اولین "خمپاره" پایداری

انتشار اولین نشریه‌ طنز در حوزه‌ فرهنگ و ادبیات پایداری؛

"مردان بزرگِ آرزوهای کودکی ما، مردمانی بودند از همین کوچه و محله‌ها و از جنس همین مردم. آمدند تا هرچند کوتاه برای مدتی شادی و لذت حقیقی را به رخ ما بکشند و بروند. آمدند و آن‌قدر که دنیاداران زندگی را جدی گرفته بوند، اینان مرگ را به سخره گرفتند….فرحین بما آتاهم الله."

"خم‌پاره" اولین و تنها نشریه‌ی طنز در حوزه‌ی فرهنگ و ادبیات پایداری منتشر شد. این نشریه‌ در قطع و اندازه‌ای فانتزی، فروردین ماه سال جاری و به همت مرکز شهید آوینی قزوین منتشر شده است.

خم‌پاره که در قطعی عجیب (10در17 سانتی‌متر) و با تیراژ 40 هزار نسخه منتشرشده، خود را اینگونه معرفی کرده است:

این اولین خم‌پاره‌ای است که منتشر می‌شود، اگر عمل نکرد، بی‌خیال! منتظر پاتک‌های سبک و سنگین شما هستیم. خم‌پاره به هیچ حزب و گروه و سازمان و بنیاد و نهادی وابسته نیست. حتی شما دوست عزیز!

ترکش اول، اعزام، سنگر، دیده‌بان، لبخندبزن ‌شهروند، معبر، نیازمندی‌های خم‌پاره (به قلم اصغر جالب‌منش)، کتابخانه جنگ و کمیک استریپ از بخش‌های مختلف شماره‌ی اول این نشریه است. در سرمقاله‌ی این ژورنال‌کمیک آمده است: "مردان بزرگِ آرزوهای کودکی ما، مردمانی بودند از همین کوچه و محله‌ها و از جنس همین مردم. آمدند تا هرچند کوتاه برای مدتی شادی و لذت حقیقی را به رخ ما بکشند و بروند. آمدند و آن‌قدر که دنیاداران زندگی را جدی گرفته بوند، اینان مرگ را به سخره گرفتند….فرحین بما آتاهم الله."

اولین خمپاره پایداری

به گزارش کتاب‌نیوز، در مطلب "می‌ریم اردو…" به قلم محمد رازقی، سردبیر این نشریه می‌خوانیم: "برای اینکه دعای خیر راننده در طول سفر پشت سرتان باشد، سعی کنید حداقل یکی از اعمال زیر را به جای آورید: جاسیگاری‌ها را به عنوان همکاری با ستاد مبارزه با مواد مخدر از جا بکنید، روی صندلی و سقف اتوبوس قصه‌ی حسین کرد شبستری بنویسید، به راننده‌ی اتوبوس پسته‌ی کور تعارف کنید (اگر این کار را سر پیچ انجام دهید، مفیدتر است)، هر پنج ثانیه یک نوار جدید به راننده بدهید و از او به خاطر کیفیت افتضاح رادیو پخشش گله کنید، سرتان را از شیشه‌ی اتوبوس دربیاورید و در حالیکه خشم‌گینانه شما را از آینه‌ی بغل اتوبوس نگاه می‌کند، برایش شکلک در بیاورید! برای اینکه زیارتتان مورد قبول درگاه پروردگار واقع شود، از انجام دادن هرگونه شوخی از جمله شهرستانی، استانی، قومی، قبیله‌ای، دیه‌ای، جسمی، روحی، روانی و غیره کوتاهی نکنید. (تبصره: زیاده‌روی در انجام شوخیهای "غیره" مستحب موکد است) اینجا باید هر کاری را که تا به حال نمی‌کردید، تا سرحد مرگ انجام دهید: شستن دست و سر و صورت و پا و جوراب، یادداشت نوشتن، کتاب‌خواندن، مسواک زدن ـ البته اگر به کرم دندان‌هایتان بر نمی‌خورد ـ و در بعضی موارد هم آدم بودن."

همچنین در بخش نیازمندی‌های خم‌پاره نیز آمده است: "بدینوسیله از خواهران بازدیدکننده خواهشمندیم احتراماً جوراب‌هایشان را پوشیده و به ما از طرق دیگر احترام بگذارند/ با تشکر خاک مناطق عملیاتی"

"بازدیدکننده عزیز! بدینوسیله برای ازدیاد رفاه حال شما، برنامه‌های جنبی بازدید از مناطق جنگی، شامل تماشای فیلم‌های اتوبوسی به شرح زیر اعلام می‌گردد، لطفاً با انتخاب اتوبوس مناسب، مسئولین را جهت هرچه بیشتر برگزار کردن ماجرا یاری نمائید:

اتوبوس آق غلام
صبح: شارتالان
بعدازظهر: عملیات کرکوک

اتوبوس اسمال آقا سه کله
صبح: عشق و وفا و صمیمت در کنار مادرشوهر(هندی)
بعدازظهر: اخراجی ها

اتوبوس صمدآقا
صبح: دیده‌بان
بعدازظهر: هواپیمای جهنمی در آسمان تگزاس

اتوبوس حاج‌جمشید
صبح: جواهری در قصر(نسخه سینمایی)
بعدازظهر: شعله عشق و محبت(هندی)"

بنا بر گزارش خبرنگار کتاب‌نیوز، اولین خم‌پاره با قیمت 300 تومان ویژه‌ی اردوی راهیان نور منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. خوانندگان نشریه برای اعلام نظرات خود می‌توانند با شماره پیامک 09365779596 تماس گرفته یا به وبلاگ اختصاصی این نشریه khom-pareh.blogfa.com سری بزنند.