حقوقم فقط 50 هزار تومان است

وزارت رفاه، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد… چه کسی پاسخگوست؟

 آخر مگر مي‌شود با ماهي پنجاه هزار تومان زندگي سخت امروز را گذراند. دستانش مي‌لرزيد و چشمانش به پاهاي بي‌حركت و بي‌جانش خيره مانده بود.. اين درد مشتركي است كه همه خانواده‌هاي معلول دارند و اين امر توجه مسئولان را مي‌طلبد.. برخي از اين افراد كه متأهل نيز هستند به دليل ناتواني در كار و عدم تأمين هزينه‌هاي زندگي مجبورند با حقوقي ماهيانه 30 الي 50 هزار تومان زندگي سخت امروز را سپري كنند.

  
بغضي بزرگ سراسر وجودش را فراگرفته بود و دردي عظيم گلويش را مي‌فشرد. با هركلمه مي‌شكست و با هر فرو دادن بغض، مرگ را حس مي‌كرد.
  

به گزارش خبرگزاري فارس از كرج، نمي‌دانست چه بگويد و از كجا شروع كند، نمي‌دانست حرف دل بزند و يا غصه زندگي. اما بالاخره پس از كش‌مكشهاي بسيار لب به سخن گشود و غم 35 ساله خود را بيرون ريخت. 
از درد دوران كودكي گفت و غم تنهايي. از بي‌مهري مردم گفت و سخن از عاطفه‌اي كه به قول او معناي واقعي آن را هيچكس درك نكرده است.
اين معلول از بي‌تقصيري خود مي‌گفت از گناهي ناكرده.
معلولي جسمي حركتي است، با هزاران لرزش دست و صورت، چهره‌اش به نظر شاداب مي‌آيد اما غمي بزرگ قلبش را مي‌فشارد. متأهل است, همسري دارد با قلبي سرشار از عشق.
او نيز همراه و مانند اوست، كمي بهتر اما ….
مي‌گويد خداوند همسرم را براي من آفريد تا من تنها نباشم. از بزرگي او گفت، ازمهرباني و صداقتش.
ناگاه صدايش لرزان شد قطره اشكي چون مرواريد به روي صورتش غلطيد. خاموش شد و براي چند لحظه‌اي سكوت كرد اما زير لب خدا را صدا مي‌كرد.
شيشه سكوت را شكست و گفت: او با اين همه بزرگيش مرا خجالت‌زده مي‌كند. مني كه حتي نمي‌توانم ذره‌اي از احتياجاتش را برطرف كنم.
وي گفت: آخر مگر مي‌شود با ماهي پنجاه هزار تومان زندگي سخت امروز را گذراند.
دستانش مي‌لرزيد و چشمانش به پاهاي بي‌حركت و بي‌جانش خيره مانده بود.
او مي‌گفت: صداي شكستن قلبش را هزاران بار مي‌شنوم، فقط ميتوانم محبت نثارش كنم اما مي‌دانم كه كافي نيست.
آري اين حرفهاي يك معلول بود كه باز هم اميد او را در جريان اين زندگي پرتلاطم رها ساخته بود.
اين درد مشتركي است كه همه خانواده‌هاي معلول دارند و اين امر توجه مسئولان را در بهزيستي مي‌طلبد و مستلزم اجراي طرحها و برنامه‌ريزيهايي است تا اينگونه معلولان مانند ديگر مردم عادي زندگي كرده و از گذر عمر خود لذت ببرند.
خواسته همه اين آنها مشترك بود اين افراد خواستار تأمين مسكن، ارائه حقوق مكفي، رفع مشكلات درماني و اجتماعي و اشتغال بودند و از مسئولان خواستند تا با ارائه امكانات آنان را نيز در جمع مردم عادي راه دهند و راه زندگي آنان را در مسير واقعي خود قرار دهند.
مدير اداره بهزيستي شهرستان كرج در اين باره گفت: ارائه تمامي امكانات به افراد تحت پوشش بهزيستي از عهده اين سازمان خارج بوده و برخي از ارگانها مانند شهرداري بايد به منظور ارائه خدمات اين سازمان را ياري دهد.
سيدقباد وزيري در گفتگو با خبرنگار فارس در كرج افزود: متأسفانه خانواده‌ها و افراد تحت پوشش بهزيستي بر اين تصورند كه بايد امكاناتي مانند مسكن و اشتغال از سوي اين اداره به آنان ارائه شود اين در حالي است كه بهزيستي قدرت اجرايي اينگونه اقدامات را ندارد.
وي تصريح كرد: ارگانهايي مانند شهرداري، وزارت مسكن بايد با ارائه برنامه‌هايي خدمات ممكن را به افراد تحت پوشش بهزيستي ارائه دهند و براي آنان نيز خدمات رفاهي و شهري مهيا سازند.
مدير اداره بهزيستي كرج گفت: بهزيستي نيز در اين راستا مي‌تواند رفع برخي از مشكلات را در اين قشر جويا شده و آنان را ياري دهد.
وزيري افزود: با اجراي قانون جامع حمايت از معلولان مي‌توانيم تمامي امكانات رفاهي، خدماتي و شهري را براي اين افراد مهيا كنيم.
وي گفت: در اين راستا بهزيستي كرج به منظور خدمات‌دهي بيشتر به افراد معلول تحت پوشش اين اداره خدماتي از قبيل بيمه ارائه كرده است.
اين مسئول تصريح كرد: افرادي كه معلوليت شديد داشته باشند از سوي اين سازمان آنان را بيمه مكمل تا سقف يك ميليون تومان كرده‌ايم.
وزيري اظهار داشت: در زمينه مسكن نيز اقداماتي از قبيل پرداخت اجاره به شرط تمليك معلولان ضايع نخاعي اين شهرستان تا سقف چهار ميليون تومان و از طريق مشاركتها از سوي بهزيستي كرج انجام شده است.
وي گفت: در راستاي ايجاد اشتغال براي معلولان به كارفرماياني كه اين افراد را به كارگيرند تا سقف ده ميليون تومان وام ارائه مي‌شود.
مدير بهزيستي كرج تأكيد كرد: تا زماني كه كارفرمايان از اين افراد در محيط كار خود استفاده كنند، بهزيستي هزينه‌هاي بيمه‌اي معلولان را پرداخت خواهد كرد.
وزيري گفت: در زمينه درمان وارائه امكانات توانبخشي به معلولان و افراد تحت پوشش بهزيستي نيز اقدامات اساسي را انجام داده است و اميدواريم با مشاركتها و همچنين گسترش كمكهاي مسئولان به بهزيستي مشكلات ومعضلات اين قشر برطرف شود.
در هر صورت چيزي كه در اين گزارش بيش از همه بايد مورد توجه قرار گيرد وجود انسانهايي از جنس خودمان است كه چرخش روزگار آنان را در اين مسير قرار داده است.
رفع مشكلات اجتماعي، معيشتي و درماني آنان مهمترين وظايفي است كه مردم و به ويژه مسئولان بايد آن را مدنظر داشته باشند.
به گفته وزيري برخي از اين افراد كه متأهل نيز هستند به دليل ناتواني در كار و عدم تأمين هزينه‌هاي زندگي مجبورند با حقوقي ماهيانه 30 الي 50 هزار تومان زندگي سخت امروز را سپري كنند.
در حال حاضر 14هزار نفر از معلولان در شهرستان كرج تحت پوشش بهزيستي هستند كه از اين تعداد دو هزار و 400 نفر مستمري‌بگير و حقوق آنان همان 50 هزار تومان در ماه است.
گزارش از مريم ابراهيميان 
منبع: الف