بازتاب سفر احمدي نژاد در مطبوعات عراق

سفر تاریخی رییس جمهور به کشور همسایه عراق

سفر احمدی نژاد به عراق دريكي از مطالب اين روزنامه آمده است: سفر احمدي نژاد اين پيام را دارد كه "ايران نقش مهم و غيرقابل انكاري در عراق دارد و آمريكا نمي‌تواند آن را ناديده بگيرد." …

  بازتاب سفر احمدي نژاد در مطبوعات عراق
 
 

 

سفر احمدي نژاد به عراق، به عنوان مهم‌ترين خبر، بخش اعظم صفحات مطبوعات عراق و نيز عناوين اول صفحه نخست بيشتر روزنامه‌هاي روز يكشنبه پايتخت اين كشور را به خود اختصاص داد.

 

به گزارش رجانيوز به نقل از ايرنا ، "الاتحاد"، عنوان "جهش تجاري" را براي گزارش خود در خصوص سفر رييس جمهوري ايران انتخاب كرد و اين سفر را گامي مثبت در مسير گسترش روابط دو كشور دانست كه در زمان ديكتاتور بغداد همواره روابطي سرد و توام با تنش بود.

 

در اين گزارش به اظهارات احمدي نژاد پيش از عزيمت به بغداد، اشاره كرده و از قول رييس جمهوري ايران نوشت: روابط دو كشور اكنون در اوج خود قرار دارد و ايران براي شروع پروژه‌هاي عمراني و زير بنايي عراق وام يك ميليارد دلاري در نظر گرفته است.

 

اين روزنامه همچنين با چند تن از شخصيت‌هاي سياسي از جمله نمايندگان پارلمان عراق در خصوص اين سفر گفت وگوهايي كرده است.

 

"باسم الحسني" از حزب فضيلت، از جمله نمايندگان عراقي است كه به الاتحاد گفته است: اين ديدار بسيار مهم است و به تحكيم و تعميق روابط دو كشور بويژه در بخش‌هاي اقتصادي و تجاري و امنيتي منجر مي‌شود.

 

"حسن السنيد" از ائتلاف يكپارچه عراق نيز در همين خصوص گفته است : اين ديدار آثار بسياري در روابط دو كشور و حتي روابط منطقه‌اي عراق با همسايگانش خواهد داشت و در راستاي منافع دو كشور است.

 

"خالد شوواني" از ائتلاف احزاب كردستان در پارلمان عراق نيز به افقهاي جديدي در پي اين ديدار اشاره كرد و گفت: اين ديدار كه در بالاترين سطح ميان دو كشور انجام مي‌شود، باتوجه به امكانات و امتيازهاي راهبردي ايران در منطقه ، ديداري مهم و ويژه براي عراق است.

 

در همين خصوص روزنامه العداله چاپ بغداد نيز گزارش مفصلي را از برنامه هاي سفر رييس جمهوري به عراق و گفت وگوهايي با مقام‌هاي ايراني و اظهارات طرف‌هاي عراقي تهيه كرده و به چاپ رسانده است.

 الدستور ديگر روزنامه چاپ بغداد هم با تيتر "وام يك ميليارد دلاري ايران به عراق"، گزارش مفصلي دارد كه در آن ضمن گفت وگو با شخصيت‌هاي سياسي، مديران و كارشناسان، به بررسي روابط دو كشور و نيز مكانيزم و چگونگي بهره برداري عراق از وام يك ميليارد دلاري ايران پرداخته است.

 اين روزنامه همچنين نوشت كه احمدي نژاد به منطقه امنيتي "الخضرا"، محدوده محصوري در دل بغداد كه سفارتخانه‌هاي آمريكا و انگليس در آن قرار دارد، نرفت و منزل جلال طالباني را براي اقامت در عراق و انجام ديدارهايش در بغداد برگزيد.

