مبارزه با رفاه‌ طلبي سازگار شده است؟!

ساده زیستی یکی دیگر از ارزش های انقلابیٍ در حال نابودی/یادداشتی ازمحسن مقصودی

سادخه زیستی یکی دیگر از ارزش های انقلابی در حال نابودیمتاسفانه خيلي از سياسيون معتقدند، امروزه لزومي براي ساده‌زيستي مسئولان و نمايندگان مجلس وجود ندارد و اساسا در قرن 21 و عصر سرمايه‌داري و ارتباطات، توسعه و مديريت مدرن صحبت از ساده‌زيستي مديران و نمايندگان ملت را بايد به تاريخ سپرد!…

محسن مقصودی

اگر همين امروز از نمايندگان مجلس هفتم، ششم و يا تمام كانديداهاي كنوني مجلس هشتم بپرسيم، نوع و سطح زندگي نمايندگان مجلس، چه تاثيري در نحوه عملكرد آنها داشته و يا خواهد داشت، چه پاسخي خواهند داد؟

بدون شك امروز با نگاهي كوتاه به جنگ‌هاي سياسي بر سرليست و ائتلاف و سهم گروه ها و … متوجه مي‌شويد، آنچه در تدوين غالب اين ليست‌ها ملاك نبوده است، معيارهاي اصولي از جمله سطح زندگي نمايندگان و كانديداها است.

متاسفانه خيلي از سياسيون معتقدند، امروزه لزومي براي ساده‌زيستي مسئولان و نمايندگان مجلس وجود ندارد و اساسا در قرن 21 و عصر سرمايه‌داري و ارتباطات، توسعه و مديريت مدرن صحبت از ساده‌زيستي مديران و نمايندگان ملت را بايد به تاريخ سپرد!

اما مديراني كه دائما در سخنانشان از اسلام و ولايت و حضرت امام(ره) و … خرج مي‌كنند، بايد امروز در آستانه انتخابات به صراحت پاسخ دهند، كه چگونه تاكيدات اسلام، حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب در خصوص اهميت ساده‌زيستي مسئولان و هم‌سطحي زندگي آنها با طبقات متوسط و پايين جامعه ناديده گرفته مي‌شود؟

ائتلاف‌هاي سياسي چپ و راست، فعالان سياسي اصولگرا و اصلاح‌طلب و … بايد ديدگاه خود را در خصوص ويژگي‌هاي فردي نامزدها رسما اعلام كنند و اگر جنجال‌ها و دعواهاي سياسي به آنها فرصت مي دهد و به مصلحت (!) مي‌دانند نظرات خود را درباره مواضع و سخنان زير ـ كه احتياج به هيچ توضيحي ندارند ـ بيان كنند.

كاخ نشينان نماينده ملت نيستند

1- امام علي (ع): ان الله فرض على ائمه العدل ان يقدرواانفسهم بضعفه الناس كيلا يتبيغ باالفقير فقره . «خداوند بر پيشوايان دادگر واجب كرده كه زندگى خود را با طبقه ضعيف تطبيق دهند كه رنج فقر، براى مستمندان دشوار نيايد.»

2- حضرت روح الله: « توجه داشته باشند رئيس جمهور و وكلاى مجلس از طبقه‏اى باشند؛ كه محروميت و مظلوميت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فكر رفاه آنان باشند، نه از سرمايه داران و زمينخواران و صدرنشينان مرفه و غرق در لذات و شهوات كه تلخى محروميت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمى‏توانند بفهمند »(صحیفه امام/ج21 /ص 422)

