اسرائیلی ها تروریستند یا عماد مغنیه ها؟!

«لیست تحت تعقیب ها»نقدی بر تروریسم دولتی اسراییل/یادداشتی از نوام چامسکی

رقیب جدی دیگر برای گرفتن جایزه تروریسم خاورمیانه در سال 1985 عملیات مشت آهنین نخست وزیراسراییل شیمون پرز در سرزمین‏های جنوب لبنان است که با نقض صریح دستورات شورای امنیت توسط اسرائیل اشغال شد…اگر یک لحظه ما می‏توانستیم دیدگاه جهان را داشته باشیم، ممکن بود بپرسیم کدام جنایت‏ها "باعث نابودی جهان" می‏شوند…

نویسنده: نوام چامسکی
مقدمه: تام انگل هارت

اگر واشنگتن تعریف خود را از ترور علیه ایالات متحده تغییردهد، آمریکا می‏تواند به عنوان اولین عضو لیست تحت تعقیب خودش قرار بگیرد.

یکی از کتاب‏های اخیر نوام چامسکی – گفتگویی با دیوید برسامیان – "آنچه ما می‏گوییم می‏شود " نام دارد. در این کتاب نظر چامسکی به وضوح بیان شده است؛ ما زمان درازی است که در یک سیاره، یک طرفه زندگی می‏کنیم و این که زبانی را که معمولا برای توضیح واقعیت‏های جهان اطرافمان استفاده می‏کنیم متناسب با ارزش‏های واشنگتن ساخته و پرداخته شده است.

جوان کول در سایت خود "اینفورمد کامنت" یک مثال خوب برای عجیب بودن این زبان بیان می‏کند. وقتی صرب‏ها به سفارت آمریکا در بلگراد حمله کردند او این نظر را نوشت: "صرب‏ها مسیحیان ارتودوکس شرقی هستند، آیا حزب جمهوری خواه و تلویزیونی کابلی فاکس اکنون از تبلیغ علیه کریستوفاشیم سخن خواهند گفت؟" (در مقابل اسلاموفاشیسم که سال‏هاست که به واژه‏ای مانوس برای ما تبدیل شده است.)

البته همان لحظه‏ای که شما تصمیم گرفتید که بر خلاف هنجار‏های واشنگتن بازی کنید درست همان‏طور که چامسکی در مقاله "اگر ایران به مکزیک حمله می‏کرد چه می‏شد؟" انجام داده است شما وارد وادی مهمل‏گویی شده‏اید. ترور هم یک مثال بسیار خوب است. بر اساس تعریف‏های اخیر، ترور آن است که برخی گروه‏های خود مختار یا جنبش‏ها، علیه غیرنظامیان بی‏گناه اقدام کنند که واقعا قابل سرزنش کردن است. (البته تا وقتی که بمب‏های ماشینی سیا در بغداد و شتر‏های بمب‏گذاری شده در افغانستان نباشند. در مورد این موضوعات کمتر بحث می‏شود ودر دنیا مورد توجه قرار می‏گیرد.) از جهت دیگر، آن ابزار ترور یعنی قدرت هوایی که در قلب شیوه جنگ آمریکا قرار دارد به سادگی اصلا به عنوان شیوه‏ای برای ترور تلقی نمی‏شود. و اصلا مهم نیست که این شیوه چه بلایی بر سر غیر‏نظامیانی می‏آورد که در زیر این بمب‏ها و موشک‏ها قرار می‏گیرند.

لیست تحت تعقیب‏ها

نوام چامسکی

در 13 فوریه عماد مغنیه یکی از فرماندهان ارشد حزب الله در دمشق ترور شد. سخنگوی دولت ایالات متحده، شان مک کورمک گفت: "جهان بدون این مرد جای بهتری خواهد شد و این تنها راهی بود که عدالت در مورد او اعمال شود." مدیر اطلاعات ملی مایک مک کانل هم گفت "مغنیه مسئول بیشتر قتل‏های آمریکایی‏ها و اسرائیلی‏هاست و از هر تروریستی به استثنای بن لادن خطرناک‏تر بود."

این خوشحالی در اسرائیل هم غیر‏قابل‏انکار بود. با این اتفاق در مورد یکی از مهم‏ترین افراد در لیست تحت تعقیب آمریکا و اسرائیل فایننشال تایمز لندن گزارشی را تنظیم کرد. عنوان این مقاله این بود "شبه نظامی که می‏خواست جهان به پایان برسد" و در این گزارش بیان شده بود که بعد از اسامه بن لادن او نفر دوم لیست تروریست‏های جهان بود.