 روزنامه الزمان چاپ بغداد نيز در گزارشي كه نيم تاي بالاي صفحه اول آن را به خود اختصاص داد، اظهارات علي الدباغ سخنگوي دولت عراق، محمد مصبح الوائلي استاندار بصره و نيز بازتاب بين‌المللي ديدار احمدي نژاد بويژه از سوي مقام‌ها و كارشناسان آمريكايي را مورد توجه قرار داده است.

 در گزارش اين روزنامه از قول الوائلي آمده كه "استاندار بصره گفته برغم آنكه مي‌دانم در سفر رييس جمهوري ايران ، ديدار از نقاط ديگري غير از بغداد پيش بيني نشده ، اما من از وي براي سفر به بصره دعوت مي‌كنم.

 او اين سفر را يك سفر تاريخي خوانده است.

 الزمان همچنين به نقل از كارشناسان بين‌المللي نوشت: برخي كارشناسان معتقدند ديدار احمدي نژاد از عراق، از نفوذ آمريكا در اين كشور خواهد كاست.

 روزنامه "البينه الجديده" نيز بخش اعظم سه صفحه اول خود را به سفر رييس جمهوري ايران اختصاص داده و اين سفر را از زواياي مختلف مورد بررسي قرار داده است.

 دريكي از مطالب اين روزنامه آمده است: سفر احمدي نژاد اين پيام را دارد كه "ايران نقش مهم و غيرقابل انكاري در عراق دارد و آمريكا نمي‌تواند آن را ناديده بگيرد."

 اين روزنامه همچنين گفت وگوي مفصلي با سفيرعراق در ايران انجام و به خوانندگان خود وعده داده كه گزارش كامل آن را روز دوشنبه چاپ خواهد كرد.

 روزنامه المشرق نيز در گزارشهاي مفصلي، از زواياي مختلف به انتظارات دو كشور از دستاوردهاي اين سفر پرداخته است.

 در همين چارچوب، گفت وگوي ايرنا با شيخ عطار را مبني بر اينكه "هدف از سفر تحقق ايده ايجاد مرز دوستي و صلح پايدار ميان ايران و عراق است" و نيز توافقنامه‌هايي كه قرار است امضا شود، انعكاس داده است.

 اين روزنامه در مطلب ديگري از قول علي الدباغ سخنگوي دولت عراق نوشت:
عراق مايل نيست روابطش با كشورهاي همسايه در زير سايه كشور ثالث قرار داشته باشد و ايرانيان نيز مايلند كه عراق يك كشور امن باشد.

 وي همچنين با يادآوري جنگ تحميلي صدام حسين به ايران، گفته است كه "عراق مايل است گذشته‌هاي تلخ را به فراموشي بسپارد چرا كه هيچ نقشي در آن نداشته و از طرف ديكتاتور به ملت عراق تحميل شده بود."

 الصباح ديگر روزنامه پرتيراژ چاپ بغداد ، گزارش‌هاي مفصلي دارد كه از صفحه اول و با تيتر اول خود به موضوع سفر احمدي نژاد پرداخته است.

 اين روزنامه عنوان"دارالسلام ، امروز ميزبان ديدار سران دو كشور است" را در صفحه اول خود چاپ كرده و نوشته است: اين ديدار تاكيدي بر حمايت از حكومت و روند سياسي عراق در چارچوب حفظ امنيت عراق است.

 الصباح به نقل از كارشناسان و سياستمداران توضيح مي‌دهد كه "اين سفر آثار و پيامدهاي مثبت و موثري در همه زمينه‌ها دارد."

 

شبكه‌هاي تلويزيوني و سايت‌ها و پايگاههاي اينترنتي در عراق نيز طي روز جاري بيشترين حجم اخبار و گزارش‌هاي خود را به اين سفر اختصاص داده‌اند و تلويزيون العراقيه نيز مراسم ورود و استقبال رسمي از احمدي نژاد و كنفرانس مشترك خبري رييسان جمهوري ايران و عراق را بطور مستقيم پخش كرد