مروجان « اسلام سرمايه داري» را طرد كنيد

3- «مردم شجاع ايران با دقت تمام به نمايندگانى رأى دهند كه متعبد به اسلام و وفادار به مردم باشند و در خدمت به آنان احساس مسئوليت كنند، و طعم تلخ فقر را چشيده باشند، و در قول و عمل مدافع اسلام پابرهنگان زمين، اسلام مستضعفين، اسلام رنجديدگان تاريخ، اسلام عارفان مبارزه جو، اسلام پاك طينتان عارف، و در يك كلمه، مدافع اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه عليه و آله وسلم- باشند. و افرادى را كه طرفدار اسلام سرمايه دارى، اسلام مستكبرين، اسلام مرفهين بى‏درد، اسلام منافقين، اسلام راحت طلبان، اسلام فرصت طلبان، و در يك كلمه، اسلام امريكايى هستند طرد نموده و به مردم معرفى نمايند»(صحیفه امام/ج 21/ص 11)

4-« مادامى كه مجلس و ارگانهاى دولتى و همه اينها و مردم از اين طبقه متوسط و مادون متوسط تشكيل بشود، امكان ندارد كه يك دولت بزرگى، يك قدرت بزرگى به هم بزند اوضاع را.»(صحیفه امام/ج16/ص19)

5- رهبر معظم انقلاب: « نمى شود، ما در زندگى مادى فرو برويم و بخواهيم كه مردم به شكل يك اسوه به ما نگاه كنند. هنگامى مسولان مى توانند به محرومان خدمت كنند كه خود, درد آشنا بوده و طعم محروميت را چشيده باشند» ( 3 مهر 1370)

مقايسه زندگي خود با پايين ترين طبقات مردم

6- رهبر معظم انقلاب در سخنان اخير خود در جمع اعضاي مجلس خبرگان: «عدالت اعم از اقتصادي، قضايي و اجتماعي از اصول قطعي نظام اسلامي است. رهبر انقلاب اسلامي در اين سخنراني با اشاره به عدالت اقتصادي و لزوم رعايت آن از جانب مسئولان نظام اسلامي تأكيد كردند: همانگونه كه حضرت علي (ع) مي فرمايند ، شاخص در رعايت عدالت اقتصادي براي مسئولان، مقايسه زندگي خود با پايين ترين طبقات مردم است.»(7 اسفند 86)

اين سخنان براي آنهايي كه خود را پيرو امام و رهبري مي دانند، اتمام حجت است و نيازي به تفسير و توضيح ندارد. اما براستي آيا نماينده‌اي كه در خودروي سمند و پرشياي خود مي‌نشيند و براي فرزندان خود ماشين‌هاي چند ده ميليوني مي‌خرد، در سعادت آباد تهران سكني مي‌گزيند هر ساله براي تفريح به اتفاق خانواده به جزيره كيش مي‌رود، در هتل داريوش پذيرايي مي‌شود و با برخي سرمايه داران زالو صفت همنشين مي‌گردد، باز هم مي‌تواند مشكلات مستضعفين و محرومان را لمس كند؟ آيا او مي‌تواند درد فقر 2/9 ميليون نفر از جمعيت زير خط فقر شديد و مطلق جامعه ايران را لمس كند؟ آيا چنين نمايندگاني مي‌توانند بفهمند چگونه برخي خانواده‌هاي نيازمند با مستمري حدود 50 هزار تومان در ماه بايد سپري كنند؟ آيا آنها مي‌فهمند خانواده‌اي كه شش ماه رنگ گوشت را نديده‌است يعني چه؟ آيا درد تبعيض و بي‌عدالتي را لمس مي‌كنند؟ آيا مشكلات كودكاني كه هنوز در كپرها تحصيل مي‌كنند متوجه مي‌شوند؟

اين سخنان به اين معنا نيست كه خداي نكرده همه نمايندگان و مسئولان محترم، رفاه زده و يا دنيا طلب شده‌اند. يقينا در ميان نمايندگان مجلس دوره‌هاي مختلف، نمايندگان ساده‌زيست، پاك دست و انقلابي زياد بوده‌اند، در مجلس هفتم نيز پيروان حقيقي خط امام و رهبري از هر دو جناح اصلي كشور حضور داشته‌اند كه پاك دست و ساده‌زيست بوده‌اند، اما آيا همه نمايندگان مجلس اينگونه بوده اند؟

به ياد داريم كه در ] ]>