هدیه دولت عدالت به محرومین چه خواهد بود؟/ شباهت طرح تحول اقتصاد با نسخه های بانک جهانی!

آیا با طرح تحول اقتصادی فقرا فقیرتر میشوند؟

آیا با طرح تحول اقتصادی فقرا فقیر تر خواهند شد؟در گزارش بانك جهاني كه در سال 83 منتشر شد با وجود توصيه به حذف يارانه‌هاي انرژي، اين كار موجب افزايش 30 درصد به سطح فعلي تورم و بدتر شدن توزيع درآمد توصيف و پيش‌بيني شده حذف يارانه‌هاي انرژي در ايران از لحاظ اجتماعي و سياسي بسيار پيچيده و مخاطره‌آميز خواهد بود.. برخي نیز اين طرح را با «طرح اصلاح ساختاري» دولت ‌خاتمي كه  توسط نيلي و نجفي در سازمان برنامه و بودجه تهيه شده بود شبيه مي‌دانند.

با گذشت بيش از دو هفته از مصاحبه اقتصادي رييس جمهور و اعلام محورهايي از طرح تحول اقتصادي، هنوز متن اين طرح ميان كارشناسان و رسانه‌ها منتشر نشده و مسوولان رياست جمهوري از انتشار متن يا حتي اسلايدهاي مربوط به اين طرح جلوگيري مي‌كنند.

به گزارش "الف"، در جلسات معرفي اين طرح نيز كه در روز‌هاي گذشته براي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در بهارستان و نيز براي مديران رسانه‌ها و اقتصادان در نهاد رياست جمهوري برگزار شد، متن طرح به حضار ارايه نشد و همراهان رييس جمهور از كپي‌برداري و يا ارايه نسخه‌اي از فايل اسلايدهاي ارايه شده به نمايندگان نيز شديدا جلوگيري كرده‌اند.

در اين ميان برخي مخالفان دولت در روزهاي گذشته بدون اينكه جزئيات اين طرح اعلام شود، به نقد و مخالفت خواني و حتي تخطئه آن مشغول شده‌اند.

اسلايدهاي ارايه شده در جلسات معرفي اين طرح براي نمايندگان مجلس، مديران رسانه‌ها و صد اقتصاددان، اصلاحات ساختاري در هفت حوزه بهره‌وري، مالياتي، گمركي، ارزش پول، توزيع كالا، توزيع اعتبارات و هدفمند كردن يارانه‌ها را شامل مي‌شود.

صدا و سيما و برخي رسانه‌هاي نزديك به دولت از اين طرح با عنوان «تحول بزرگ اقتصادي» ياد مي‌كنند.

برخي حاضران در مراسم معرفي اين طرح، آنرا با «طرح اصلاح ساختاري» دولت آقاي‌خاتمي كه در سال 1376 توسط آقايان نيلي و نجفي در سازمان وقت برنامه و بودجه تهيه شده بود شبيه مي‌دانند با اين تفاوت كه آن طرح، اصلاح قانون كار را نيز در بر مي‌گرفت ولي طرح تحول اقتصادي آقاي احمدي‌نژاد به قانون كار اشاره‌اي ندارد.

هر چند طرح ساماندهي اقتصادي آقايان نيلي و نجفي به دليل اختلافات شديد با طرح ساماندهي تهيه شده توسط آقاي نمازي در وزارت اقتصاد آن سالها، مورد تاييد صريح آقاي خاتمي قرار نگرفت، اما مسوولان وقت سازمان برنامه و بودجه، احكام طرح ساماندهي اقتصادي خود را در برنامه سوم و بعدها در برنامه چهارم توسعه گنجانده بودند.

دكتر سيد شمس‌الدين حسيني دبيركارگروه تحول اقتصادي دولت كه وظيفه معرفي طرح تحول اقتصادي را به نمايندگان مجلس، مديران رسانه‌ها و يكصد اقتصاددان به عهده داشته، يكشنبه شب با حضور در ميزگرد خبري شبكه 2 صريحا تاييد كرد كه طرح تحول اقتصادي آقاي احمدي‌نژاد، شباهت زيادي به احكام برنامه چهارم توسعه دارد.

از سوي ديگر طرح معرفي شده توسط دكتر حسيني براي نمايندگان مجلس، مديران رسانه‌ها و صد اقتصاددان، با طرح تهيه شده در بانك مركزي كه اخيرا در اختيار معاون اول رييس جمهور قرار گرفته شباهت دارد.

مطالب ارايه شده از طرح تحول اقتصادي همچنين نشان مي‌دهد كه اين طرح با گزارش «گزارش اقتصاد ايران در تبديل ثروت نفت به توسعه» كه در سال 2003 توسط بانك جهاني منتشر شد شباهت بسياري دارد.

گزارش بانك جهاني كه توسط «حبيب فتيني» و همكارانش در واشنگتن تهيه شده به ايران توصيه مي‌كند يارانه‌ها ابتدا بطور سرانه و نقدي تقسيم شود پس از دو سال و با شناسايي دهكها، فقط به سه دهك پايين پرداخت شود و از سال چهارم نيز كل يارانه‌ها حذف شوند.

در گزارش بانك جهاني كه در سال 83 توسط سازمان بورس ترجمه و منتشر شده است، با وجود توصيه به حذف يارانه‌هاي انرژي، اين كار موجب افزايش 30 درصد به سطح فعلي تورم و بدترشدن توزيع درآمد توصيف و پيش‌بيني شده حذف يارانه‌هاي انرژي در ايران از لحاظ اجتماعي و سياسي بسيار پيچيده و مخاطره‌آميز خواهد بود.

حبيب فتيني، اقتصاددان تونسي الاصل بانك جهاني بهار گذشته به دعوت وزارت اقتصاد به ايران آمد و مجددا از ايران خواست يارانه سوخت را حذف و قيمت هر ليتر بنزين را به سطح جهاني (حدود يك تا دو دلار در هر ليتر) افزايش دهند.

اندكي پس از انتشار خبر حضور و توصيه‌هاي نماينده بانك جهاني، رييس جمهور در سفر استاني به شيراز از حضور و استماع و توصيه‌هاي نماينده بانك جهاني در دولت نهم به شدت انتقاد كرده بود.

آخرين اخبار از رياست جمهوري حاكي است كه متن طرح تحول اقتصادي هنوز كامل نشده و در حال نگارش است و درخواست مكرر نمايندگان مجلس براي دستيابي به اصل طرح نيز به همين دليل تاكنون اجابت نشده است.

آقاي دكتر احمدي نژاد خبر تهيه طرح تحول اقتصادي را نخستين بار در راهپيمايي 22 بهمن سال گذشته اعلام كردند. قرار بود اين طرح در 25 فروردين ماه امسال توسط رييس جمهور در يك نطق مستقيم تلويزيوني مطرح شود اما با اشاره يك مقام ارشد نظام اين مصاحبه لغو شد تا طرح تهيه شده توسط دولت كارشناسي شود.
 
لازم به یادآوری است رهبری در دیدار با مردم مشهد فرمودنند نگاه نکنید که بانک جهانی وصندوق بین المللی پول چه می گویند بروید به دنبال اقتصاد اسلامی.

همچنین بخوانید:

مشکل اخلاقي اقتصاد سياسي اصولگرايان و اصلاح‏طلبان

طرح تحول بزرگ اقتصاد چیست؟ چه باید باشد؟