لذتی که در گذشت هست ،درانتقام نیست

تحولات اخیر شیعیان یمن در سکوت دولتمردان ایران

پس از خروج ارتش از اين منطقه، شيوخ قبايل طرفدار دولت كه در سه سال اخير با ياران الحوثي مي جنگيدند احساس ناامني كرده چون پشتيبان خود را از دست مي دهند. بنابر عرف قبايل قضيه ثأر يا انتقام در ميان قبايل يمني جاري است …

پس از پايان جنگ چهارم در تابستان ۱۳۸۶، عبدالملك الحوثي و يارانش اثبات كردند كه در برقراري آتش بس و صلح جدي هستند و در برابر تحريكات ارتش و قبايل طرفدار دولت، خويشتن داري نشان دادند. اما با اقدامات تحريك آميز ارتش در منطقه حيدان و جبال مران (محل درگيري حسين بدرالدين در جنگ اول صعده در تابستان ۲۰۰۴)، ياران الحوثي مجبور به دفاع از خود شدند و در پاسخ به حملات ارتش و محاصره منطقه جمعه بن فاضل، متقابلا ياران الحوثي به محاصره زميني نيروهاي ارتش اقدام كردند و ارتش تنها توسط هلي كوپتر به يگان محاصره شده خود در مدت يك ماه و نيم مهمات و آذوقه مي رساند.

در يكي دو ماه اخير در منطقه جمعه بن فاضل (حيدان) شدت درگيري ها به حدي رسيده بود كه برخي گفتند جنگ پنجم صعده شروع شده است. خوف آن مي رفت كه دامنه درگيري ها مجددا به سراسر استان صعده گسترش پيدا كند. سه هفته پيش يكي از هليكوپترهاي ارتش هم توسط رزمندگان شيعه مورد اصابت قرار گرفت و در داخل منطقه محاصره شده سقوط كرد. چند فرمانده ارتش كشته شده و فرمانده يگان مستقر در منطقه به نام الشهاري نيز مجروح شد. در واقع او در دامي افتاد كه خود آن را گسترده بود.

نهايتا طرفين به دعوت قطر به دوحه رفته و مذاكراتي را براي توقف درگيري ها در منطقه حيدان آغاز كردند كه منجر به امضاي قرارداد صلح شد. در اين دور مذاكرات علي محسن الاحمر فرمانده اصلي جنگ صعده نيز حضور داشت. مفاد توافق اخير رسما منتشر نشده است. به نظر مي رسد كه دولت يمن مجبور به توافق با شيعيان در صعده شد تا بتواند بحراني را كه در جنوب پيش رو دارد مديريت كند.

بر اساس قرارداد صلح دوحه نيروهاي ارتش بايد از منطقه جمعه بن فاضل خارج شوند. پس از خروج ارتش از اين منطقه، شيوخ قبايل طرفدار دولت كه در سه سال اخير با ياران الحوثي مي جنگيدند احساس ناامني كرده چون پشتيبان خود را از دست مي دهند. بنابر عرف قبايل قضيه ثأر يا انتقام در ميان قبايل يمني جاري است و قبايل طرفدار دولت پس از خروج ارتش بايد خود را آماده انتقام ياران الحوثي كنند تا حسابشان تسويه شود. آنان بسياري از شيعيان را كشته و يا خانه هايشان را ويران كرده اند. اما عبدالملك الحوثي با پيروي از تعاليم قرآن كريم و اهل بيت عصمت و طهارت، روز جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۸۶دستور عفو عمومي صادر كرد و اخلاق كريمانه خود و يارانش را به همگان نشان داد. لذتي كه در گذشت هست در انتقام نيست. اين ماجرا شبيه به فتح مكه است كه پيامبر گرامي اسلام با عفو عمومي ابوسفيان و اهل مكه را بخشيد.

منبع:وبلاگ شیعیان یمن