خداحافظ گل آقا

تعطیلی نشریه گل آقا به علت مشکلات مالی

خداحافظ گل آقا،شاید برای همیشه... گل‌آقا برای مخاطبانش نشریه منحصر به فردی بود که 9 یا 10 سال چاپ شد.اصلاً نمی‌خواستیم این اتفاق بیفتد این نشریه با توجه به مشکلاتی که داشت باید زودتر تعطیل می‌شد.اما با تمام توان توانستیم تا امروز نشریه را نگاه داریم…

یکی از اعضای تحریریه گل آقا، علت تعطیلی این نشریه را مشکلات مالی عنوان کرد.
 
علی زراندوز سردبیر مجله بچه‌ها گل آقا و یکی از طنز نویسان ماهنامه گل آقا در گفتگو با سرویس فرهنگی «فردا» مشکلات اقتصادی را از مهمترین علل بسته شدن نشریه بچه‌ها گل‌آقا و ماهنامه گل‌آقا ذکر کرد و گفت: نشریه گل‌آقا که شماره آخر آن ویژه نوروز انتشار یافت، آخرین نشریه از مجموعه کاری گل‌آقا می‌باشد. برای ادامه روند فعالیت باید مسائل و مشکلات اقتصادی حل می شد که این امر امکان‌پذیر نبود.

وی افزود: نشریات کودک و نوجوان علیرغم اینکه باید کیفیت بالایی داشته باشند اما نمی‌توانند قیمت بالایی داشته باشد. برای پدر و مادر بچه‌ها توجیهی وجود ندارد که مبلغ بالایی بابت نشریه بچه‌ها بدهند. بعد از یک دوره‌ای که سعی کردیم نشریه را کم حجم یعنی تعداد صفحات را پایین بیاوریم یا نشریه رنگی را به سیاه و سفید تبدیل کنیم و یا در ماه‌های پایانی یکی در میان یا نامنظم منتشر شود ولی در نهایت تصمیم به تعطیلی نشریه گرفته شد.

سردبیر بچه‌ها گل‌آقا حمایت مالی از نشریات طنز و کودک و نوجوان را چاره ساز عنوان کرده و گفت: حمایت مالی از نشریه کودک و نوجوان باید وجود داشته باشد. نشریه کودک مانند سایر نشریات نیست که بتواند آگهی بپذیرد به همین دلیل با مشکل اقتصادی مواجه می‌شود.

علی زراندوز در ادامه افزود: در نشریات طنز و کاریکاتور هزینه‌ها بسیار بالا است. حق‌التحریرها هزینه‌ زیادی را می‌طلبند. به دلیل اینکه با محدودیت قیمت مواجه هستیم، با تمام تلاش صورت گرفته به تعطیلی رسیدیم.

وی تعطیلی نشریه گل‌آقا را به معنی تمام شدن کامل نشریه ندانست و گفت: چند سال پیش نشریه تعطیل شد همه فکر کردند موسسه تعطیل خواهد ماند.

اما این اتفاق نیفتاد در سال جدید ما یک حرکت جدید را شروع می‌کنیم که طبق صحبت‌های خانم صابری با یک حرکتی نو که به نوعی فرزند زمان خود باشد آغاز به فعالیت می‌کنیم.

این طنز نویس همچنین تصریح کرد: نشریه گل‌آقا برای مخاطبانش نشریه منحصر به فردی بود که 9 یا 10 سال چاپ شد. اصلاً نمی‌خواستیم این اتفاق بیفتد این نشریه با توجه به مشکلاتی که داشت باید زودتر تعطیل می‌شد. اما با تمام توان توانستیم تا امروز نشریه را نگاه داریم. نشریه بچه‌ها گل‌آقا نیز همین طور بود.

در زمان حیات آقای صابری، ایشان می‌گفتند که آخرین فعالیت از موسسه ما تعطیلی بچه‌ها گل‌آقا است که نشان دهنده اهمیت وافر ایشان به کودک و نوجوان بود.

وی در پایان گفت: امیدوارم اتفاقی که برای بچه‌ها گل‌آقا و ماهنامه گل‌آقا افتاد برای دیگر نشریات نیفتد.