بیانیه دانشجویان عدالتخواه در حمایت از تشکل دانشجویی آرمان و تحصن مقابل وزارت علوم

در پی عدم پاسخگویی وزارت علوم به مطالبات برحق تشکل آرمان:

بیانیه دانشجویان عدالتخواه در حمایت از تشکل دانشجویی آرمان و تحصن مقابل وزارت علومبا گذشت ایام و مشاهده عملکرد برخی مدیران و مسئولین تازه به دوران رسیده، نه تنها انتظارات موجود برآورده نشد، بلکه با مانع جدیدی نیز به نام "مدیران محافظه کار" روبرو شدیم که هر گونه انتقادی را به صورت تهدید می بینند. این مسئله بویژه در دانشگاهها به وفور مشاهده میشود..

"خدا لعنت کند کسانی را که نمی خواهند دانشجویان ما سیاسی باشند."

                                                                                                                    رهبر حکیم انقلاب

با روی کار آمدن دولتی با شعار محوری عدالت که بنا بر تحلیل رهبر حکیم انقلاب خود حاصل "به دست گرفتتن پرچم عدالتخواهی توسط دانشجویان" بوده است، انتظار می رفت فضای عدالتخواهی نیز با همه لوازمش تسهیل گردد و مسئولین و منصوبین این دولت، علاوه بر انتخاب و نصبشان بر اساس فرآیندی عادلانه و شایسته محور، به تداوم و گسترش و نهادینه سازی گفتمان عدالتخواهی و مطالبه عدالت کمک کنند.

 لیکن با گذشت ایام و مشاهده عملکرد برخی مدیران و مسئولین تازه به دوران رسیده، نه تنها انتظارات موجود برآورده نشد، بلکه با مانع جدیدی نیز به نام "مدیران محافظه کار" روبرو شدیم که هر گونه انتقادی را به صورت تهدید می بینند. این مسئله بویژه در دانشگاهها به وفور مشاهده میشود و عملا یا منجر به سرخوردگی دانشجویان و رکود فعالیتهای دانشجویی شده، یا در دانشگاههایی که دانشجویان آرمانخواه بر فعالیتها و مطالبات خود تاکید کرده اند، به درگیری با مدیران دانشگاهها و نهایتا تشکیل پرونده های امنیتی و انضباطی شده است.

در ماههای اخیر نیز در دانشگاه صنعتی اصفهان شاهد انواع فشارها و اتهامات غیر اخلاقی از سوی مدیریت و برخی تشکلهای دانشجویی این دانشگاه بر تشکل آرمان بوده ایم که در آخرین مورد این تهدیدها، «حمزه وطن فدا» دبیر سابق این تشکل، تنها به دلیل انتقاد از عملکرد دکتر علی لاریجانی در زمان مسئولیت ده ساله اش بر سازمان صدا و سیما در جلسه سخنرانی وی، به یک ترم تعلیق محکوم شده است!

جالب آنجاست که ادامه پیگیریهای دانشجویان برای حل مسئله، از دخالت مستقیم اداره اطلاعات اصفهان و تاثیرپذیری رییس دانشگاه از این ارگان امنیتی پرده برداشت که ورود نهادهای امنیتی به پرونده های دانشجویی که با استقبال و همراهی مسئولین دانشگاهها همراه شده، را باید «مرگ فعالیتهای دانشجویی» قلمداد نمود.

ما ضمن اعتراض به روند هزینه مند نمودن فعالیتهای دانشجویی، خواستار پاسخ مشخص وزیر علوم در قبال عملکرد ضعیف و محافظه کارانه و عدم تحمل و درک فضاهای دانشجویی از سوی مسئولین دانشگاهها و نیز لغو حکم تعلیق دبیر سابق آرمان و همچنین لغو حکم توقف فعالیتهای این تشکل هستیم.

بی اعتنایی مسئولین وزارت علوم به این درخواستها و اعتراضات به حق فعالان دانشجویی، به منزله گشوده شدن باب تازه ای در تعامل دانشجویان با این نهاد خواهد بود که اولین قدم آن تحصنی است که در مقابل این وزارتخانه دوشنبه این هفته مورخ 13/ 12/86 برگزار خواهد شد.

کانون قسط دانشگاه صنعتی شاهرود

تشکل دانشجویی وصال دانشگاه آزاد شیراز

کانون و قرآن و عترت دانشگاه سیستان و بلوچستان

مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس

جمعی از دانشجویان دانشگاههای تهران، علم و صنعت، صنعتی شریف، امیرکبیر، علامه طباطبایی، امام صادق(ع)، بوعلی همدان، شهید باهنر کرمان