رفتن به بالا

استقبال رئیس جمهور از گشایش سرکنسولی آمریکا از روی ساده لوحی است

استقبال احمدی نژاد از بازگشایی دفتر جاسوسی آمریکا در ایرانکم توجهی ایشان به این گوشزد رهبری حکیم را که بیان فرمودند "ايجاد رابطه، امكان نفوذ آمريكايي‌ها و زمينه رفت و آمد مأموران اطلاعاتي و جاسوسي آنها در ايران را فراهم مي‌سازد به همين علت برخلاف ادعاي برخي افراد پرگو، رابطه با آمريكا در حال حاضر براي ملت ايران نفعي ندارد"، تامل برانگیز است.

یک کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی در گفتگو با عدالتخانه، صحبت های اخیر رئیس جمهور در خصوص استقبال از بازگشایی دفتر کنسولی و حفاظت از منافع آمریکا در تهران را از سر "ساده لوحی" و "کم دقتی" رئیس جمهور ارزیابی کرد.

دکتر احمد حبیبی مقدم با اظهار تاسف از برخی اظهارات نسنجیده از سوی برخی مقامات عالی رتبه کشور گفت: نحوه صحبت های رئیس جمهور محترم و نوع موضع گیری ایشان در پاسخ به خبرنگاری که در خصوص گشایش دفتر کنسولی آمریکا سوال کرد، از پیچیدگی و ظرافت دیپلماتیک برخوردار نبود و نوعی ساده انگاری مسائلی که از اهمیت بالایی در سیاست خارجی کشور برخوردارند، در بیان ایشان واضح بود.

وی با اشاره به انعکاس بین المللی این گونه اظهارات افزود: عمده ایرادات به مشاوران رئیس جمهور باز می گردد که تحلیلی مناسب و اطلاعات مدونی از اهداف پشت پرده آمریکا برای تاسیس دفتر کنسولی و حفاظت از منافع و همچنین اقدامات مشابه این دولت در سایر کشورها در اختیار رئیس جمهور قرار نمی دهند و ایشان بدون هیچ گونه التفات و اشاره ای به این دست از مسائل، این گونه اظهار نظر می کند.

حبیبی مقدم با اشاره به برخی موضع گیری های سابق رئیس جمهور در هنگام مذاکرات با آمریکا در عراق، اضافه کرد: البته آقای احمدی نژاد سابقه برخی اظهارات عجیب و تاسف برانگیز در ارتباط با نحوه مواجه با آمریکا در کارنامه خود دارند و سخن معروف ایشان پس از گزارش هدفمند جامعه اطلاعاتی آمریکا در خصوص موضوع هسته ای کشورمان از خاطر نرفته است که با سادگی تمام تصریح نمود که "با يكي دو گام ديگر، شرايط كامل خواهد شد و پيچيدگي‌ها از بين مي‌رود و راه براي تعاملات باز مي‌شود"!

این کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی تاسیس دفتر کنسولی و حفاظت از منافع آمریکا در ایران را مقدمه ای برای آماده سازی زمینه های ایجاد "رابطه" و تاسیس سفارت دولت ایالات متحده در تهران خوانده و افزود: نمی توان انتظار داشت که بعد از گذشت نزدیک به سی سال از قطعی ارتباط سیاسی دو کشور بلافاصله سفارت راه اندازی شود و قاعدتا تاسیس کنسولی و دفتر حفاظت از منافع از قدم های اولیه بازگشایی مجدد سفارت و از سر گیری روابط می باشد.

دکتر حبیبی مقدم با اشاره به "سیاست طرح زمزمه های تاسیس دفتر حفاظت از منافع" توسط برخی دیپلمات ها و منابع خبری وابسته به دولت آمریکا، گفت: آمریکایی ها با پیگیری سیاست مذکور به دنبال مشاهده نحوه عکس العمل طرف ایرانی بودند و متاسفانه آغوش باز وزیر امور خارجه و پس از آن استقبال رئیس جمهور محترم حامل پیام مناسبی نبود و آمریکایی ها به آنچه که انتظار داشتند دست یافتند و این نحوه مواجه ی مقامات ایرانی مبنایی برای تنظیم اقدامات آتی آمریکا خواهد شد.

وی همچنین در خصوص اهداف دولت آمریکا از تاسیس دفتر کنسولی و حفاظت از منافع در تهران، افزود: در شرایطی که دولت آمریکا کشورها، شرکت ها و بازرگانان را در سراسر دنیا به تحریم و عدم رابطه تجاری و اقتصادی با ایران تشویق و تهدید می کند و بعضا برخی کمپانی های بین المللی به سبب رابط اقتصادی با ایران با جریمه دولت آمریکا مواجه می شوند، ساده لوحانه است که به زعم رئیس جمهور محترم تصور کنیم این اقدام دولت ایالات متحده به منظور ارائه خدمات به بازرگانان دو کشور و دانشجویان و سایر شهروندان می باشد!

این کارشناس مسائل بین المللی، هدف اصلی دولت آمریکا از تاسیس دفتر مورد اشاره در تهران را تقویت فرآیند "جاسوسی" و "ساماندهی به فعالیت های افراد و گروه های اپوزیسیون نظام اسلامی" عنوان کرده و اضافه نمود: همان گونه که برخی منابع نزدیک به دولت آمریکا نیز اشاره کرده اند این اقدام دولت ایالات متحده به تعبیر آنها با هدف نهایی "سرنگونی رژیم مُلاها" در ایران طرح ریزی شده و اقدام مشابه آمریکا در سایر کشورها و تجربه سایر ملل نیز این موضوع را تایید می کند که آمریکا پس از ایجاد کوچکترین جای پا در کشورهایی که سیاست های غیر همگون با این قدرت سلطه گر را دارند، به انحای گوناگون اقدام به ارتباط گیری با اپوزیسیون داخلی آن کشورها و انسجام بخشی به فعالیت آنان می نمایند.

