بودجه 87 انبساطي است

نايب رييس كميسيون اقتصادي مجلس:

لايحه بودجه سال 87 به اين شكلي كه از سوي دولت تقديم شده نمي‌تواند پاسخگوي نيازهاي اساسي باشد و بايد بازنگري اساسي در آن صورت گيرد.

نايب رييس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: لايحه بودجه سال 87 به اين شكلي كه از سوي دولت تقديم شده نمي‌تواند پاسخگوي نيازهاي اساسي باشد و بايد بازنگري اساسي در آن صورت گيرد.

ايرج نديمي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان مطلب فوق بودجه‌ي سال 87 را از چند ديدگاه قابل نقد دانست و تصريح كرد: بودجه انقباظي نيست و انبساطي است؛ چرا كه در همه‌ي سطوح با افزايش بودجه روبه‌رو هستيم و اين يعني تورم و نقدينگي بيشتر.

وي لايحه‌ بودجه‌ سال 87 را از جهت پاسخگويي به نيازهاي اساسي چون لايحه مديريت خدمات كشوري و اصل 44 قانون اساسي با تنگناي اساسي روبه‌رو دانست و توضيح داد: حقوق كاركنان دولت تنها 5 درصد افزايش يافته است و بودجه شركت‌هاي دولتي را افزايش داده كه اين با خصوصي‌سازي و مردمي‌سازي سازگار نيست.

نماينده‌ مردم لاهيجان در خانه ملت با بيان اين‌كه رديف‌ها به دستگاه‌ها و استان‌ها انتقال يافته است، خاطرنشان كرد: اين بدان معناست كه رديف‌ها فقط در اين كتاب‌ها نيامده، ولي در جاي ديگر رديف‌هاي متفرقه حفظ شده است.

عضو فراكسيون خط امام(ره) مجلس با بيان اين‌كه بودجه‌ سال 87 وابستگي زيادي به درآمدهاي نفتي دارد، عنوان كرد: ظاهرا قيمت نفت چهل و چند دلار است اما عملا با توجه به برداشت از حساب ذخيره ارزي و يا متمم‌هايي كه در آينده داده مي‌شود هم‌چنان با وابستگي بيشتري روبه‌رو خواهيم شد.

نديمي تاكيد كرد: درباره‌ مسايل مربوط به آسيب‌هاي اقتصادي هم‌چنان در بودجه با كم‌اعتنايي روبه‌رو هستيم.

وي ادامه داد: در اين بودجه 10 حكم صريح و شفاف براي جلوگيري از قانون‌گريزي يا تن دادن به اختيارات قانوني در مسايل مربوط به نظارت، اولويت‌بخشي به پروژه‌هاي عمراني يا اهتمام به لايحه ساماندهي حمل و نقل، مسكن و لايحه خدمات كشوري وجود ندارد.

نايب رييس كميسيون اقتصادي درباره‌ي قيمت دلار در بودجه‌ 87 گفت: در ماده واحده بودجه قيمت دلار تعيين نشده است و بايد از روي ارقام قيمت آن را محاسبه كرد كه به نظر مي‌رسد قيمت دلار بيشتر از سال گذشته و بالاي 900 تومان محاسبه و تعريف شده است.