اعتراض نمایندگان به عدول از اصول

واکنشهای گسترده به نقل قولهای دروغ، هزینه کردن از رهبری.. در کسب رای اعتماد:

 بخش تایید مدارک دانشگاه آکسفورد و دانشکده حقوق دانشگاه آکسفورد نیز در پاسخ به استعلام یک سایت خبری ایرانی اعلام کرد که هیچ سابقه‏ای از فردی به اسم آقای "علی کردان" در این دانشگاه مبنی بر دریافت دکتری افتخاری وجود ندارد.

در حاشیه رای اعتماد مجلس به سه وزیر پیشنهادی دولت، نطق‏ها و تذکرات اصولگرایان تحول خواه و تعدادی از چهره‏های سرشناس اکثریت، صحن مجلس را به طور پی در پی دچار همهمه کرد.

به گزارش الف، در این جلسه، روح الله حسینیان گفت: وزیر کشور باید امین باشد و شما حتی یک مدرسه را نمی توانید به کسی که امین نیست بسپارید.

روح الله حسینیان که پیش از ظهر امروز به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی کشور سخن می‌گفت اظهار داشت : من از مدافعان احمدی نژاد هستم و به خاطر دلسوزی نسبت به وی تذکر می دهم و هنوز هم از دولت دفاع می کنم اما دفاع این نیست که راه خطا رفتن را تایید کنیم.

نماینده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد : من نگران آینده اصولگرایی هستم که نکند با ادامه این روند نیروهای مذهبی حکومت را دودستی به همانهایی که هشت سال با ارزشهای ما مخالفت کردند برگردانند که در این صورت باید منتظر باشیم که روزی از وزرای رژیم گذشته نیز دعوت شود تا به عنوان متخصص در وزارتخانه هایمان نصب شود.

حسینیان یادآور شد : اگر جلسه علنی نبود و شرعا مجوز داشتم وارد برخی مسائل می شدم اما سربسته می گویم که در جلسه ای که با حضور 6 نفر ازجمله آقای فاکر برگزار شد من از کردان درباره دکترای افتخاریش از آکسفورد سئوال کردم و پرسیدم آکسفورد به این راحتی به کسی مدرک دکترای افتخاری نمی دهد. این مدرک یا به سیاستمداران کهنه کار و یا چهره های سرشناس پژوهشی دنیا تقدیم می‌شود، شما از کجا این مدرک را آورده اید که پاسخ داد من رساله ای نوشتم و برای آکسفورد ارسال کردم و آنها هم مدرک دکترای را برای من فرستادند.

وی ادامه داد : من از کردان سئوال کردم موضوع رساله شما چه بود که پاسخ داد درباره تعلیم و تربیت در اسلام و من باز پرسیدم تعلیم و تربیت در اسلام چه ربطی به دکترای حقوق اساسی شما از آکسفورد دارد؟

نماینده تهران تاکید کرد : از کردان سئوال کردم آیا از رساله خود دفاع کردید که جواب داد بله و من گفتم شما که زبان نمی دانید چگونه دفاع کردید که در پاسخ گفت از مترجم کمک گرفتم.

حسینیان یادآور شد : کردان بعدا اعتراف کرد که دروغ گفته و اصلا دفاع نکرده و اذعان کرد اشتباه کرده و من از وی پرسیدم در این سالها حقوق شما چگونه پرداخت می شده که جواب داد با همان مدرک دکترا و البته کردان مدعی بود چون در ماموریتهای زیادی که رفته حق ماموریت نگرفته حقوقش درست پرداخت شده است. به هر حال از ایشان پرسیدم این حقوق با چنین مدرکی با اجازه چه کسی به شما داده می‌شد که او گفت : لاریجانی!

حسینیان در ادامه با بیان اینکه والله من حاضر نیستم حتی یک روز وزیر کشور شوم بیان داشت : برخی شاید بگویند من چون رقیب کردان بوده ام با او مخالفم در حالی که اینگونه نیست و به خدا دلم برای احمدی نژاد می سوزد.

