اعتراض شديد نادران به عملكرد هيئت رئيسه

در پي عدم قرائت نامه نمايندگانبه قوه قضائيه در صحن علني

ما با یک پدیده ای در کشور مواجه هستیم که غائله پالیزدار را به اعضای هیئت تحقیق و تفحص از قوه قضائیه مربوط می کنند. حسن کامران رئیس هیئت تحقیق و تفحص از قوه قضائیه از رزمندگان و خانواده شهدا است با این حال هم اکنون برای وی احضاریه داده اند…محمد دهقان نایب رئیس این هیئت را که برادر آزاده هستند نیز به دادگاه احضار کرده اند…علیرضا زاکانی نماینده تهران از اساتید عزیز جانباز کشور هستند که سلامت نفس و رفتاری وی بر کسی پوشیده نیست اما هم اکنون مورد بدترین اتهامات قرار گرفته است… فاطمه آجرلو که خواهر دو شهید است‌ شبانه به بهانه های واهی به خانه وی ریخته اند و گفته شده گه اگر به خانه وی نمی رفتیم اسناد گم می شد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از قرائت نشدن نامه 212 تن از نمایندگان در مورد حمایت از حقوق نمایندگی و احضار تعدادی از نمایندگان به دادگاه انتقاد کرد.

به گزارش مهر، الیاس نادران در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری آئین نامه ای با استناد به مواد 115، 17 و بند 11 ماده 23 آئین نامه داخلی مجلس گفت : بر اساس ماده 115 آئین نامه داخلی هر گاه نمایندگان در رابطه با مسائل مهم مملکتی و یا بین المللی و مناسبتهای خاص لازم بدانند می توانند بیانیه صادر کنند.

وی افزود : بر این اساس هیئت رئیسه مجلس نیز موظف است چنانچه بیانیه صادره به امضای حداقل نصف به علاوه یک مجموع نمایندگان رسیده باشد آن را در پایان جلسه علنی مجلس قرائت کند.

این نماینده مجلس همچنین تصریح کرد : ماده 17 آئین نامه داخلی نیز بر ضرورت بی طرفی هیئت رئیسه مجلس و رعایت عدالت و انصاف در برخورد تاکید دارد.

نادران ادامه داد : متاسفانه در مورد نامه ای که به امضای 212 نفر از نمایندگان مجلس در خصوص مسائل فی ما بین هیئت تحقیق و تفحص از قوه قضائیه در مجلس و برخی از مقامات قضایی رسیده است و همچنین در مورد نامه تشکر از رئیس سازمان صدا و سیما که دیروز در مجلس قرائت شد با معیارهای دوگانه مواجه شده ایم.

وی تاکید کرد : آنچه در نامه این 212 تن از نمایندگان وجود دارد در مطبوعات نیز منتشر شده است.

این نماینده مجلس یادآور شد که روز گذشته علی مطهری نماینده تهران نیز در تذکری از عدم قرائت این نامه در صحن علنی انتقاد کرد که لاریجانی اظهار داشت : این نامه چون خطاب به رئیس مجلس بوده چون نامه تلقی می شود ونه بیانیه در جلسه علنی قرائت نشده است.

نادران افزود : این در حالی است که نامه قدردانی نمایندگان از تهیه برنامه روح الله خطاب به عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما از همین تریبون قرائت شد.

وی خواست که معیارهای بیانیه از نظر هیئت رئیسه مجلس مشخص شود تا نمایندگان از این پس عنوان نامه ها را خط بزنند و بنویسند که بیانیه است.

نادران خاطرنشان کرد : ماده 115 هیئت رئیسه را موظف می کند و حق تشخیص را به هیئت رئیسه نمی دهد.

وی یادآور شد : بنده در مورد اینکه چرا این نامه نمایندگان قرائت نمی شود از بعضی از هیئت رئیسه سئوال کردم و بیان کردند که اگر یک خط این نامه 212 تن از نمایندگان خط زده شود قرائت می شود.

این نماینده مجلس افزود : بنده اعلام کردم این نامه به امضای 212 تن از نمایندگان رسیده و هیچ فردی حق ندارد یک کلمه از این نامه را کم و زیاد کند چه برسد به اینکه جمله ای از آن را کم و زیاد کند.

نادران تصریح کرد : ما با یک پدیده ای در کشور مواجه هستیم که غائله پالیزدار را به اعضای هیئت تحقیق و تفحص از قوه قضائیه مربوط می کنند. حسن کامران رئیس هیئت تحقیق و تفحص از قوه قضائیه از رزمندگان و خانواده شهدا است با این حال هم اکنون برای وی احضاریه داده اند.

وی تاکید کرد : محمد دهقان نایب رئیس این هیئت را که برادر آزاده هستند نیز به دادگاه احضار کرده اند.

این نماینده مجلس ادامه داد : علیرضا زاکانی نماینده تهران از اساتید عزیز جانباز کشور هستند که سلامت نفس و رفتاری وی بر کسی پوشیده نیست اما هم اکنون مورد بدترین اتهامات قرار گرفته است.

نادران خاطرنشان کرد که هیئت رئیسه باید از حیثیت مجلس و نمایندگان به ویژه اعضای هیئت تحقیق و تفحص از قوه قضائیه دفاع کند تا مجلس بتواند بعدا نیز این کارها را محکم و قاطع ادامه دهد.

وی یادآور شد : فاطمه آجرلو که خواهر دو شهید است‌ شبانه به بهانه های واهی به خانه وی ریخته اند و گفته شده گه اگر به خانه وی نمی رفتیم اسناد گم می شد.

نماینده تهران در مجلس وی با طرح این پرسش که آیا آنها هم اکنون در این خانه سند پیدا کرده اند گفت :‌ چگونه است که به خود اجازه می دهند به حریم مجلس تجاوز و هتک حرمت کنند.

نادران یادآور شد : متخلفانی قبل از اینکه نامه نمایندگان در صحن علنی قرائت شود از خود دفاع کردند، امروز بیانیه علیه نمایندگان مجلس صادر می کنند این خلاف ماده 188 آئین نامه دادرسی کیفری است.

وی تاکید کرد : آیا جرمی مسلم و ثابت شده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در پاسخ به این تذکر گفت : ما بعضی از این اقدامات و رفتارهای رسانه ای که مسئولان قوه قضائیه نشان داده اند را به هیچ وجه تایید نکرده ایم.

وی افزود : نمایندگانی که شما نام بردید بسیار شریف و ارزنده هستند و صیانت از حقوق نمایندگان وظیفه ما است.

رئیس مجلس یادآور شد: هیئت رئیسه در این زمینه جلساتی داشته است.

لاریجانی در مورد قرائت نشدن نامه 212 تن از نمایندگان توضیح داد اگر نمایندگان مطابق ماده 115 آئین نامه بیانیه صادر کنند از تریبون قرائت خواهد شد و هیچ ربطی به محتوای آن ندارد.

اما اگر نامه ای به یک مسئول نوشته شود بیانیه محسوب نمی شود،‌ اگر در بالای این نامه نوشته شود بیانیه نمایندگان قرائت خواهد شد.

وی تاکید کرد : نامه روز گذشته نمایندگان به ضرغامی تصور شده بود که بیانیه بوده است و به همین دلیل در صحن قرائت شد این نامه نباید در صحن علنی قرائت شود.