متن کامل صحبت‏های رییس‏جمهور در تلویزیون

پرسش و پاسخ از رییس جمهور

به عنوان مثال در روزهاي اخير در برخي سايت‌ها آورده شده كه براساس قانون سالانه 50 ميليارد تومان تنخواه در اختيار سران قوا است كه بر اين اساس در حال حاضر 150 ميليارد تومان در اختيار رئيس جمهور طي سه سال اخير بوده كه بايد پيگيري شود. اين درحالي است كه اساس اين خبر دروغ بوده و از اين نمونه‌ها مي‌توان به برخي اخبار در مورد بورس اشاره كرد كه مي‌گويند بورس با ركود و مشكل مواجه شده است


محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور در گفت‌وگوي زنده تلويزيوني شركت كرد و در ابتداي اين گفتگو در پاسخ به سوال مجري پيرامون مسله هسته‌اي گفت: موضوع هسته‌اي ايران در بستري گسترده است و بايد با توجه به آن بستر مسائل را حل كرد.
به گزارش خبرگزاري فارس، رئيس جمهور افزود: 30 سال است كه دشمنان با هدف متوقف كردن ملت ايران تلاش مي‌كنند، آنها نه مخالف جنگند و نه مخالف سلاح هسته‌اي زيرا خود پرچمدار آن هستند.آنها مخالف اين هستند كه ملت ايران با سابقه تمدني خود به الگويي از موفقيت در سطح جهان دست يابند.
احمدي‌نژاد افزود: مخالفان مي‌خواستند با فشار و تبليغات از كشور ما امتياز كسب كنند اما با درايت رهبري و هوشياري ملت، ايستادگي انجام شد كه يكي از پرافتخارترين ايستادگي‌هاي تاريخ ايران است كه حتي به نسبت ملي شدن صنعت نفت صدها برابر بزرگتر بود.
محمود احمدي‌نژاد در ادامه سخنان خود اظهار داشت: جهت‌گيري‌هاي جديد در ايران موجب شد تا روند فعاليتهاي هسته‌اي تغيير يابد و اكنون نيز در مرحله مذاكره هستيم، آنها از ما درخواست تعليق كردند اما پاسخ آنها روشن است.
محمود احمدي نژاد در ادامه تصريح كرد:اكنون در يكي از بهترين شرايط بين‌المللي در 30 سال اخير هستيم و دشمنان مي دانند كه راهي را كه در پيش گرفته‌اند اشتباه است و بهترين راه گفت‌وگو است، خود آنها نيز مي‌دانند كه بايد حقوق ملت ايران را به رسميت بشناسند.
رئيس جمهور ارائه بسته پيشنهادي از سوي كشورمان را افتخار ديگري عنوان كرد و گفت: براي رفع نگراني‌هاي دنيا از جمله خلع سلاح هسته‌اي، بحث چالش‌هاي اقتصادي جهان پيشنهادهايي ارائه داديم. به اذعان خود آنها نيز بسته پيشنهادي ايران جامع است.
وي افزود: قرار است كه جليلي در سفري به اروپا گفتگوهايي در زمينه بسته پيشنهادي داشته باشد كه محور مذاكرات جليلي و سولانا مشتركات 2 بسته خواهد بود. ما آماده گفتگو با همه كشورها به جز رژيم صهيونيستي كه آنرا مشروع و انساني نمي‌دانيم، هستيم البته به شرط گفتگوي برابر و بدون پيش شرط.
رئيس جمهور در پاسخ به سئوال مجري در خصوص جايگاه بين‌المللي كشورمان و ميزان توفيق دولت در بهره‌گيري از اين جايگاه با بيان اينكه موفقيت‌ها را نبايد به پاي دولت نوشت بلكه بايد به حساب مردم گذاشت، گفت: دولت قطره‌اي از اقيانوس ملت است، اكنون افكار عمومي دنيا يكپارچه طرفدار ايران است، اكنون در هر جاي دنيا اقشار گوناگون مي‌گويند كه حق با ايران است و دستاورد ايران اين بود كه مباني و ناكارآمدي و ظالمانه بدون اين نظم جهاني آشكار شد و از سويي نيازي جديد براي شكل گرفتن نظمي تازه مبتني بر عدالت ايجاد شد.
احمدي‌نژاد در ادامه با بيان اينكه دستاورد ويژه ملت ايران و منطقه نحوه استفاده از اين فضا و نحوه برخود با چالش‌هاي اين منطقه است بيان داشت: موضوع ما طي سالهاي اخير همواره تدافعي بود و اين موضع سقف زماني داشت كه در نهايت به پرداخت امتياز منجر مي‌شد اما با تغيير سياستي كه در ايران اتخاذ شد اين معادله تغيير كرد و سياست‌ فعالانه موجب شد تا خطرها را از مرزهاي خود به خانه آنها ببريم.
وي افزود: اكنون به لطف خدا اين اتفاق افتاده و هر دولتي كه در آمريكا برسر كار آيد ناچار خواهد شد كه به مشكلات دروني خود بپردازد و چاره‌اي جز سازش و تعامل درست با ايران ندارد. امروز مسائل اجتماعي و اقتصادي آمريكا در حال انفجار است.