وی اضافه کرد : دلم می سوزد که کسی را مثل پورمحمدی بر می دارند و کسی را مثل کردان جایگزین می کنند و سئوال این است که چگونه کسی با این مدرک تحصیلی خودش را به عنوان وزیر معرفی می کند و ما در مقابل خون شهدا مسئول هستیم.

علیرضا زاکانی نیز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت: برای جلوگیری از یک ضایعه برای کشور به عنوان مخالف صحبت می کنم و من تصدی مسئولیت وزارت کشور توسط کردان را یک خسران می دانم.

به گزارش مهر، علیرضا زاکانی که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی کشور در صحن علنی مجلس سخن می گفت با اشاره به اینکه دفاع از اصول و ارزش های انقلاب وکمک به دولت باعث شده به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی کشور سخن بگویم، بیان داشت: جناب آقای حسینیان در مورد مدرک دکترای کردان مطالبی را بیان کرد اما جالب است که من بگویم مدرک فوق لیسانس کردان هم مبنا و پایه ای ندارد و در روز شنبه که از آقای کردان سئوال کردم که دوره فوق لیسانس را چه زمانی آغاز و کی تمام کرده اید، وی در مورد مدت زمان تحصیل خود تردید داشت و البته خود وی هم اذعان کرد که وزارت علوم هم مدرک او را قبول نداشته و هیچ کجا این مدرک ارزشیابی نشده است.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه مدرک فوق لیسانس قابل اعتنا نیست،خاطر نشان کرد: نکته بسیار بدیع و نو در رابطه با کردان این است که وی با مدرک فوق دیپلم به عنوان هیئت علمی دانشگاه مشغول به کار شده و در سال 79 کردان از دانشگاه آزاد درخواست جذب به عنوان هیئت علمی دانشگاه را مطرح می کند و در پاراف این درخواست عنوان می شود که قبل از ارزشیابی وی مشغول به تدریس شوند که این هم ازاقدامات نادر است که فردی با یک کپی دکترای افتخاری عضو هیئت علمی دانشگاه شود.

زاکانی یادآور شد: جالب تر این است که چند ماه بعد کردان درخواست صدور حکم قطعی و رسمی عضویت در هیئت علمی را مطرح کرده یعنی در پایه اول حکم قراردادی استادیاری نیمه وقت کردان درخواست می شود و چند ماه بعد با تقاضای رسمی شدن او با وجود مخالفت بر سر استخدام هیئت علمی دانشگاه موافقت می شود.

وی با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشوردر سال 83 در 4 نوبت به کارگیری کردان به عنوان عضو هیئت علمی را تخلف دانسته است، تصریح کرد: در پاسخ به نامه بازرسی دانشگاه آزاد عنوان کرده که عضویت کردان به عنوان هیئت علمی به استناد ادعای او مبنی بر داشتن دکترای علمی بوده که هنوز این مدرک ارائه نشده است.

نماینده مردم در خانه ملت افزود: 4 سال کردان با ادعای داشتن مدرک دکترا بر کرسی تدریس تکیه داده و به جوانان ما آموزش حقوق می داده است. در حالی که وقتی ما از آقای کردان سئوال کردیم موضوع رساله شما تربیتی است و
چرا برای شما دکترای حقوق صادر شده؟ وی پاسخ داد: درخواست من حقوق بوده است و گویا دانشگاه آکسفورد بنابر درخواست افراد مدرک صادر می کند.

زاکانی در ادامه با اشاره به برخی مسائل مطرح شده در خصوص کردان بیان داشت: مسائل تلخی مطرح شده که به خاطر حفظ قداست صحن مجلس و فضای عمومی کشوردرباره آن صحبت نمی کنم و ای کاش جلسه غیر علنی بود و می توانستیم موضوعات را طرح کنیم.

وی اضافه کرد: من تعجب می کنم که دوستان جهت گیری انقلاب را فراموش کرده اند و یادشان رفته که نسبت به انتخاب مسئولان نظام مسئولیت دارند.