بر اساس قوانین گفتمان آنگلو ساکسون این الفاظ به اندازه کافی دقیق هستند، که "جهان" را به عنوان طبقه‏ی سیاسی لندن و واشینگتن تعریف می‏کنند ( و البته هر کس دیگری که با آن‏ها در مورد این موضوع موافق باشد.) و بسیار رایج است که بخوانید به عنوان مثال "جهان" با بوش در مورد فلان مسئله موافق هستند. ممکن است در مورد "جهان" این صحیح باشد اما در مورد جهان کاملا غلط است. این را می‏توان از نتایج نظر سنجی گالوپ بلافاصله بعد از شروع جنگ فهمید. حمایت جهانی ناچیز بود. در آمریکای لاتین که در مورد رفتار آمریکا تجربه‏هایی داشتند حمایت‏ها در میان طیف 2 درصد در مکزیک تا 16 درصد در پاناما متغیر بود و این حمایت‏ها مشروط به این بود که مقصر‏ها شناسایی شوند. ( که 8 ماه بعد از آن هم اف بی آی گزارش داد که هنوز شناسایی نشده‏اند) و اهداف غیرنظامی مورد حمله واقع نشوند ( که یکباره شدند). در جهان یک ترجیح زیادی بر روی راهکار‏های قضایی و دیپلماتیک وجود دارد اما "جهان" این تمایل را نپذیرفت.

رد یابی سرنخ‏های ترور

فایننشال تایمز گزارش می‏دهد که بیشتر اتهامات مغنیه بی‏پایه و اساس است اما "یکی از مواردی که دست داشتن او در آن‏ها بدون شک و تردید مطرح است ربودن یک هواپیمای TWA در سال 1985 است که طی آن یک غواص نیروی دریایی آمریکا کشته شده است و او یکی از دو نفر است که در بالای لیست تحت تعقیب‏های تروریسم قرار دارند و در سال 1985 تیتر همه نشریات را به خود اختصاص داد. مسئله دیگری که مطرح است ربودن هواپیمای مسافری آشیل لارو است که در آن یک آمریکایی معلول به نام لئون کلینگ هافر کشته شد. این دو حادثه قضاوت "جهان" را ایجاد کرد.

ربودن هواپیمای آشیل لارو پاسخی بود به بمباران تونس به دستور شیمون پرز نخست وزیر اسرائیل که یک هفته پیش از آن اتفاق افتاده بود. نیروی هوایی اسرائیل 75 تونسی و فلسطینی را با بمب‏های هوشمند تکه تکه کرده بودند و به وضوح توسط روزنامه نگار اسرائیلی امنون کاپلیوک به صورت تکان‏دهنده‏ای بازتاب داده شد. واشینگتن هم در این حمله همکاری کرد و به متحد خود تونس هشدار نداد که بمب افکن‏ها درراه هستند و البته قطعا نیروهای اطلاعاتی آمریکا بی‏خبر نبودند. وزیر خارجه‏ی آمریکا جرج شولتز به وزیر خارجه اسرائیل ایتزاک شامیر به جهت اعلام موافقت عمومی گفت: " آمریکا در این عمل حمایت قابل توجهی از اسرائیل خواهد کرد." و او این حمله را " پاسخ مشروع به حملات تروریستی" خواند. چند روز بعد شورای امنیت در سکوت هر چه تمام‏تر این بمباران را به عنوان یک تهاجم مسلحانه تقبیح کرد.( با مخالفت آمریکا) تهاجم قطعا جنایتی بسیار جدی‏تر از تروریسم جهانی است.

چند روز بعد پرز به واشنگتن آمد و با رهبر تروریست‏های آن روز یعنی رونالد ریگان مشورت کرد و او هم "تازیانه شیطانی تروریسم " را تقبیح کرد و همه "جهان" به او آفرین گفتند.

حملات تروریستی که شولتز و پرز از آن سخن می‏گفتند و به عنوان بهانه‏ای برای بمباران تونس استفاده کردند، کشته شدن سه اسرائیلی در لارناکای قبرس بود. قاتلان همان طور که اسرائیل اعتراف کرد هیچ ربطی به تونس نداشتند. و ممکن بود که آن‏ها ارتباط‏ها سوری داشته باشند. به هر حال تونس هدف بهتری به نظر می‏رسید. و بر خلاف دمشق بی‏دفاع بود. یک مزیت دیگر هم وجود داشته فلسطینی‏های آواره بیشتری کشته می‏شدند.

کشتار لارناکا در عوض از طرف قاتلان یک عمل تلافی جویانه بود: این پاسخی بود به دزدی‏های اسرائیلی‏ها در آب‏های بین المللی که در آن قربانیان زیادی کشته می‏شدند و بیش از آن‏ها ربوده و به زندان‏های اسرائیل فرستاده می‏شدند و بی هیچ دلیلی مدت‏های طولانی آن جا باقی می‏ماندند.

