بي‌عدالتي از نوع آب خوردن

آلودگي آب جنوب‌شهر و حاشا و كلاي وزارت بهداشت:

بی عدالتی از نوع آب خوردننوع سوم آب آشاميدني پايتخت آبی‌ است كه در جنوب شهر و محلات فرودست و اقشار مستضعف توزيع مي‌شود. اين مسئله در محلات جنوب شهر آنقدر حاد شده كه حتي اعضاي شوراي شهر اذعان كرده اند كه از آب شهر نمي‌نوشند و حتي پزشكان شهرك رضويه آب آشاميدني خود را از محلات بالادست به همراه آورده يا از آب‌هاي معدني استفاده مي‌كنند.

بي‌عدالتي از نوع آب خوردن

با گذر از روزهاي سرد زمستان كه معمولا با سوغات وارونگي هوا و به‌تبع آن آلودگي هواي پايتخت همراه بود رفته‌رفته آمدن روزهاي معتدل بهاري زيست شهري فرح‌بخشي را براي شهروندان تهران تداعي مي‌كرد اما انتشار خبري تلخ كام فرودستان را ـ چون هميشه ـ تلخ كرد اظهار نگراني مسئولان بهداشتي شهر از حجم بالاي نيترات در آب آشاميدني جنوب تهران! به دنبال آن برخي مسئولان از آلودگي آب جنوب‌شهر خبر دادند كه طبق معمول با حاشا و كلاي وزارت بهداشت همراه شد اما هيچ‌گاه واقعيت اين تراژدي‌ غمبار از سوي هيچ مسئولي براي شهروندان تشريح نشد.

 

——————————————————————————–

واقعيت اين است كه در كلانشهر تهران تقسيم آب آشاميدني شهروندان بنابر قانون نانوشته‌اي كه ظاهرا ساده‌ترين راه‌حل براي مديران هم بوده به سه سطح تقسيم شده است.

در كمربند شمالي شهر كه معمولا از خيابان بهشتي به بالا را شامل مي‌شود آب مستقيما از سدهاي لار، لتيان و اميركبير به شهر پمپاژ شده و در اختيار شهروندان شمالي قرار مي‌گيرد. اين آب بسيار خوش‌طعم، سبك و به دليل عدم استفاده از مواد گندزدا فاقد طعم نامطبوع است.

نوع دوم آب آشاميدني كه در تهران توزيع مي‌شود و معمولا كمربند مياني شهر را دربرمي‌گيرد و از خيابان «انقلاب» به پايين را شامل نمي‌شود آب تأمين شده از سدهاي اطراف تهران با تركيب اندكي آب استحصال شده از چاه‌هاي زيرزميني است اما به دليل عدم فرسودگي كامل شبكه توزيع و درصد پايين تركيب با آب‌هاي زيرزميني قابل تحمل‌تر مي‌نمايد.

اما نوع سوم آب آشاميدني پايتخت آب‌ است كه در جنوب شهر و محلات فرودست و اقشار مستضعف توزيع مي‌شود. اين آب بر اساس فرمولي كه سطح شيب‌دار شهر به مديران تحميل كرده شامل مقداري آب جاري و بخش عمده‌اي آب استحصال شده از چا‌ه‌هاي زيرزميني است. اين آب به دليل تركيب شدن با آب‌هاي زيرزميني كه به ضرب و زور داروهاي مختلف گندزدايي شده از طعم نامطبوع و از سنگيني خاصي برخوردار است كه نوشيدن آن را دشوار مي‌كند.

بر اساس تحقيقات ميداني خبرنگار ما آب در محلات جنوبي شهر تهران عامل اصلي احساس مسموميت‌هاي خفيف معده، تشكيل سنگ‌هاي كليه و مثانه و عامل عمده بروز ناراحتي‌هاي پوستي است.

اين مسئله ـ آلودگي آب ـ در محلات جنوب شهر آنقدر حاد شده است كه حتي اعضاي شوراي شهر در گفت‌وگو با خبرنگارها، اذعان كردند كه از آب شهر نمي‌نوشند و حتي پزشكان شهرك رضويه (كاروان) آب آشاميدني خود را از محلات بالادست براي مصرف روزانه به همراه آورده يا از آب‌هاي معدني استفاده مي‌كنند.در تحقيقات ديگري كه در سطح آزمايشگاههاي جنوب شهر انجام شد بسياري از پزشكان اذعان داشتند كه به آب آشاميدني آنجا در كرات ميكروب انتاموباكولي ديده شده است. وجود اين نوع انگل در بدن يك بيمار نشان‌دهنده اين واقعيت است كه آب آشاميدني او آلوده شده است.علاوه بر درصد بالاي نيترات كه از تبعات استفاده وسيع از آب‌هاي زيرزميني است انگل‌هاي ديگري به نام‌هاي «ژيارديا»، انتامو با هيستوليكا (Entamoebahistolytca) هم به وفور در آب‌هاي جنوب شهر ديده شده است اگرچه پاسخ مسئولان سازمان آب به وجود چنين واقعيت تلخ و رنج‌آوري حتما گسترش بي‌رويه شهر و عدم امكان خدمت‌رساني مساوي به شهروندان خواهد بود اما جاي خالي پاسخ به اين سوال اجازه انديشيدن به اين عذر بدتر از گناه را نمي‌دهد!

سوال اين است كه با وجود عدم تساوي كيفيت آب در محلات مختلف شهر چرا قيمت آب بهاي شهروندان در همه نقاط شهر تهران مساوي است؟ به عبارت ديگر آب اعلا و مرغوب شهر راهي استخرهاي شهروندان مرفه شمال مي‌شود و همان آب بعد از گذر از سطوح آبرفتي زير شهر و پس از استحصال دوباره و گندزدايي به بهاي گزاف ـ مساوي با همان قيمت ـ به شهروندان جنوب شهر فروخته مي‌شود آيا اين يك بي‌عدالتي فاحش درباره شهروندان فرودست نيست؟

آيا اين انصاف است كه آب را در محلات جنوبي شهر با آب‌هاي زيرزميني تركيب كرده و با جار و جنجال  و به اين عنوان كه ـ هيچ نوع آلودگي در آن مشاهده نشده است ـ به خورد شهروندان بدهيم و مدعي باشيم كه آب آشاميدني محلات تجريش و قيطريه و الهيه با آب شهرك كاروان و باقرشهر و ري‌ كيفيتي يكسان دارد؟اين مسئله حتما بي‌عدالتي فاحش و ظلم به طبقات مستضعف و متوسط شهر است و مسوولان امر بايد براي رفع اين بي عدالتي تمهيدي بينديشند، هرچند متفاوت بودن نرخ آب بهاء در اين سه منطقه نيز نمي تواند راه حل مناسبي باشد و پيشنهاد نهايي و بلكه ريشه اي تلاش براي متناسب سازي وضعيت آب منطقه پايين شهر با مناطق ديگر است، اميد آنكه اين اتفاق مبارك هرچه زودتر لباس واقعيت به تن كند.

روزنامه حزب الله