جلد دوم «مفاتیح الجنان»

دعوت آيت‌الله جوادي آملي به نوشتن

آيت‌الله جوادي آملي در خطبه‌هاي نماز جمعه دو سال اخير خود چندين بار بر نوشتن جلد دوم «مفاتيح‌الجنان» تأكيد كرده كه تاكنون عملي نشده است.


به گزارش خبرنگار فارس، اظهارات آيت‌الله جوادي آملي در حالي صورت گرفته كه امسال مصادف با هفتادمين سال درگذشت شيخ عباس قمي، گردآورنده كتاب «مفاتيح‌الجنان» است.
آيت‌الله عبدالله جوادي آملي طرح نوشتن جلد دوم كتاب «مفاتيح‌الجنان» را اولين بار در اسفند سال 85 مطرح كرده بود كه بعد از گذشت يك سال و نيم محقق نشده است.
آيت‌الله جوادي آملي معتقد است امامان شيعه تمام نيازهاي بشر را پاسخ گفته‌اند و اكنون وظيفه پيروان آن‌هاست كه اين پاسخ‌ها را استخراج و در قالب جلد دوم كتاب مفاتيح منتشر كنند.
وي جمعه 21 تير سال جاري در خطبه‌هاي نماز جمعه قم گفته بود: «مفاتيح‌الجنان» يك بخش‌هاي عبادات و اذكار و زيارات دارد در حاليكه دين تنها اين‌ها نيست.
به گفته آيت‌الله جوادي آملي، جلد دوّم «مفاتيح‌الجنان» جايش خالي است و عده‌اي بايد آن را بنويسند تا معلوم شود دين تنها اين نيست كه ما زيارت بكنيم و ذكري بگوييم.
تأكيد وي در نگارش جلد دوم «مفاتيح‌الجنان» بيشتر بر رواياتي است كه به امور روزمره و رفتارهاي فرهنگي ـ اجتماعي مسلمانان مربوط مي‌شود و به همين خاطر نام «مفاتيح‌الحيات» را براي آن مناسب دانسته است.
به گزارش فارس، «مفاتيح‌الجنان» مجموعه‌اي از دعاها، مناجات، زيارات، اعمال مخصوص ايام سال، ماه و روزها است كه از طرف پيامبر اسلام و ائمه شيعه صادر شده و شيخ عباس قمي آن‌ها را جمع‌‌آوري و تدوين كرده است.
شيخ عباس قمي كتاب خود را به چند بخش تقسيم كرده است. آداب، مقدمات و تعقيبات نمازها؛ اعمال شب و روز و ايام هفته؛ مناجات‌ها و دعاهاي معروف سمات، كميل، جوشن صغير و جوشن كبير از جمله اين تقسيم‌بندي است.
بخشي از اين كتاب مربوط به زيارات است. اين بخش از زيارت رسول خدا شروع مي‌شود و تا زيارت امامان شيعه، زيارت انبياء، زيارت امام‌زادگان و زيارت بعضي از بزرگان پيش مي‌رود.
اعمال ماه‌هاي اسلامي از محرم تا ذيحجه، اعمال ماه‌هاي رومي و شمسي نيز بخش ديگري از «مفاتيح‌الجنان» است.
شيخ عباس قمي بخشي را نيز به نمازهاي مستحبي اختصاص داده است. نمازهاي چهارده معصوم، نماز ليلة‌الدفن، نمازهاي اول هر ماه، نماز حاجت و نماز فرزند براي آمرزش والدين از جمله اين نمازها است.
دعاهايي براي حل مشلكات معنوي و مادي، آداب عقيقه، آداب استخاره، احكام و آداب مربوط به مردگان نيز آخرين بخش‌هاي «مفاتيح‌الجنان» هستند.
كتاب «مفاتيح‌الجنان» در نه دهه اخير وارد بسياري از خانه‌هاي ايرانيان شده است. همچنين در مساجد، امامزاده‌ها، حسينيه‌ها و زيارتگاه‌ها نسخه‌هاي متعددي از آن را مي‌توان ديد.
كتاب «مفاتيح‌الجنان» از جمله كتاب‌هاي پرفروش در ايران است. ناشران مذهبي، ماهانه نسخه‌هاي متعدد و مختلفي از اين كتاب را با قطع‌ مختلف منتشر مي‌كنند. از اين كتاب همچنين منتخب‌هاي فراواني نيز در بازار است.
«مفاتيح‌الجنان» كه در اصل عربي است تاكنون بارها به فارسي ترجمه شده است. با اين حال شناخته ‌شده‌ترين ترجمه‌ها از آن مهدي الهي قمشه‌اي و عباس مصباح‌زاده است.