بیانیه مشترک تشکل های دانشجویی عدالتخواه سیرجان

در مورد زمین خواری سیرجان و دستگیری دوباره حجت الاسلام جهانشاهی،

مگر نه اين است که فلسفه تشکيل دادگاه ويژه روحانيت، برخورد با روحاني نمايان فاسد بوده است. حال که يک روحاني از روي غيرت ديني و عمل به پيمان خداوند از علما براي مقابله با بي عدالتي هاي زمانه، هويت روحاني خود را به ميدان مبارزه با سيري روزافزون ظالمان و گرسنگي دم افزاي مظلومان آورده است چگونه به پاي ميز محاکمه کشيده مي شود؟

بیانیه مشترک تشکل های دانشجویی عدالتخواه سیرجان
در مورد زمین خواری سیرجان و دستگیری دوباره حجت الاسلام جهانشاهی،

« … و ما اخذ الله علي العلماء ان لا يقارّوا علي کظّه ظالم و لا سغب مظلوم … »

( و خداوند از علما عهد گرفته است که در مقابل سيري ظالمان و گرسنه ماندن مظلومان قرار و سکون نداشته باشند و ساکت ننشينند . )

بر اساس منويات حضرت امام خميني (ره) و دغدغه اصلي مقام معظم رهبري که مبني بر مطالبه عدالت و نشاندن مفسدان و فاسدان اقتصادي بر سر جايشان است ، دانشجو و طلبه در صدر اقشار مختلف مردم سنگيني اين وظيفه را در درجه اول بر روي دوش خود احساس مي کنند .

با توجه به اين رسالت ديني ، اعتقادي ، تاريخي ، انقلابي ، اجتماعي و ملي است که طلبه سيرجاني ، فساد مفسدان و زمين خواري زالو صفتان را بر نتابيده است و در راه احقاق حق مردم مي خروشد و افشا گري مي کند . اما با عرض تاسف و البته صد تاسف که توسط بعضي نهادهاي امنيتي و انتظامي شهرستان  آباده که نامه‌اي از دادگاه ويژه روحانيت استان فارس در دست داشتند ، مبني بر اينكه اين حركت يعني پياده‌روي در اعتراض به زمين‌خواري‌هاي سيرجان، مخالف شأن و حيثيت روحانيت است با وي برخورد شده و به تمام اسناد و مدارک موجود در اين زمينه بي توجهي کرده و اين طلبه را با حکم دادگاه ويژه روحانيت در استان فارس دستگیر کردند.

از اين روست که چند نکته را به دستگاه قضايي کشور، دادگاه ويژه روحانيت، مسئولين نهادهاي امنيتي و انتظامي گوشزد مي کنيم:

1- مقوله ي پرونده هاي زمين خواري که امروزه در کشور شهره ي عام و خاص است و پرونده ي زمين خواري سير جان نيز نمونه ي کوچکي از آن مي باشد در دستگاه قضائي درانزوا به سر مي برد و نهادهاي امنيتي و اطلاعاتي که وظيفه ي اصليشان کمک به دستگاه قضايي و اجرايي براي پيگيري اين پرونده ها و بعضا غير پرونده ها است ، کارويژه هاي مهم تري يافته اند . حتي به تاکيدات صريح مقام معظم رهبري در اين زمينه از جمله اين که «منابع طبيعي را با سفارش و رفاقت در اختيار اشخاص و گروه ها و مسئولين عمامه اي و غير عمامه اي و نهادهاي انقلابي و … قرار داده اند» (ديدار با هيئت دولت) توجه نکرده اند .