این نماینده مردم تهران با اشاره به برگزاری جلسه ای با حضور6 نفر ازنمایندگان مجلس ازجمله توکلی، فدایی، نکونام، حسینیان، فاکر و خود زاکانی تاکید کرد: کردان در این جلسه 6 نفره موضوعی را درکمتر از 4 روز تکذیب و از آن عدول کردند و اظهار داشتند مطلبی را که گفته بودند اشتباهی بیان کردند و در آن جلسه که به مدت دو ساعت با وزیر پیشنهادی کشور صحبت شد هر چند آقای کردان ابتدا سعی می کرد پراکنده گویی کند اما وقتی که با اسناد مواجه شد بخشی از موضوع را قبول کرد و مدعی شد به او تهمت زده اند اما در نهایت بعد از جلسه شش نفره به اتفاق همه اعلام کردند که کردان صلاحیت ندارد و انتخاب او به عنوان وزیر کشور به صلاح کشور نیست و این موضوع را شفاها به آقای لاریجانی گفتیم.

زاکانی با اشاره به اینکه برخی دیدگاه های کردان قابل تامل است، گفت: وی معتقد است نظام ما نظام ولایی است و اعتقادی به انتخابات و این مسائل ندارد.

این نماینده مجلس در خاتمه تاکید کرد: این دغدغه ما را می کشد که جهت گیری کشور بر خلاف اصول و ارزش هایی است که دوستان اصولگرا نسبت به آن حساسیت دارند.

علي مطهري نماينده تهران در مجلس هشتم نیز كه در مخالفت با علي كردان وزير پيشنهادي كشور در جلسه علني امروز سخن مي‌گفت، اظهار داشت: وزير كشور از نظر احاطه بر گروه‌هاي سياسي بايد روحيه پدرانه داشته باشد و به عنوان فردي تندرو و جناحي شناخته نشود اما كردان شخصيت سياسي دارد و حتي اگر او را اصولگرا بدانيم نسبت به گروه خاص تعصب دارد و اين به مصلحت كشور نيست.

وي افزود: كردان در زمان معاونت اداري مالياتي صدا وسيما نيز بسياري از نزديكان و خويشاوندان و هم‌ولايتي‌هاي خود را در اين سازمان استخدام كرد و ملاقات كاركنان با او در حد محال بود كه اين مطلب از نقاط ضعف عملكرد او به حساب مي‌آيند.

اين نماينده كه تجسس در احوال شخصي افراد از نظر اسلام را حرام ذكر كرد، در عين حال گفت:‌ مي‌توان با حفظ آبروي اشخاص افراد براي رسيدن به نقطه اطمينان درباره صلاحيت آنها تحقيق كرد و تجسس در مقام مشورت مباح است.

مطهري گفت: اينجانب نمي‌گويم كردان فاسد ‌الاخلاق است اما امكان دارد خطاهايي كرده باشد كه امروز از آنها توبه كرده و از مقربان درگاه است و از نظر مسايل شخصي نسبت به اخلاقيات و مدرك تحصيلي او مي‌توان به صورت سربسته از افراد موثق سوال كرد تا در اين باره تصميم درست بگيريم.

در زمان سخنان موافقين و مخالفين وزير پيشنهادي كشور، توكلي به نمايندگي از برخي نمايندگان در تذكري خواستار برگزاري جلسه غير علني شد كه رئيس مجلس اين تقاضا را نپذيرفت.

توكلي در تذكري آئين‌نامه داخلي مجلس با استناد ماده 103 گفت: در صورت اضطرار كه رعايت امنيت كشور را ايجاب كند، با تقاضاي كتبي رئيس جمهور يا يكي از وزرا يا ده نفر از نمايندگان جلسه غيرعلني تشكيل مي‌شود، در اين صورت تقاضا كنندگان ادله خويش را مبني بر وجود شرايط اقتدار و اقتضاي امنيت كشور و در نتيجه لزوم برگزاري غيرعلني جلسه مجلس حداكثر تا مدت 15 دقيقه متواليا يا متناوبا در دو نوبت و سپس يك نفر به عنوان مخالف حداكثر تا 15 دقيقه صحبت مي‌كند، در صورت تصويب دو سوم حاضران كار رسيدگي در جلسه غيرعلني ادامه مي‌يابد در غيراينصورت جلسه به حالت علني برمي‌گردد و بر روال عادي عمل خواهد شد.

