“آنها فهمیده اند که دیگر نمی توان کشور را با شعار و جدل و مقابله با بقیه جهان و آمریکا اداره کرد!”

فضول اراکی/پرونده ای پیرامون سفرها و مصاحبه های تامل برانگیز هوشنگ امیر احمدی در ایران :

در همه مصاحبه ها با رسانه های داخلی وی موج اختلاف افکنی بین دولت های جمهوری اسلامی  (شامل  رفسنجانی – خاتمی و احمدی نژاد) دنبال کرده است  ولی در مصاحبه با رسانه های خارجی مسئولین رده بالای نظام را مورد تحقیرو تمسخر قرار داده است که متاسفانه با ادامه چنین روندی از سوی وی هیچ نهادی وی را مورد بازخواست قرار نداده است

پرونده ای پیرامون سفرها  و مصاحبه های تامل برانگیز هوشنگ امیر احمدی در ایران :
هوشنگ امیر احمدی بعد از سفرهای متعدد به کشور و دیدار با برخی مقامات نظام  در مصاحبه با IPS News Agency عنوان کرد:

آنها فهمیده اند که دیگر نمی توان کشور را با شعار و جدل و مقابله با بقیه جهان و آمریکا اداره کرد!

اختصاصی فضول اراکی :

اخیرا مصاحبه های متعدد هوشنگ امیر احمدی دلال سیاسی با مطبوعات و تلویزیون  داخلی ایران" از جمله شهروند امروز- همشهری – تابناک – پرس تی وی" باعث بروز واکنش ها و موضع گیری های متعدد شده است. اگرچه هریک از جریانات داخلی سعی کرده است با بهره برداری از سخنان وی بر علیه دیگری استفاده کند ولی چند نکته از صحبت های وی با همه این نشریات قابل تامل و بررسی است:

– هوشنگ امیر احمدی بعد از سالها ممنوع الورود بودن به کشور با اجازه و دعوت بالاترین مقامات دولتی پا به ایران گذاشته است

– قبل از این سفرها وی با مقامات آمریکایی و اسرائیلی دیدار داشته است (همچون شائول موفاز معاون نخست وزير اسرائيل ) و برای مقامات ایرانی حامل پیام از سوی آنها بوده است و متاسفانه مسئولین داخلی به رغم آگاهی از این نکته (دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی قبل از سفر به ایران) با وی دیدار داشتند.

– در همه مصاحبه ها با رسانه های داخلی وی موج اختلاف افکنی بین دولت های جمهوری اسلامی  (شامل  رفسنجانی – خاتمی و احمدی نژاد) دنبال کرده است  ولی در مصاحبه با رسانه های خارجی مسئولین رده بالای نظام را مورد تحقیرو تمسخر قرار داده است که متاسفانه با ادامه چنین روندی از سوی وی هیچ نهادی وی را مورد بازخواست قرار نداده است.

بهر حال آنچه در ادامه تقدیم می گردد متن مصاحبه های وی با رسانه های داخلی کشور در طی اسن سفرها می باشد:

هوشنگ امیر احمدی در مصاحبه با شهروند امروز:

 در جلسات دیدار و گفت و گویی که با آقای دکتر احمدی نژاد داشتم و خصوصا در آخرین دیدار ما که در سپتامبر گذشته و در سفر ایشان به نیویورک صورت گرفت، در این باره گفت و گوهایی شد. تا اینکه چندی پس از آن سفر، آقای احمدی نژاد طی یادداشتی از من خواستند که به کشور بازگردم و هماهنگی های لازم را با برخی مقامات نیز انجام دادند.

من هم پیرو آن نامه آقای احمدی نژاد و ترتیباتی که داده شده بود، راهی ایران شدم و بسیار خوشحالم که اکنون در ایران هستم. از آقای دکتر احمدی نژاد هم بسیار تشکر می کنم که به من لطف کردند و پا را وسط گذاشتند و بانی این اتفاق شدند.