2- مگر نه اين است که فلسفه تشکيل دادگاه ويژه روحانيت، برخورد با روحاني نمايان فاسد بوده است. حال که يک روحاني از روي غيرت ديني و عمل به پيمان خداوند از علما براي مقابله با بي عدالتي هاي زمانه، هويت روحاني خود را به ميدان مبارزه با سيري روزافزون ظالمان و گرسنگي دم افزاي مظلومان آورده است چگونه به پاي ميز محاکمه کشيده مي شود؟

3- حرکت این طلبه از جهت اینکه وی شمه ای از جایگاه و نقش حوزه ها و روحانیت را احیا نمود بسیار مبارک و با برکت است، متاسفانه پس از امام(ره) ، روحانیت و حوزه ها به سمت محدود شدن در امور دینی و درس و مباحثه سیر کردند  و از نقش اجتماعی خویش غافل شدند و به قول خودشان به درس و بحثشان سرگرم شدند ولی این طلبه ، به همه متذکر شد که روحانیت ، شأن اجتماعی و قیام در برابر ظلم را هم دارد و باید انجام دهد.

4- بعضي از دستگاه ها ادعا کرده اند که اطلاعات در مورد اين پرونده ناقص است ، اما بايد گفت که نفس افشا گري و بيدارگري و سر تسليم فرود نياوردن در برابر ظلم ها وستم ها و خيانت ها ، مهم و با ارزش است و مدارک قانوني در اختيار نهاد هاي اطلاعاتي و قضايي قرار دارد و آن ها بايد در مورد اين پرونده ها به صورت صريح و شفاف سخن بگويند.

5-  هشدار ما دانشجويان به دستگاه قضايي اين است که اين جور اقدامات با روح تعاليم متعالي مکتب اسلام سازگار نيست ، آن جا که پيامبر اعظم (ص) مي فرمايند : « کيف يقدس الله قوما ، لا يوخذ لضعيفهم من شديدهم ؟ » ( چگونه جامعه اي نزد خداوند قداست دارد ، که حق ناتوان آن جامعه از قدرتداران گرفته نمي شود ؟ ) و اين برخوردها آسيب هايي را بر پيکره آن چه بنابر نظر رهبري ،  جنبش مطالبه عدالت است وارد مي آورد و به مسئولين قضايي و انتظامي و امنيتي آسيب هاي متعاقب اين قبيل برخوردها را متذکر مي شويم .

اکنون ، ما دانشجویان بدین‌ وسیله از حركت عدالت‌طلبانه‌ جهانشاهی این طلبه و مجاهد عدالتخواه سیرجانی كه برای اقامه عدل و فریاد ظلم‌ستیزی، آغاز كرده حمایت می‌كنیم و خواستار آزادی و رسیدگی و پاسخ هرچه سریع‌تر مسئولین قضایی كشور هستیم و در صورت عدم دستیابی به خواسته های خود ، به اقدامات عملی خویش دست خواهیم زد و به تکلیف شرعی و مسئولیت اجتماعی خویش عمل می‌کنیم و در مقابل دفتر دادگاه ویژه روحانیت متحصن خواهیم شد.

بار ديگر با هشدار وجود خطربزرگ محافظه کاري در مسئولان و باندهاي پشت پرده در بدنه حکومت، اعلام مي داریم که هرکس و در هر مقام و پست و مرتبه اي و با هر ثروت و مکنتي که مرتکب اين چنين تخلفات سنگين و عمومي  گشته باشد و متخلف به قانون جمهوري اسلامي و از آن بالاتر متخلف به قانون اسلام ناب محمدي شمرده شده و از آنها تخطي نموده باشد، حتی اگر تمامي دستگاههاي حکومتي و بين المللي و ديني و … نيز وي را، از روي تسامح و باند بازي و محافظه کاري و به بهانه مصلحت نظام (منفعت عظام)و …، بيگناه اعلام نمايند – همچنان که در پرونده زمين خواري سيرجان ، دادگستري و قوه قضائيه و دادگاه ويژه روحانيت و استانداري و…  طلبه عدالتخواه سيرجاني را گناهکار و زمينخواران را ، صالحان بر روي زمين و خادمان به اسلام و مسلمين معرفي نمودند – جنبش دانشجويي بر خود واجب مي داند که همچون گذشته و از روي شعور و بصيرت،