دکتر حبیبی مقدم همچنین تصور "کنترل و ایجاد محدودیت" برای دیپلماتها و کارکنان دفتر دیپلماتیک وابسته به آمریکا را باطل دانسته و افزود: آن دسته افراد که تصور می کنند با زیر نظر گرفتن فعالیت های واحد دیپلماتیک آمریکا و وابستگان آن اجازه هر گونه فعالیت خرابکارانه را از آنها سلب خواهند کرد خوب است که تجربه سایر کشورهایی که شرایط مشابه با ما داشته اند و با ایجاد دفاتر کنسولی و حفاظت از منافع آمریکا در کشورهایشان موافقت کرده اند را مطالعه کنند و تصور باطل خویش را تصحیح کنند.

وی اضافه کرد: ایجاد هرگونه محدودیت و مداخله در فعالیت های دفتر مذکور و اعضای آن با جار و جنجال گسترده در سطح رسانه های جهانی و ارجاع به نهادهای حقوقی و قضایی بین المللی مواجه خواهد شد و در گردابی فرو خواهیم رفت که بازگشت به نقطه اول را برایمان بسیار مشکل و هزینه مند کرده و فشارها بر ما تشدید خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص پيامدهاي منفي ايجاد رابطه با آمريكا عنوان کرد: متاسفانه به رغم اراداتی که رئیس جمهور محترم به رهبر معظم انقلاب و بیانات راهگشای ایشان دارد، کم توجهی ایشان به این گوشزد رهبری حکیم را که بیان فرمودند "ايجاد رابطه
، امكان نفوذ آمريكايي‌ها و زمينه رفت و آمد مأموران اطلاعاتي و جاسوسي آنها در ايران را فراهم مي‌سازد به همين علت برخلاف ادعاي برخي افراد پرگو، رابطه با آمريكا در حال حاضر براي ملت ايران نفعي ندارد"، تامل برانگیز است و آقای احمدی نژاد باید به این سوال پاسخ دهند که چگونه به رغم این گونه تاکیدات صریح رهبری، ساده انگارانه بر منوال سابق سخن می رانند!

خاطر نشان می سازد رئيس‌جمهور پس از جلسه روز یکشنبه هیات دولت در گفتگو با خبرنگاران درباره طرح مباحثي مبني بر ايجاد سركنسولگري در ايران از سوي آمريكايي‌ها و نظر جمهوري اسلامي در اين ارتباط اظهار داشت: «ما بر ارتباط بين ملت‌ها تاكيد داريم و توسعه‌ روابط بين ملت‌ها را كار درستي مي‌دانيم و به هر اقدامي كه باعث توسعه‌ روابط بين ملت‌ها شود كمك و از آن استقبال مي‌كنيم».

ارسال دیدگاه


هیچ دیدگاهی برای “استقبال رئیس جمهور از گشایش سرکنسولی آمریکا از روی ساده لوحی است”

  • خداوند ایران اسلامی را از شر دشمنان معاند و دوستان ابله و ساده لوح حفظ بفرماید!!! پیرو ولایت فقیه بودن و امام زمانی زندگی کردن به این نیست که در سخنرانیها کمی از آنها یاد کرد بلکه باید در حرکتها،منشها،سیاست گذاریها و خلاصه هر گونه حرکتی که به مردم این کشور مربوط می شود بر طبق قرآن و سنت حرکت کرد خوب است احمدی نژاد این شخصیت فیض آسا !!! کمی عصا بدست حرکت کنند و این طور دل امام زمان را خون نکنند کمی در احوال کشورهایی که با آمریکا حتی کوچکترین رابطه ای داشته اند کمی تامل کرده و از این بلند پروازی ها در غالب مرد گفتگو و گفتار منطقی،بپرهیزند سخنی هم نسبت به مدیران این سایت : نسبت به اینکه شما سخنان بنده را به نمایش بگذارید بسیار بدبین هستم زیرا تجربه نشان داده که افراد هوای منافع خود را دارند ولو به قیمت کتمان حرف حق !!!

  • انتظار می رفت که سایت منتسب به عدالت خواهی جانب عدالت را بیش از این می داشت.چرا که در سیاست خارجه جمهوری اسلامی هیچ جایی برای تابوهای جاودانه نیست و شخص رهبری بارها بر این مسئله تاکید ورزیده اند که ارتباط با امریکا یه تابوی نشکستنی نیست و دستگاه دیپلماسی هر کجا صلاح بداند دست به اقدام میزند.
    از ان گذشته در نگاه خام و سطحی این به اصطلاح تحلیلگر سیاسی هیچ جایگاهی برای اگاهی و شعور سیاسی دستگاه دیپلماسی کشور قائل نشده است
    کمی به مسائل با دیدی باز تر ،کلی تر و البته خوش بینانه تر نگاه بیندازیم

  • با سلام. بدین وسیله از آقا شهرام تقاضا می کنم زمان دقیق این گفته ای که از رهبری نقل کردند رو بگن. ممنون