رایس ایران را به اقدامات تنبیهی بیشتر تهدید کرد

انفعال و توبه دستگاه ديپلماسي ايران و اصولگرايي آمريكاييها/شرط ایران برای ادامه مذاکرات هسته ای نادیده گرفته شد:

تهديد ايران توسط رايس«فرایند دیپلماتیک دربرگیرنده دو گزینه مذاکرات و تدابیر تنبیهی است و اگر ایران در خصوص مذاکرات واکنشی از خود نشان ندهد موارد تنبیهی را در شدیدترین حالت، اعمال خواهیم کرد.»

کاندولیزا رایس وزیر خارجه امریکا هشدار داد که ایران دو هفته وقت دارد به‌طور جدی به آن چه که او "پیشنهاد بین‌المللی برای متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای خود"  خواند ، پاسخ دهد و یا با «اقدامات تنبیهی» بیشتری مواجه شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم رایس دوشنبه به خبرنگارانی که وی را در سفر به خاورمیانه همراهی می‌‌کردند گفت: «نشست ژنو، پیام بسیار محکمی برای ایرانیان داشت و آن این‌که نمی‌توانند مانع‌تراشی کنند و باید تصمیم بگیرید.»

خانم رایس افزود: «این پیام گزینه‌های ایران را مشخص می‌کند و ما شاهد آن‌چه که ایران در این دو هفته انجام می‌دهد خواهیم بود. اما فکر می‌کنم روند دیپلماتیک تقویت شده است.»

رایس که قرار است در نخستین مرحله از سفر دوره‌ای خود به آسیا و خاورمیانه برای مذاکره درباره ایران و دیگر تحولات این منطقه، وارد امارات عربی متحده شود ادامه داد که واشنگتن به سهم خود برای تحت فشار قراردادن نهادهای مالی ایران، اتخاذ تدابیر یک‌جانبه ممکن بیشتری را مورد بررسی قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها خانم رایس گفت: «فرایند دیپلماتیک دربرگیرنده دو گزینه مذاکرات و تدابیر تنبیهی است و اگر ایران در خصوص مذاکرات واکنشی از خود نشان ندهد موارد تنبیهی را در شدیدترین حالت، اعمال خواهیم کرد.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در خبر مشابهی نوشت که وزیر خارجه آمریکا ایران را متهم کرد که با وجود حضور یک دیپلمات ارشد آمریکایی در مذاکرات روز شنبه جدی نبوده است.

خانم رایس در نخستین اظهارات علنی خود از زمان برگزاری نشست روز شنبه در سوییس، گفت که ایران فرستاده‌های آمریکا و پنج کشور دیگر غربی را سر دوانده است.

وی افزود که این شش کشور درمورد مهلت دو هفته‌ای داده شده به ایران برای موافقت با توقف فعالیت‌های مشکوک و یا مواجه شدن با مجازات‌های جدید جدی هستند.

خانم رایس گفت که سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران به جای پاسخ روشن، به یک تک گویی «بی ربط» و حاوی موضوعات «کم‌اهمیت» فرهنگی پرداخت و بیشتر افراد حاضر در نشست را ناخشنود کرد.

وی افزود: «ما انتظار داشتیم پاسخی از جانب ایران بشنویم اما مثل گذشته، نتیجه مذاکرات جدی نبود.»

بر اساس این گزارش، اظهارات رایس در خصوص نشست ژنو بسیار شدیدتر از سخنان خاویر سولانا میزبان این نشست بود که تنها ابراز تاسف کرده بود که ایران به تمامی سئوالات پاسخ نداده است.

وی گفت که اگر ایران تصمیم به تعلیق نگیرد ما درموقعیتی قرار خواهیم گرفت که مجبور به بازگشت به شورای امنیت خواهیم بود.

هفته ی  گذشته ، پیش از آغاز مذاکرات ژنو با حضور نماینده ی امریکا ، رهبر عالی مقام جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بودند که ایران در صورتی تن به مذاکره با گروه 5+1 خواهد داد که از سوی آن ها تهدید نشود.

اکنون باید دید که با توجه به تهدیدهای شدید اللحنی که دوشنبه از سوی رایس و نخست وزیر انگلیس علیه ایران صورت پذیرفت، آیا واقعا ایران مذاکرات هسته ای را ادامه خواهد داد یا نه.

همچنين ببينيد:

در پی مذاکرات ژنو ، نخست وزیر انگلیس هشدار می دهد:تحريم‌ها شدت می یابد اگر ایران تعلیق نکند