توكلي گفت: تشخيص اين كار بر عهده دوم سوم نمايندگان است مگر بعد از اينكه ادله طراحان و فرمايش موافقان و مخالفان را شنيد كه جلسه غيرعلني نشود، جلسه علني ادامه پيدا مي‌كند. بنابراين شما بايد به محض دريافت اين درخواست جلسه را غيرعلني اعلام كنيد تا مطالب بحث شود اگر نكرد جلسه دوباره علني مي‌شود.

لاريجاني در پاسخ به تذكر توكلي گفت: در اصل 69 قانون اساسي كه مستند همين ماده است آمده است كه در شرايط اضطراري؛ در صورتي كه رعايت امنيت كشور ايجاب كند به تقاضاي رئيس جمهوري يا يكي از وزرا يا ده نفر از نمايندگان جلسه غيرعلني انجام مي‌شود. الان ما نه شرايط اضطراري داريم نه مشكل امنيتي. نمايندگان مي‌خواهند راجع به يك وزيري صحبت كنند و مشكلي وجود ندارد.

لاريجاني تصريح كرد: تقاضا بايد با موضوع يك سنخيتي داشته باشد تا ما بتوانيم آن را بپذيريم به همين دليل ما امنيت كامل در جمهوري اسلامي ايران داريم. جمهوري اسلامي هم بيدي نيست كه با دو سه بحثي كه راجع به وزير گفته شود مشكل امنيتي پيدا كند. جلسه غيرعلني زماني است كه جنگي رخ بدهد و بحراني پيش بيايد.

پس از اين تذكر مجددا برخي از نمايندگان نسبت به اين موضوع تذكر دادند و سپس احمد توكلي مجددا خطاب به لاريجاني گفت: شما مطلع هستيد كه بنده چقدر تلاش داشتم تا برخي مطالب اصلا مطرح نشود.

وي افزود: به همين دليل از اشاعه برخي امور چه كتبي و چه شفاهي بيذارم و آن را در شان مجلس نمي‌دانم.

توكلي با قرائت ماده 103 تاكيد كرد: تشخيص شروع جلسه علني
نه تصميم رئيس مجلس است و نه تصميم هيئت رئيسه. طبق ماده 103 هيچ اختياري در تشخيص غيرعلني بودن مجلس نداريد.

لاريجاني نيز از توكلي خواست تا به سخنان خود ادامه ندهد، اما توكلي گفت: 5 دقيقه وقتم تمام نشده است و شما بايد قانون را رعايت كنيد.

رئيس مجلس نيز در پاسخ به وي گفت: قانون را بايد رعايت كرد اما شما عين تذكر قبلي را تكرار مي‌كنيد.

توكلي گفت: نمايندگان بايد غيرعلني بودن جلسه را تشخيص دهند، اگر آنها تشخيص ندادند، طراحان نيز تابع قانون هستند و ادعايي ندارند.

وي اظهار داشت: حق قانوني خود را مي‌خواهيم و مي‌گوييم آقاي لاريجاني شما مصلحت سنجي خود را كه مي‌گوئيد مردم بايد بدانند محترم است اما حق اعمال قدرت بر نظر 10 نفر را نداريد.

لاريجاني ادامه داد: تشخيص اينكه شرايط اضطراري بوجود آمده يا نه در مرحله اول برعهده هيئت رئيسه است.

نماینده دیگر مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده 103 آئین نامه داخلی مجلس خواستار تشکیل جلسه غیر علنی در خصوص وزرای پیشنهادی شد.

به گزارش مهر، الیاس نادران نماینده مردم تهران در جلسه علنی امروز مجلس پیرامون تشکیل جلسه غیر علنی اظهار داشت : طبق آئین نامه اگر رئیس جمهور یکی از وزرا و یا 10 نفر از نمایندگان درخواست تشکیل جلسه غیر علنی داشته باشند باید این جلسه تشکیل شود و آئین نامه قدرت تشخیص را به این افراد داده است و به محض طرح این درخواست باید جلسه غیر علنی برگزار شود و در رابطه با اضطراری بودن یا نبودن بعد از تشکیل جلسه غیر علنی باید بحث شود.

