اجاره مسکن، توان مستأجرین را گرفته است

آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی:

اجاره مسکن طاقت فرسا ستوضعیت خاصی که برای مسکن پیش آمده یکی از مشکلات مملکت است که طبقه محروم بیشتر در فشار هستند و هر روز طاقت فرساتر می‌شود. بعضی از طرح‌هایی که از سوی دولت در مورد مسکن بیان می‌شود مؤثر نیست و باید اینگونه مسایل به درستی تبیین شود و تصمیمات تأثیرگذاری اتخاذ گردد.

آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی گفتند: وضع خانه‌سازی و مسکن باید براساس سنت‌های اسلامی و ملاحظه قواعد برنامه‌های شرعی باشد.   
 
 به گزارش مرکز خبر حوزه، معظم‌له در جمع رئیس و اعضای هیئت مدیره صنعت مسکن و ساختمان ایران (بخش خصوصی) بیان کردند: هویت و تمدن مجامع و جمعیت‌های گذشته از روی خانه‌سازی معلوم می‌شود که چه هویت و آداب و سنتی داشته‌اند.

ایشان با انتقاد از روش خانه‌سازی در کشور افزودند: خانه‌سازی‌ها الآن نوعا غربی شده است و رعایت مسایل گذشته و دینی در این زمینه فراموش شده که در اسلام به خانه‌های درونی و اندرونی بسیار توجه می‌شود.

آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی گفتند: وضعیت خاصی که برای مسکن پیش آمده یکی از مشکلات مملکت است که طبقه محروم بیشتر در فشار هستند و هر روز طاقت فرساتر می‌شود.

این مرجع تقلید تصریح کردند: اجاره خانه‌ها توان مستأجرین را گرفته و مشکلات فراوانی ایجاد کرده و دولت باید به این مسئله توجه نماید.

معظم‌له گفتند: دولت باید وسیله را برای کسانی که می‌توانند در این راه کارگشا باشند فراهم نماید تا مشکلات مسکن کم شود.

آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی با توصیه به دست‌اندرکاران و انبوه‌سازان مسکن خاطرنشان کردند: کسی که می‌خواهد به ضعفا کمک کند باید مواظب باشد مشکلات آنها را زیاد نکند و برای آسایش مردم قدم بردارد.

ایشان مشکلات ازدواج بیشتر جوانان را فراهم نبودن مسکن دانسته و افزودند: نبود مسکن کافی باعث ایجاد مفاسد اجتماعی می‌شود و همه وظیفه دارند در این راه تلاش کنند که وظیفه دولت از همه سنگین‌تر است.

این مرجع تقلید اسراف و عدم قناعت در جامعه را باعث ایجاد مشکلات بیان کرده و گفتند: بعضی از طرح‌هایی که از سوی دولت در مورد مسکن بیان می‌شود مؤثر نیست و باید اینگونه مسایل به درستی تبیین شود و تصمیمات تأثیرگذاری اتخاذ گردد.

در ابتدای این مراسم، مهندس بیگدلی از اعضای هیئت مدیره صنعت مسکن و ساختمان ایران گزارشی از وضع مسکن در کشور ارائه کرد و گفت: بالاترین نرخ اجاره مسکن کشور در شهر قم است که بخش خصوصی در صورت مساعدت دولت و مسئولین شهر می‌تواند 40 هزار مسکن در کمتر از دو سال در این شهر بسازد.