رئيس جمهور در خصوص آزمايش‌هاي موفقيت اميز موشك‌هاي شهاب نيز گفت: جنجال‌هاي آمريكا به 2 دليل است اول اينكه شخص بوش مي‌خواهد در ماههاي آخر عمر دولت خود سر و صدايي كند و هم براي اين است كه در مذاكرات بتوانند دست بالا را بگيرند اما با اين اقدام كشور ما دست بالا را گرفت و آزمايش اين موشك‌ها تنها دست گرمي بود و تمام توان دفاعي كشور ما را نشان نداد.
رئيس جمهور محمود احمدي‌نژاد در ادامه گفت‌وگوي زنده تلويزيوني درخصوص رفتار نامناسب برخي كشورها با مسافران ايراني تصريح كرد: قريب به اتفاق كشورهاي دنيا به مردم ايران احترام مي‌گذارند ولي در صورت مشاهده رفتارهاي نامناسب توسط برخي كشورها دولت ايران نيز رفتار متقابل با اتباع آنها را در پيش خواهد گرفت.
وي تاكيد كرد: جهت‌گيري دولت ايران رفت‌وآمد با سهل‌ترين شرايط است ولي برخي از دولت‌ها از ورود ايرانيان به داخل كشورشان هراس دارند چرا كه ايرانيان همواره حامل فرهنگ و ادب بوده‌اند.
به گفته رئيس‌جمهور، كشور ايران در سال‌هاي گذشته پيشرفت بسياري خوبي در خصوص جذب گردشگر داشته و ميزان خروجي از كشور نيز افزايش يافته است.
رئيس جمهور در بخشي از سخنان خود با اشاره به مسافرت به 40 كشور دنيا خاطرنشان كرد: در همه اين كشورها تعداد ايرانيان بسيار زياد است و استقبال خوبي توسط آنها از دولت صورت مي‌گيرد.
احمدي‌نژاد در خصوص انگشت‌نگاري از اتباع ايراني توسط برخي از كشورها گفت: تقريبا تمام كشورهاي دنيا اعم از ايران براي اجراي اين طرح برنامه‌ريزي كرده‌اند ولي ايران در اين خصوص سخت‌گيري نمي‌كند.
رئيس جمهور تاكيد كرد: برخورد اكثر كشورهاي دنيا با اتباع ايراني خوب و مناسب است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگ و علوم اين حوزه را به چند دسته تقسيم كرد و گفت: بحث ورزش يكي از بخش‌هاي فرهنگي است كه در 2 سال و نيم گذشته شاهد پيشرفت‌هاي بسيار خوبي در اين حوزه بوده‌ايم.
رئيس جمهور افزود: در اين مدت ورزشكاران كشور
مان به اندازه 10 سال گذشته مدال رنگي كسب كردند و همچنين در اين مدت با امكانات موجود بسياري از اهداف برنامه 20 ساله در بخش ورزش محقق شد.
رئيس جمهور با اشاره به رشد تصاعدي توليد و تنوع كتاب در كشور خاطرنشان كرد: در نمايشگاه كتاب علي‌رغم افزايش قيمت كتاب‌ها تعداد بازديد كنندگان و ميزان خريد آنها افزايش يافت.
به گفته وي در بخش فيلمسازي كشور همواره شاهد مشكلاتي بوده كه ريشه آن فرهنگي نيست ولي در مجموع توليد در اين بخش نيز با افزايش همراه بوده است.
احمدي‌نژاد فضاي عمومي فرهنگي كشور را بسيار خوب و سالم توصيف و تصريح كرد: جوانان و زنان و مردان كشور در شرايط كنوني واقعا سالم‌ترين جوانان در دنيا هستند.
وي با بيان اينكه دولت سرمايه‌گذاري خاصي در يك سري از فعاليت‌هاي فرهنگي – معنوي نكرده است، گفت: در ارتباط با تمدن و فرهنگ طي سالهاي گذشته فعاليت‌هاي بي‌نظيري انجام شده و در اين مدت براي اولين بار فرهنگ و تمدن ايران اسلامي به كتاب‌هاي درسي راه يافت.
وي افزود: دولت در بخش فرهنگ برون‌مرزي نيز فعاليت بسيار خوبي داشته و نمايشگاهها و خانه ايرانيان در اكثر كشورهاي دنيا با مشخصه‌هاي خاص محبت، خانواده و احترام به بزرگتر در حال تشكيل است.
وي بخش ديگري از مشخصه‌هاي اين فرهنگ را تبيين مراسم محرم، اعتكاف، عزاداري سيدالشهدا و عيد نوروز عنوان كرد و گفت: در سه سال گذشته تعداد كشورهايي كه عيد نوروز را جشن مي‌گيرند سه برابر شده است.
رئيس جمهور با اشاره به افزايش فعاليت‌هاي علمي در كشور حجم اين فعاليت‌ها را در طول تاريخ ايران بي‌سابقه توصيف كرد و گفت: موسساتي كه بعضا اقدام به گزارشات منفي در خصوص وضعيت علمي ايران مي‌كنند از اعتبار لازم برخوردار نيستند.