وی اضافه کرد : اگر شما می خواهید که ما ادله خود را در جلسه علنی بگوییم ایرادی ندارد.

لاریجانی در واکنش به اظهارات نادران اظهار داشت : بحث وزرا مخل امنیت ملی نیست و ما مشکل امنیتی نداریم و شرایط قانون اساسی برای تشکیل جلسه غیر علنی شرایط غیر عادی و اضطراری است که با شرایط فعلی سنخیتی ندارد.

علي مطهري همچنین در جلسه رأي اعتماد به وزير پيشنهادي راه و ترابري در جلسه علني امروز سه شنبه مجلس در مخالفت با بهبهاني گفت: يك وزير علاوه بر تخصص بايد بينش، ديد و فرهنگ اسلامي داشته باشد فرهنگ اسلامي وي بايد بالاتر از حد معمول باشد.

وي يادآور شد كه اگر بهبهاني در دولت موقت مهدي بازرگان معرفي مي‌شد بهتر بود، وي مناسب براي وزارت در دولت نهم نيست.

وي افزود: نمي‌گوييم اينگونه افراد مورد بي مهري و بي احترامي قرار گيرند، احترام اينها محفوظ است، اما در جاي خود. اين افراد نبايد در پست‌هاي كليدي قرار گيرند، اين توصيه امام (ره) و شهيد مطهري است و ما نبايد در اين گونه مسائل بي‌حس باشيم.

مطهري تصريح كرد: معتقدم جناب آقاي احمدي‌نژاد در بين رؤساي جمهور اخير بهترين رئيس جمهور بودند، اما معتقدم كه ايشان در مسائل فرهنگي بسيار بي‌تفاوت، بي‌حس و غيرحساس هستند و اين جور مسائل را به هيچ وجه اهميت نمي‌دهند و معرفي اينگونه افراد برايش خيلي عادي است.

وي افزود: در حالي كه اينها نوعي انحراف از مسير اصلي انقلاب است. فردا انقلاب كم كم به انحراف كشيده خواهد شد و اينكه مي‌گويند انقلاب فرزند خود است به قول شهيد مطهري انقلاب فرزند خود نيست، بلكه كوتاهي و غفلت ما از نفوذ افراد بيگانه با انقلاب كه درون دستگاه رهبري انقلاب در پست‌هاي حساس كشور باعث مي‌شود كه بگوييم انقلاب فرزند خود است و فرزندان اوليه انقلاب به حاشيه رانده مي‌شوند.

نماينده مردم تهران در مجلس تأكيد كرد: با وجود اين همه افراد متخصص در رشته عمران و راه و ساختمان فكر نمي‌كنم لزومي داشته باشد كه حتما آقاي بهبهاني وزير باشد.

وي افزود: البته ما به هيچ وجه عرض نمي‌كنيم كه احيانا در ديانت ايشان خدشه‌اي است، بلكه يك وزير بايد از نظر فرهنگ و بينش اسلامي در يك سطح بالايي باشد و يك سابقه تفكر درست اسلامي و زندگي درست اسلامي داشته باشد كه متأسفانه نقاط ضعفي در ايشان وجود دارد.

مطهري گفت: نمايندگان بايد با حساسيت به اينگونه مسائل نگاه كنند و اينگونه مسائل را كوچك نگيرند و نگوييد كه ايشان متخصص در چنين و چنان است، خيلي از انحرافات به دست همين متخصص‌ها انجام مي‌شود.

نماينده مردم تهران در مجلس تصريح كرد: تقويت دولت به اين معني نيست كه هر وزيري كه دولت معرفي مي‌كند ما حتما به او رأي مي‌دهيم تقويت دولت به اين است كه ما دقت كنيم با معيارهاي خودمان بسنجيم و به نفع دولت است كه وزراي قوي انتخاب بشوند و به نفع مصالح مردم است انشاءالله نمايندگان مردم توجه لازم را داشته باشند.

منبع: الف