کشتار کلینگ هافر به صورت وحشت انگیزی بازتاب داده شد و بسیار مشهور است. این موضوع یک اپرا بود و برای یک فیلم تلویزیونی ساخته شده بود و به شکل رقت باری وحشی‏گری فلسطینی‏ها را نشان می‏داد. جانورانی دو سر که نخست وزیر ماناخم بگین آن‏ها را سوسک‏های درون شیشه‏ای می‏خواند که حشره‏کش به آن‏ها داده شده، و فرمانده کل رافول ایتان آن‏ها را مانند ملخ‏هایی می‏خواند که مغز آنان را باید بین دیوار و یک تکه سنگ له کرد. و پس از یک نمایش بسیار از کشتار وسیع توسط نیرو‏های اسرائیلی که حتی دل اسرائیلی‏های تندرو را هم به رحم آورد در شهر هل هول در کرانه باختری در دسامبر 1982 یورام پری یک تحلیل‏گر نظامی گفت:" امروز وظیفه ارتش این است که این موجودات کثیف که سرزمینی را که خدا به ما وعده داده است را اشغال کرده‏اند را بکشند." وظیفه‏ای که ارتش با تمام وحشی‏گری خود به خوبی آن را انجام داد.

به این دست کشتار‏های اسرائیلی‏ها که با حمایت آمریکا انجام شده است توجه کنید. به عنوان مثال کشتار آوریل 2002 را در نظر بگیرید که در آن دو معلول فلسطینی به نام‏های کمال ذوغایر و جمال رشید کشته شدند. در حالی که نیرو‏های اسرائیلی به کمپ پناهندگان فلسطینی در جنین حمله کرده بودند. بدن تکه تکه و صندلی چرخ‏دار ذوغایر توسط یک گزارشگر انگلیسی پیدا شد و هنوز پارچه‏ی سفیدی به نشانه تسلیم در دست داشت همراه او بود. و تانک‏های اسرائیلی از روی بدن او عبور کرده بودند. صورت او را به دو بخش تقسیم کرده و دست‏ها و پاهایش را جدا کرده بودند. وقتی که بولدوزر‏های کاترپیلار آمریکایی خانه جمال رشید را بر سر آدم‏های داخل خانه خراب می-‏کردند اوهم بر روی صندلی چرخ دارش در زیر آوار له شده بود. عکس‏العمل متفاوت یا اصلا عدم عکس العمل آن قدر عادی و آسان شده است که این گونه به نظر می‏رسد که هیچ اتفاقی نمی‏افتد.

خودرو بمب گذاری شده

به راحتی می‏توان فهمید که بمباران تونس جنایت تروریستی بزرگتری از هواپیما ربایی آشیل لارو یا عملیاتی است که مغنیه در آن شرکت کرده بوده است. بمباران تونس موفق شد عنوان بدترین جنایت تروریستی سال 1985 را به خود اختصاص بدهد.

یک مورد دیگر یک خودرو بمب گذاری شده در بیروت بود که طوری برنامه ریزی شده بود که نمازگزاران را بعد از نماز جمعه بکشد. آن بمب 80 نفر را کشت و 125 نفر را زخمی کرد. بیشتر کشته‏ها زنان و دختران بودند که در حال خارج شدن از مسجد بودند. این انفجار نوزادان زیادی را در رختخواب‏هایشان سوزاند، و سه کودک را که در حال رفتن به خانه شان بودند را کشت. و همچنین یکی از پر‏جمعیت‏ترین خیابان‏های بیروت را تخریب کرد.

اسراییلیها تروریستند یا عماد مغنیه؟

هدف مورد نظر این حمله روحانی شیعه شیخ محمد حسین فضل الله بود که کشته نشد. این بمب‏گذاری توسط سیا و به دستور ریگان با هم کاری متحدان سعودی و انگلیسی انجام شده بود و بر اساس گزارش باب وودوارد گزارشگر واشنگتن پست در کتاب ویل : جنگ‏های مخفی سیا 1981-1987 به صورت ویژه تحت نظر رئیس سیا ویلیام کیسی بود. در مورد واقعیت خیلی کم می‏دانیم، چقدر این نظریه درست است که ما در مورد جنایات خودمان تحقیق نمی‏کنیم.( تا هنگامی که آن‏ها آن قدر آشکار شوند که نتوانیم پنهانشان کنیم و در این حالت هم می‏گوییم این‏ها مربوط به آدم‏های بدی است که طبیعتا خارج از کنترل ما بوده‏اند.)

روستائیان تروریست

رقیب جدی دیگر برای گرفتن جایزه تروریسم خاورمیانه در سال 1985 عملیات مشت آهنین نخست وزیر پرز در سرزمین‏های جنوب لبنان است که با نقض صریح دستورات شورای امنیت توسط اسرائیل اشغال شد. هدف آن چیزی بود که مقامات عالی رتبه اسرائیلی آن‏ها را روستائیان تروریست می‏خواندند. جنایات پرز به عمق جدیدی از "امکان وحشی‏گری و جنایت مطلق" رسید. آمارها چنین چیزی را تایید می‏کند. البته این موضوعات برای "جهان" اهمیت چندانی ندارد و نیازی به تحقیق هم نیست.

این‏ها کمترین چیزهایی است که ممکن است به ذهن مردم "جهان" برسد وقتی در نظر بگیرند که "در یکی از این موارد بسیار نادر" عماد مغنیه در یک عملیات تروریستی کشته ش] ]>