………آنگاه آقای احمدی نژاد لزوما بازتر نیست بلکه شجاعانه تر است. یک وقت هست که شما می گوئید آمریکا کشوری امپریالیستی و زورگو است ولی ترسی هم از مذاکره با آن نداریم. آقای احمدی نژاد چنین دیدگاهی دارد و نمی گویم که نگاه بازتری نسبت به آقای خاتمی در برخورد با آمریکا دارد. آقای خاتمی می گفت که شما اگرچه آدم های خوبی هستید، ولی ما نمی توانیم با شما حرف بزنیم.

 هوشنگ امیر احمدی در مصاحبه با همشهری:

 من قبل‌تر و طي 35 سالي كه در آمريكا بوده‌ام با تمام چهره‌هاي نظام از جمله آقاي خرازي، ولايتي، متكي، ظريف و دوستان ديگر ديدار كرده‌ام.

…..نگاه هاشمي‌رفسنجاني به غرب، نگاه اقتصادي بود و فكر مي‌كرد اگر قراردادهاي اقتصادي با آمريكا ببندد، مشكل 2 كشور حل مي‌شود لذا توجهي به اقدام سياسي نداشت.آقاي خاتمي هم از منظر فرهنگي و گفت‌وگو وارد عرصه شد و توجهي به روابط ديپلماتيك نكرد كه هر دوي اينها اشتباه كردند. اما احمدي‌نژاد با توجه به اين نكات به‌خوبي دريافت كه بايد روي عادي‌سازي روابط ايران و آمريكا كار كرد. يعني از موضع تنش‌زدايي به سمت عادي‌سازي حركت كرد. آقايان هاشمي و خاتمي سخنگوي تنش‌زدايي شدند؛ يكي از طريق اقتصادي و ديگري فرهنگي. اما با موفقيت‌هاي نسبي كه داشتند آنچنان نتيجه نگرفتند چون بايد بحث عادي‌سازي صورت مي‌گرفت.

……..آقاي مشايي بنده را دعوت نكرد بلكه بالاتر از آقاي مشايي بود. البته اين را هم بايد توضيح بدهم كه من هيچ‌جا نگفته‌ام از من دعوت شد كه آمدم. هميشه گفته‌ام كه شخص رئيس‌جمهور يعني آقاي احمدي‌نژاد لطف كرده و ضمن هماهنگي با نهادهاي مشخصي امكان آمدنم را فراهم كردند و من نيز بارها از ايشان تشكر كردم .

…..در نيويورك ملاقاتي داشتم با شائول موفاز معاون نخست وزير اسرائيل .همين چند وقت پيش، قبل از آمدنم به ايران. آنها از من خواستند تا ديداري داشته باشيم. من هم پذيرفتم چون موفاز چه آن موقع كه نخست‌وزير بود چه حالا كه معاون نخست‌وزير و وزير راه وترابري است هميشه از حمله به ايران حرف زده است.

به موفاز كه متولد اصفهان است گفتم: تو ايران را مي‌شناسي پس چطوري فكر مي‌كني كه اسرائيل مي‌تواند به ايران حمله كند؟ گفت: به خاطر اينكه ايران ماهيت ما را تهديد مي‌كند و اينكه مي‌خواهد اسرائيل را از نقشه جهان محو كند. با جمهوري اسلامي نمي‌توان زندگي كرد براي همين بايد از بين برود.

هوشنگ اميراحمدي در مصاحبه باسایت تابناک

من در تهران ملاقاتي با اكثريت اعضاي كابينه مثل آقاي الهام، جليلي، مشايي، متكي و … نداشتم و آنچه را كه گفتم مربوط به ملاقات با آقاي احمدي‌نژاد و تعدادي از اعضاي كابينه در نيويورك بود، نه در تهران

هوشنگ امیر احمدی در مصاحبه با IPS News Agency :

جمهوری اسلامی پا ب