وي تصريح كرد: واقعيت اين است كه دانشگاه علوم پزشكي ما در رده‌هاي بالاي جهان قرار دارد سال گذشته بيش از 20 هزار نفر غيرايراني براي درمان به ايران مسافرت كردند كه براساس پيش‌بيني‌هاي انجام شده اين رقم در سالجاري به 60 هزار نفر افزايش پيدا خواهد كرد.
به گفته رئيس جمهور با پيشرفت سطح دانش و تكنولوژي در بخش پزشكي كشور و قيمت مناسبي كه اين بخش دارد تا پنج سال آينده شاهد مراجعه بيماران از اروپا به داخل كشور خواهيم بود.
وي با بيان اينكه تمام دانشگاه‌هاي دنيا فارغ‌التحصيلان ايراني را پذيرش مي‌كنند و حتي براي جذب آنان نامه‌نگاري نيز انجام مي‌دهند تصريح كرد: اگر دانشگاه‌هاي ما در رده پاييني قرار دارند پس از چگونه مي‌توان اين نامه‌نگاري‌ها را توجيه كرد.
وي بار ديگر تاييد كرد موسساتي كه در گزارشات خود رده علمي ايران را پايين توصيف مي‌كنند معتبر نيستند.
رئيس جمهور با بيان اينكه در اكثر كشورهاي دنيا فعاليت‌هاي پژوهشي عمدتا در بخش خصوصي انجام مي‌شود به اجرا اين كار توسط بخش خصوصي در كشور اشاره كرد و گفت: اين گام اول علمي در بسياري از زمينه‌ها در حال انجام است و در كنار آن بخش دولتي نيز قراردادهاي بسيار مناسبي به منظور انجام امور پژوهشي منعقد كرده است.
به گفته احمدي‌نژاد يك تا 4 درصد از بخش اقتصادي بودجه دولت و يك درصد از بخش عمومي بودجه دولت به پژوهش اختصاص يافته ضمن اينكه يك هزار و 200 ميليارد تومان نيز بطور مستقيم براي امور پژوهشي پيش‌بيني شده است.
وي تصريح كرد: ظرفيت پژوهشي كشور رشد طبيعي خود را در پيش گرفته و هم‌اكنون كشور در بسياري از رشته‌ها در رتبه اول در منطقه قرار دارد و بسيار زودتر از موعد به اهداف چشم‌انداز دست پيدا خواهد كرد.
محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور در ادامه گفت‌وگوي زنده تلويزيوني با اشاره به اهميت و جايگاه مطبوعات گفت: متوسط فاصله زمان مصاحبه‌ها و صحبت‌ من با مطبوعات كشور كمتر از 45 روز است ارتباطات حرف اول را مي‌زند و انسان‌ها با ارتباط زنده هستند، در واقع بستر جهاني شدن حقيقي انسان‌ها نيز همين امر است.
وي افزود: در برخي بخش‌ها به ويژه مناسبت‌هاي ملي، رسانه ملي بسيار خوب عمل كرده و نمره آن 20 است كه از جمله آن در طرح برخي مسائل بسيار خوب عمل كرده ولي در بحث پيگيري و عمق كارشناسي ضعيف بوده است.
به گفته وي، برخي بخش‌ها به دنبال كار كارشناسي نيستند و تنها به دنبال ارضاي عطش بيروني مي‌باشند، درحالي كه هرچه بحث ها بيشتر باز شود، ذهن‌ها نيز بازتر شده و كشور پيشرفت مي‌كند كه به نفع همه است.
احمدي نژاد گفت: البته رسانه تنها صداو سيما نيست، مطبوعات نيز از جمله آن هستند كه در بعضي بخش ها بسيار خوب و برخي ديگر ضعيف عمل كرده‌اند. ما دولتي هستيم كه در برخي موارد حتي به ما فحش هم مي‌دهند.
رئيس جمهور افزود: به عنوان مثال در روزهاي اخير در برخي سايت‌ها آورده شده كه براساس قانون سالانه 50 ميليارد تومان تنخواه در اختيار سران قوا است كه بر اين اساس در حال حاضر 150 ميليارد تومان در اختيار رئيس جمهور طي سه سال اخير بوده كه بايد پيگيري شود. اين درحالي است كه اساس اين خبر دروغ بوده و از اين نمونه‌ها مي‌توان به برخي اخبار در مورد بورس اشاره كرد كه مي‌گويند بورس با ركود و مشكل مواجه شده است.
وي افزود: اين درحالي است كه بورس ما بهترين دوران خود را طي مي‌كند و در مقايسه با بورس‌هاي ديگر دنيا كه در حال ورشكستگي‌ هستند عملكرد خوب و نمونه‌اي داشته است. بورس ما دائم در حال عرضه سهام و افزايش حجم معاملات و شاخص‌ها است كه بيانگر شرايط ايده‌آل براي بورس است. بر اين اساس برخي اخبار منتشره از اساس دروغ بوده و اين‌ها ك