي و راه‌هاي هوايي در حد توان قطع نشوند. جدا از مردم مي‌خواهيم كه در مصرف گاز صرفه‌جويي كنند و اين يك تكليف شرعي است علاوه بر اين‌كه وظيفه‌ ميهني نيز مي‌باشد.

به گزارش ايسنا خطيب نمازجمعه‌ تهران در خطبه‌هاي اول نيز ضمن تسليت به مناسبت ايام سوگواري اباعبدالله الحسين(ع) در عين حال 10 نكته را براي برگزاري مراسم‌هاي ماه محرم متذكر شد.

وي با تاكيد بر اين‌كه " مجالس عزاداري به گونه‌اي برگزار شود كه حسين‌پسند باشد" افزود: بكوشيم عزاداري‌هاي‌مان باشكوه گذشته برگزار شود و شيوه‌ عزاداري‌ها نيز عزاداري سنتي باشد.

اين عضو ارشد جامعه مدرسين با تاكيد بر اين‌كه " بانيان مجالس عزاداري و روساي هيات‌ها و دسته‌هاي عزاداري اخلاص را فراموش نكنند و فقط برايشان عزاداري مهم باشد" در عين حال، گفت: خطباي محترم كه از اركان مجالس عزاداري سالار شهيدان هستند مطالعه كرده، مستند و مستدل معارف اسلامي سخن بگويند و با شيوه علماي سلف و شيوه‌ قرآن و عترت سخن بگويند.

وي با تاكيد بر اين‌كه "خطبا از طرح سست معارف اسلامي به ويژه خواب‌محوري اجتناب كنند" افزود: خواب هيچ حجت شرعي ندارد ولو روياي صادقه باشد. خطبا معارف ولايي كه بر محبت مردم به اهل بيت مي‌افزايد را بيان كنند تا ارتباط عاطفي مردم با اهل بيت بيشتر شود.

خاتمي با تاكيد بر اين‌كه " در مجالس امام حسين(ع) خطبا به تبيين عميق اصل حادثه‌ عاشورا و انگيزه‌ها و مباني و اهداف سالار شهيدان بپردازند تا مردم معرفت روشن‌تري از اين نهضت الهي پيدا كنند" گفت: معارفي را بيان كنند كه موجب افزايش ايمان و معرفت مردم باشد. آيات و روايات عترت را بخوانند؛ چراكه لفاظي‌ها سازندگي ندارد و آن‌چه سازنده است قرآن و عترت است.

خطيب نمازجمعه‌ اين ه

فته‌ تهران، با تاكيد بر اين‌كه " خطبا در تبيين سيماي اهل بيت هم مناقب ملكوتي آن‌ها را بيان كنند و هم جنبه‌ ملكي و زميني و بشري آن‌ها را" ادامه داد: مداحان كه هنرمندان آييني و نمك مجالس اباعبدالله(ع) هستند آن‌طور كه بزرگان تذكر دادند روضه‌هاي مستند بخوانند و در اين صورت حرجي بر آن‌ها وارد نيست.

اين عضو ارشد جامعه‌ مدرسين هم‌چنين با تاكيد بر اين‌كه " مداحان سعي كنند مطالب مستند و صحيح را بيان كنند" افزود: اينان مناقب اهل بيت و فضايل اهل بيت را بگويند اما در شان اهل بيت غلو نكنند. عزيزان مداح بكوشند آهنگي كه انتخاب مي‌كنند آهنگ‌هاي خودي باشد و آهنگ‌هايي كه در شان اهل بيت نيست را در عزاداري‌ها خلط نكنند.

خطيب نمازجمعه‌ تهران، در پايان سخنان خود تاكيد كرد كه مداحان از ترانه‌هاي طاغوتي و لس‌آنجلسي در محتواي عزاداري‌ها استفاده نكنند.