انتقاد دکتر سبحانی از طرح نقدی کردن یارانه ها

ناسازگاری هویت اسلامی با سرمایه داری

توزیع نقدی یارانه‏ها مستلزم جمع‏آوری پول از مردم از طریق افزایش قیمت‏هاست که حاصل آن دو نوع تورم تحمیلی به مردم خواهد بود. یکی تورم حاصل از افزایش قیمت حامل‏های انرژی و دیگری ناشی از خرج کردن پول توسط کسانی که این پول را دریافت کرده اند

به شهادت نمایندگان و ناظران قوه مقننه، دکتر حسن سبحانی، استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، یکی از فعال ترین و موثرترین نمایندگان مجلس در دوره های پنجم، ششم و هفتم محسوب می شود. وی که بعد از انتخابات مجلس هشتم از صحنه رسانه ها ناپدید شده است، در گفتگویی با الف، علت این موضوع و نظراتش درباره مسایل اقتصادی روز کشور را در میان گذاشت: 

چرا مدتی است حضورتان در رسانه ها و بخصوص رسانه ملی کم شده؟

بنده به طور طبیعی باید به مراجعه اصحاب رسانه پاسخ بدهم تا امکان حضور و بیان مطالب فراهم شود. اما مدت هاست که بر خلاف گذشته، رسانه ملی آگاهانه دعوت از بنده را در برنامه های حساس و پر بیننده خود فراموش کرده است. می دانید که جریان و تفکری اقتصادی، سالهاست اقتصاد ایران را به سمت نظام سرمایه داری سوق می دهد، این جریان که به تدریج از محافل روشنفکری و مطبوعاتی به محافل رسمی‏تر چون صدا و سیما و عمده مراکز تصمیم گیری سرایت کرده است، افکار و منافع خود را با اقتصاددانانی که مدل اقتصادی قانون اساسی را دنبال می کنند و به دنبال ایده توسعه بر مبنای تامین نیازهای اساسی جامعه و در یک کلام توسعه عدالت محور هستند، در تضاد و تناقض می بینند.

هویت اسلامی نظام ما با اقتصاد سرمایه داری ناسازگاری دارد و متاسفانه مشی اکثر مطبوعات و در این اواخر صدا و سیما با تفکر اقتصاد عدالت محور که بنده به دنبال آن هستم، تناقض جدی دارد.

منظورتان این است که رسانه ها  و صدا و سیما به دلایل محتوایی، نظرات شما را منعکس نمی کند؟ 

باید بگویم فضا در رسانه ملی برای انتقاد از دولت، تنگ شده است و به نظر می رسد منتقدین مستقل و کسانی که به نقد دلسوزانه عملکرد دولت می پردازند در رسانه ملی جایی ندارند.

بعد از دوره نمایندگی به چه کاری مشغولید و برنامه هایتان برای آینده چیست؟ 

نمایندگی مجلس برای بنده مسوولیتی بود که به پایان رسیده است، اما شغل بنده معلمی اقتصاد در دانشگاه تهران بوده و هست. بنابراین پژوهش و تحصیل همچنان ادامه خواهد داشت. قصد دارم خاطرات و مخاطرات دوران حضور در مجلس را مکتوب کنم چرا که این وظیفه را بر عهده خود می بینم تا 12 سال از تاریخ انقلاب اسلامی در ابعاد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را که در جایی منتشر نشده از منظر یک نماینده مجلس به رشته تحریر درآوردم.

طرح تحول اقتصادی را چطور می بینید؟ 

طرحی به عنوان تحول اقتصادی نمی‏شناسم . کلمه تحول از آنچنان بار سنگین مفهومی برخوردار است که با یک فعالیت کوتاه مدت قابل جمع نیست و آن چیزی که در رسانه‏ها مطرح شده در حد چند عنوان در زمینه مسایل اقتصادی و در حد ایده‏ای برای بهتر شدن انجام کارها قابل ارزیابی است. مسایل اقتصادی به عنوان یک جزء از نظام اجتماعی و سیاسی در بستر زمان و متناسب با حجم، اهمیت و درجه نفوذ مفاهیم آن طراحی و به پیش برده می شود . در یک طرح جامع باید قابلیت انعطاف پذیری در مقابل پیامدهایی هم که طرح خواهد داشت، در نظر گرفته شود.

این را هم بگویم که قوانین اقتصادی و سنت‏های اجتماعی چندان به نیت انسان‏ها توجه نمی‏کنند و به ساختارها و هنجارهای خود پایبند هستند . به عنوان نمونه تا جایی که بنده مطلعم، بیش از 45 سال است که در نظام مالی کشور به دنبال مکانیزه کردن امور مالیاتی هستیم، پس بدیهی است که مساله‏ای که در این سالهای طولانی اتفاق نیفتاده به صورت سردستی و یک شبه حاصل نخواهد شد.

درباره هدفمند کردن یا نقدی کردن یارانه ها چه ؟ 

درباره نقدی کردن یارانه‏ها از طریق افزایش قیمت حامل‏های انرژی باید بگویم تفاوت بین "ارزان فروشی" و "پرداخت یارانه" به فراورده های نفتی در کشور ما در نظر بعضی از مسوولین مشخص نیست. برخی ها این از این که انرژی در ایران ارزانتر از خارج عرضه می شود، به اشتباه نتیجه می گیرند که در ایران برای انرژی یارانه پرداخت می شود. حال چطور طرحی که در مراحل اولیه تعاریف و روش‏های آن اتفاق نظر وجود ندارد می توان عملیاتی کرد؟

این را یاداوری می کنم که در بودجه سال 87 به طور واقعی ما حتی یک ریال به عنوان یارانه انرژی نداریم. این را هم تاکید می کنم که توزیع نقدی یارانه‏ها مستلزم جمع‏آوری پول از مردم از طریق افزایش قیمت‏هاست که حاصل آن دو نوع تورم تحمیلی به مردم خواهد بود. یکی تورم حاصل از افزایش قیمت حامل‏های انرژی و دیگری ناشی از خرج کردن پول توسط کسانی که این پول را دریافت کرده اند.

ایجاد توقع دریافت ماهانه یارانه‏ها به صورت نقدی، تبعات اجتماعی ناهنجاری مانند مصرف گرایی و تقلیل فرهنگ کار و تلاش خواهد داشت و حتی بدون در نظر گرفتن این تبعات اجتماعی باید گفت، در نقدی کردن یارانه ها، اقتصاد باید گرانی را تجربه کند و بعد پول را توزیع کند و تبعات این مساله چنان سخت است که می توان گفت در عمل هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

به عملکرد مجلس هفتم چه نمره ای می دهید؟ 

با ارفاق می توان به این مجلس نمره قبولی داد. در مجلس هفتم نظارت تقریباً تعطیل شد و زمان سو