دستگیری دو تن از دانشجویان عدالتخواه به جرم پخش بیانیه

متن کامل بیانیه ای که منجر به دستگیری این دو دانشجو شد

در پی پخش بیانیه ذیل مسئولین ستاد نماز جمعه اقدام به درگیری و دستگیری دو تن از دانشجویان عدالتخواه کردند. قابل ذکر است که مسئولین ستاد بر پایی نماز جمعه شیراز این عمل خود را طبق دستور مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان آقای شهاب الدین حائری و حساسیت و اطلاع فرمانداری از پخش این بیانیه ها اعلام کرد . قابل ذکر است بر خورد های فیزیکی با دانشجویان همراه با بکار بردن کلماتی چون منافق و پخش مسائل غیر دینی جوی خفقان آور در میان مردمی که با شور و شوق هر چه تمام تر در انتظار گرفتن بیانیه ها بودندبوجود آورد .گفتنی است پس از مطالعه بیانیه و پی بردن مسئولین ستاد نماز جمعه به اشتباه خود بدون عرض عذر خواهی دانشجویان آزاد شدند. امید است ستاد برپایی نماز جمعه با بکار بردن افراد فهیم و مودب به شان و جایگاه خویش ارتقا بخشد نه آنکه مایه آبرو ریزی و ایجاد بستر کج فهمی شود.
بسم الله الرحمن الرحیم

« مسابقه رفاه میان مسئولان، بی اعتنایی به گسترش شکاف طبقاتی در ذهن و عمل برنامه ریزان، ثروتهای سربرآورده در دستانی که تا چندی پیش تهی بودند،هزینه کردن اموال عمومی و اقدامهای بدون اولویت، و به طریق اولی در کارهای صرفاً تشریفاتی، میدان دادن به عناصری که زرنگی و پررویی آنان همه گلوگاههای اقتصادی را به روی آنان می گشاید و خلاصه پدیده بسیار خطرناک انبوه شدن ثروت در دست کسانی که آمادگی دارند آن را هزینه کسب قدرت سیاسی کنند و البته با تکیه بر آن قدرت سیاسی اضعاف آنچه را هزینه کرده اند گرد می آورند اینها و امثال اینها نقاط استفهام بر انگیزی است که هر جوان معتقد به عدل اسلامی ذهن و دل خود را متوجه به آن می یابد و از کسانی که مظنون به چنین تخلفاتی شناخته می شوند پاسخ می طلبد و همچنین در کنار آن از دولت ، مجلس و دستگاه قضایی ، عملکرد قاطعانه برای ریشه کن کردن این فسادها را مطالبه می کند. » مقام معظم رهبری 6/8/81

سخنان مذکور مقام معظم رهبری سر آغازی شد بر تشکیل جنبش دانشجویی با نگرشی نو و تکیه اساسی بر عدالت اجتماعی بعنوان یکی از پنج رکن اصول دین و آرمانهای بلند انقلاب اسلامی و به مرور خونی تازه بر جسم کهنه تفکرات دانشجویی شد. در آغاز شکستن قبح پرستیژ خود ساخته برخی مسئولین در عدم پاسخگویی به مردم و دانشجویان کاری بس مشکل به نظر می آمد اما تلاشهای دانشجویی در سالهای گذشته با عبور از تفکر متکی بر رئیس و مردم در حوزه مدیریتی که حاضر به پاسخگویی در قبال مردم بعنوان ولی نعمتان این انقلاب نبود بازگشت دوباره به اصول اولیه انقلاب و نگاه متکی بر ولی نعمت و مسئول « مسئول اسم مفعول از کلمه سئوال ، به معنی مورد سئوال قرار گیرنده » که همانا آرمانهای مورد نظر مردم و امام امت بود را خواستار شد.

پاسخگویی در برابر مردم ، از یک طرف باعث جلب اعتماد مردم به مسئولین و از طرفی دیگر ابزاری برای نظارت بر مسئولین در جهت جلوگیری از انحراف از آرمانهای اسلامی در دست مردم است که ضرورت وجود آن در سخنان امام و رهبری به وضوح قابل مشاهده است .

پیام 6/8/81 دارای نکات ظریفی است که بررسی آن خالی از لطف نیست:

1- در ابتدا مفاسد بر شمرده شده در سخنان رهبری نشان از وجود این مفاسد دارد و خط بطلانی است بر سخنان آن دسته از افرادی که به هر دلیل منکر وجود این فساد ها شده و سعی در توجیه مشکلات موجود دارند.

2- رهبر معظم انقلاب جوانان به خصوص دانشجویان را مامور پیگیری و مطالبه این مفاسد دانسته اند که فلسفه این واگذاری وظیفه خود بحثی متفاوت را می طلبد.

3- در بندهای آخر این فرامین رهبری خواستار پاسخ طلبی از مظنونین توسط جوانان شده اند توجه دوباره شما را به این کلمات جلب می کنم مظنونین نه متهمین و کسانی که جرمشان محرض شده و تقصیرشان به اثبات رسیده است کسانی که فقط مظنون به تخلفات و مفاسد فوق الذکر هستند باید مورد سئوال و مطالبه قرار گیرند.

در پی انتشار نامه سر گشاده توسط دکتر عبدالله شهبازی به نمایندگی از عشایر فارس و استمداد از دستگاه قضایی برای جلوگیری از تصاحب غیر قانونی زمین های منطقه و همچنین انتشار رساله « زمین و انباشت ثروت: تکوین الیگارشی جدید در ایران امروز » که به افشای مسائل پشت پرده مافیای زمین خواری فارس و ارائه مستنداتی که به نظر غیر قابل انکار می ایند پرداخته است و بسیاری از مسئولین و آقایان و احتمالا آقا زاده های ایشان را در مظنه اتهام جدی در پرونده زمین خواری در استان فارس قرار می دهد مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز و مجمع مردمی مطالبه آرمانهای انقلاب اسلامی در جهت پیگیری مفاسد اقتصادی و پاسخگویی مسئولین بدین وسیله از تمامی مظنونین این پرونده از جمله مسئولین دفتر نماینده ولی فقیه در فارس و کارمندان دفتر ایشان ، مدیران شرکتهای خصوصی!!؟ من جمله فلاحت در فراغت ، موسسه خیریه رمضان ، موسسه احسان ، موسسه فارس مبین ، موسسه عمرانی ارمغان ، شرکت احرار فارس ، شرکت سحاب سبز و… مسئولین و سرداران نظامی و انتظامی ، مقامات قضایی ، مدیر کل سازمان منابع طبیعی فارس ، مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس، مدیر کل سازمان جهاد کشاورزي فارس و… دعوت می نمایند در جهت شفاف سازی افکار عمومی در قبال اتهامات وارده بایشان وانجام وظیفه پاسخگویی درقبال عملکرد مدیریتی خود در اسرع وقت آمادگی خود را جهت شرکت در جلسه محاکمه مردمی- دانشجویی اعلام نموده و خود را در معرض مطالبه و محاکمه ولی نعمتان خود قرار دهند.

از آنجا که در پرونده فوق مدیران کل ادارات در معرض اتهام می ب] ]>