حملات شدید مقامات لیبیایی علیه ایران

سرنوشت امام موسی صدر همچنان چالش اصلی بین ایران و لیبی

امام موسی صدر خاری در چشم خائنین به جهان اسلامبه گفته اين منابع، موضع ليبي، ناشي از وقت‌كشي ايران و ناتواني اين كشور از تأثيرگذاري بر همپيمانان لبناني خود براي پايان‌ دادن به پرونده امام موسي صدر، رهبر ايراني شيعيان لبنان است كه در سال 1357 در جريان سفر به ليبي ربوده شد…

منابع عربي فاش كردند، مدتي است ليبي مواضع منفي عليه جمهوري اسلامي ايران در پيش گرفته است و مقامات اين كشور نيز حملات شديدي عليه ايران سازماندهي كرده‌اند.

به گزارش سرويس بين‌الملل تابناك، روزنامه لبناني «الاخبار» در شماره جمعه خود به نقل از منابع عربي آگاه مدعي شد: مدتي است ليبيايي‌ها در نشست‌هاي داخلي كشورهاي عربي، مواضع بسيار تند و منفي عليه جمهوري اسلامي ايران در پيش گرفته‌اند.

به گفته اين منابع موثق، «عبدالرحمن شلقم»، وزير امور خارجه ليبي در جريان نشست غير علني و سري وزيران خارجه اتحاديه عرب، هنگام سخنراني عليه ايران و سياست‌هاي منطقه‌اي تهران در عراق و لبنان، به اندازه‌اي خشمگين شد كه «سعود الفيصل»، همتاي سعودي وي، مجبور شد نزد وي برود و او را اندكي آرام كند.

اين در حالي است كه پيش از اين نيز برخي رسانه‌ها گزارش داده بودند: شلقم كه كشور متبوعش از سال گذشته به مواضع آمريكا بسيار نزديك شده، ماه پيش در ديدار با همتاي آمريكايي خود در واشنگتن، درباره مواضع ايران نيز رايزني‌هايي كرده است.

به گفته اين منابع، موضع ليبي، ناشي از وقت‌كشي ايران و ناتواني اين كشور از تأثيرگذاري بر همپيمانان لبناني خود براي پايان‌ دادن به پرونده امام موسي صدر، رهبر ايراني شيعيان لبنان است كه در سال 1357 در جريان سفر به ليبي ربوده شد. 

اين منابع افزودند: هرچند ليبي براي بستن پرونده امام موسي صدر، وعده‌هايي از سوي ايران دريافت كرده، اما تهران به اين وعده‌ها پايبند نبوده و هنوز به آنها عمل نكرده كه البته اين مسأله، ليبيايي‌ها را نا اميد كرده است.

اين منابع عربي تصريح كردند: «احمد قذاف‌الدم»، پسر عموي معمر قذافي، حدود دو ماه پيش، از سوريه خواسته كه در پرونده امام موسي صدر دخالت كند، اما «بشار اسد»، رئيس‌جمهوري سوريه تأكيد كرده كه اين پرونده نيازمند همكاري سه‌جانبه دمشق، تهران و طرابلس و نيز تأييد طرف‌هاي مرتبط لبناني است.

دادگستري لبنان در سال‌هاي اخير، با تشكيل پرونده‌اي عليه معمر قذافي، رهبر ليبي، وي را به ربودن امام موسي صدر متهم و علاوه بر وي، نوزده تن از مقامات ليبيايي را كه در اين كار دست داشته‌اند، براي محاكمه احضار كرده است و از آنجا كه اين افراد تا كنون از حضور در دادگاه خودداري كرده‌اند، دادگستري لبنان آنان را غيابي محاكمه كرده است.

پيش از اين نيز 182 تن از نمايندگان هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي، با صدور بيانيه‌اي عليه دولت ليبي، ربودن امام موسي صدر را «جنايت عليه بشريت و اقدام عليه امنيت ملي ايران» خواندند و با محكوم كردن اين كار، خواستار محاكمه آمران و عاملان آن و آزادسازي اين روحاني ايراني شدند. 

مرجع : تابناک