مسائل جنسي ريشه نيمي از طلاقها در ايران

آمار بالای طلاق و آسیب شناسی مسایل خانوادگی

مسائل جنسي ريشه نيمي از طلاقها در ايران
دكتر سيدكاظم فروتن سرپرست كلينك سلامت خانواده با ابراز نگراني از رشد طلاق در كشور فاش كرد كه ريشه جدايي بيش از نيمي از زوجها از يكديگر، مسائل جنسي است. وي براي حل اين مشكل، خواستار اصلاح نگرشها در باره مسائل جنسي، آموزشهاي پس از ازدواج و تشكيل شوراي عالي خانواده در ايران شد.
فروتن در گفت وگو با ايسنا اظهارداشت: بر اساس برخي تحقيقات، حداقل 50 درصد طلاق‌هايي كه در دادگاه خانواده به بهانه هاي مختلف صورت مي‌گيرد، ريشه در مسائل جنسي دارد و به تجربه ثابت شده است در خانواده‌هايي كه مسائل جنسي در زوج‌ها برطرف شده، احتمال فروكش كردن مشكلات در خانواده‌ها بيشتر است.

وي ادامه داد: در خانواده‌هايي كه مسائل جنسي، زناشويي و ارتباطات عاطفي زن و شوهر مناسب نيست، والدين در تربيت فرزندانشان ناموفق بوده‌اند و عمده اين فرزندان مستعد انحرافات فرهنگي و اخلاقي مي باشند.

سرپرست کلينيک سلامت خانواده به همين دليل بر اجباري شدن مشاوره‌هاي قبل ازدواج همانند ساير آزمايشهاي ضروري تاكيد كرد و در اين زمينه خواستار تشكيل شوراي عالي ازدواج شد.

دكتر فروتن كه عضو هيأت علمي دانشگاه شاهد نيز هست، با بيان اين كه مشاوره‌هاي قبل از ازدواج براي شروع عملي زندگي سالم و پرنشاط بسيار حائز اهميت است، گفت: با توجه به سير صعودي آمار طلاق در کشور، اهميت مشاوره‌هاي خانواده به مراتب بيشتر از آزمايش‌هاي تالاسمي است؛ زيرا در صورت بروز مشكل در زندگي، هزينه پنهان و آشکار فراواني به جامعه تحميل مي‌شود که بسيار بيشتر از هزينه يک بيمار مبتلا به تالاسمي خواهد بود.

وي با بيان اين كه زن و شوهري كه طلاق مي‌گيرند، ‌دچار ضربات شديد روحي و رواني در زندگي مي‌شوند، اظهاركرد: چنين افرادي به دنبال طلاق، اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهند و درباره ازدواج دوم به شدت نگران بوده و ممکن است خود را سربار اجتماع تلقي‌كنند.

وي ادامه داد: كاهش بازدهي كاري، ‌اجتماعي و فرهنگي و صدمات جبران ناپذير در تربيت فرزند از جمله ساير پيامدهاي طلاق به شمار مي‌رود.

لزوم اصلاح نگرشها در باره مسائل جنسي

فروتن با تاكيد بر اين كه بايد با مسائل جنسي به صورت علمي برخورد شود، تصريح كرد: جامعه ما به دلايل متعدد و متفاوت، تاکنون رويکردي عالمانه به اين موضوع نداشته است و برخورد احساسي در نگرش به مسائل جنسي، مشكلات را بيشتر از گذشته خواهد كرد.

وي افزود: همچنين بايد از تعصبات غلط در طرح مسائل جنسي جلوگيري به عمل آورد.

سرپرست كلينيك سلامت خانواده خاطرنشان كرد: مسئولان بايد در بعد تربيتي، روانشناسي، روان‌پزشكي، حقوقي، فرهنگي و اجتماعي مسائل جنسي به طورعلمي برخورد كنند و در تمامي كشورها نيز با اين گونه مسائل با ديد علمي نگاه مي‌كنند. زيرا مشکلات جنسي، انحراف جنسي نيست بلكه در صورت آموزش غلط ، امكان انحراف وجود دارد.

وي با بيان اين كه مسائل جنسي نياز بشريت بوده كه از زمان باستان وجود داشته است، افزود: بر اساس آموزه‌هاي ديني ما هيچ نهادي نزد خداوند محبوبتر از نهاد خانواده نيست و آنچه جامعه را به سمت آرامش مي‌برد، تشکيل خانواده است. نگاه اسلام هم به غريزه جنسي نگاه نفي سلب و خشونت نيست بلکه بر ارضاء صحيح آن تاكيد شده است. به همين علت نبايد به علت نداشتن برنامه‌ريزي براي کاهش مشکلات جنسي، صورت مسئله را به كلي پاك كرد.

فروتن گفت: به علت حساسيت و گستردگي مسائل جنسي و نقش اساسي آن در قوام خانواده بايد شرايط مناسب را براي نگاه مثبت به مسائل سلامت جنسي فراهم كرد زيرا صحبت از سلامت جنسي در كشور اكنون به صورت ضدارزش درآمده است. اين درحاليست كه آموزه‌هاي ديني با فرهنگ ما در نگرش به سلامت جنسي کاملاً متفاوت است؛ بنابراين هر اندازه سلامت جنسي در افراد سالم ارتقا يابد، كانون خانواده از استحكام بيشتري برخوردار خواهد بود.

وي با تاكيد بر اين كه به مسائل جنسي صرفاً نبايد به عنوان يك بيماري يا اختلال جنسي و روحي نگاه كرد، اضافه كرد: سلامت جنسي در خانواده‌ها، سلامت خانواده‌ها و جامعه را به دنبال دارد كه در كشور به آن توجه لازم نشده است.

ايجاد رشته تخصصي خانواده و سلامت جنسي

سرپرست كلينيك سلامت خانواده با بيان اين كه تعداد افراد متخصص براي آموزش و يا درمان اختلالات جنسي در كشور بسيار کم است، يادآور شد: بسياري از افرادي كه در رابطه با مسائل جنسي در كشور فعاليت مي‌كنند، اطلاعاتي از درمان و يا نگرش صحيح به نحوه برخورد با مشکلات جنسي ندارند. بنابراين وظيفه وزارت علوم و وزارت بهداشت است که با ايجاد رشته تخصصي خانواده و سلامت جنسي، افراد خاصي را براي اين مشکل جدي ولي به ظاهر پنهان جامعه، تربيت كنند.

وي يادآور شد: مساله يادشده با بنياد خانواده در ارتباط است و انجام کارهاي نسنجيده و غيرعلمي و نيز ورود افراد با اطلاعات محدود و يا بدون تعهد لازم ممکن است نه تنها به تشديد اختلالات دامن بزند بلکه در برخي موارد مفسده انگيز هم باشد.

 
مشاوره رايگان بعد از ازدواج

سرپرست كلينيك سلامت خانواده با تاكيد بر اين كه در كشور بايد شوراي عالي خانواده تشكيل شود، گفت: اين شوراي عالي بايد در خصوص مسائل تربيتي و فرهنگي خانواده و از جمله مسائل مرتبط با سلامت جنسي و ارتقاي آن بحث و برنامه ريزي كند تا خلا موجود در اين زمينه در جامعه برطرف شود.

وي خاطرنشان كرد: همچنين بايد شرح وظا] ]>