با عنایت اخیر مقام معظم رهبری به جنبش؛ مسئولیت ما به مراتب سنگین‌تر شده است

سخنان دبیر جنبش عدالت خواه در افتتاحيه نشست شوراي عمومي این اتحادیه /شنبه 26 مرداد 1387/

نکته مهم دیگر این است که رهبری در پیام خود وارد ظرایف جریان عدالت‌خواهی می‌شوند و نکاتی را تذکر می‌دهند و مسئولیت‌هایی را یادآور می‌شوند که این ناشی از اهمیت جریان است. ما در نامه به رهبري از ايشان درخواست كرده بوديم كه مهمترين آسيب‌ها و تهديدها و ملزومات عدالت‌خواهي در شرايط فعلي كشور را برايمان تبيين نمايند كه ايشان به درخواست ما پاسخ مثبت دادند و محتواي پيام متاثر از درخواست ما بوده است.  اين جاي تقدیر و  تشكر دارد و بايد اين رابطه با رهبري را به طور مستمر برقرار كرد و از رهنمودهاي ايشان در طول مسير استفاده نمود.

سخنان دبیر جنبش عدالت خواه در افتتاحيه نشست شوراي عمومي این اتحادیه /شنبه 26 مرداد 1387/
با عنایت اخیر مقام معظم رهبری به جنبش؛ مسئولیت ما به مراتب سنگین‌تر شده است

بسم الله الرحمن الرحیم
لا حول و لا قوه الا بالله العلي العظيم و صلي الله علي نبينا محمد و ال بيته طيبين الطاهرين المعصومين عليهم السلام
مسئله اصلی‌ که باید مد نظر داشته باشیم و آن را فراموش نکنیم این است که جریان عدالت‌خواهی در کشور با هدایت مدبرانه مقام معظم رهبری شکل گرفته و تا کنون به دستاوردهای چشم‌گیری نیز دست یافته است که مهمترین آن تبدیل عدالت به گفتمان غالب کشور و روی کار آمدن دولتی با این شعار است.
از طرف دیگر کشور ما به ادامه حیات این جریان نیاز دارد و تحقق اهداف عالیه نظام در گرو برافراشته بودن این پرچم است. لذاست که پویایی این جریان مورد توجه ویژه رهبری است و به تبع آن رهبری به مجموعه‍‌‌ هاي فعال در اين زمینه عنایت ویژه دارند . این مسئله را در این پیام حداقل در دو بخش می‌توان مشاهده كرد :‌
اصل صدور پیام مقام معظم رهبری به جنبش- به عنوان اتحادیه‌ای دانشجويي در جریان عظیم عدالت‌خواهی –  آن هم به شکل رسمی و مکتوب است؛ در نوع خود در جریانات دانشجویی در سالهای اخیر کم نظیر است.
نکته مهم دیگر این است که رهبری در پیام خود وارد ظرایف جریان عدالت‌خواهی می‌شوند و نکاتی را تذکر می‌دهند و مسئولیت‌هایی را یادآور می‌شوند که این ناشی از اهمیت جریان است. ما در نامه به رهبري از ايشان درخواست كرده بوديم كه مهمترين آسيب‌ها و تهديدها و ملزومات عدالت‌خواهي در شرايط فعلي كشور را برايمان تبيين نمايند كه ايشان به درخواست ما پاسخ مثبت دادند و محتواي پيام متاثر از درخواست ما بوده است.  اين جاي تقدیر و  تشكر دارد و بايد اين رابطه با رهبري را به طور مستمر برقرار كرد و از رهنمودهاي ايشان در طول مسير استفاده نمود.
لذا به طور خلاصه مي‌توان گفت كه جریان عدالت‌خواهی برای کشور ضروری است و از این رو مورد توجه ویژه رهبری قرار دارد و ما به عنوان جریان پیشرو عدالت طلبی در جنبش دانشجویی باید رسالت عظیم خودمان را درک کنیم و برای انجام آن برنامه ریزی نمائیم.
نكته ديگر توجه به محتوای پیام است که جای جای آن برای ما مسئولیت آور است و می‌توان گفت مسئولیت ما از این پس نسبت به گذشته چند برابر شده و باید با توکل بر خداوند متعال و توسل به ائمه معصومین علیهم السلام اين مسئوليت‌هاي سنگين را به خوبي انجام دهيم.
در بخش اول پيام رهبری می‌فرمایند مجاهده در این مسیر صادقانه‌ترین نشانه پیروی از رسولان الهی است. اگر ما ادعای عدالت‌خواهی داریم باید بپذیریم که در شان این نام و ادعا باید عمل کنیم و اگر می‌خواهیم به درجه پیروی صادقانه از رسولان الهی دست یابیم باید در زیر این پرچم مجاهدت کنیم که در دل مجاهدت ملزومات و شرایط متعددی است که باید به آنها توجه نماییم. لذا در این بخش یک مسئولیت سنگین بر دوش ما گذاشته شده است که همان مجاهدت در زیر این پرچم است.
در بخش دوم ایشان به یکی از تهدیدهای جریان عدالت‌خواهی اشاره نموده‌اند و آن هم ابزار شدن شعار عدالت توسط کسانی با انگیزه‌های غیر عدالت‌خواهانه است. ما همیشه با این مسئله مواجه بوده‌ایم که از مفاهیم و ارزشهای جامعه استفاده ابزاری بشود و عده‌ای آنها را مصادره به مطلوب یا تفسیر به رای نمایند. به هر حال گفتمان قالب جذابیت دارد و لذا اصحاب قدرت و ثروت را به وسوسه می‌اندازد تا آنها را در خدمت منافع خود در بیاورند. شاید مهمترین این سوء استفاده‌ها برخورد سیاسی با عدالت‌خواهی باشد که ما در سال‌های اخیر مصادیق متعدد از ان را دیده‌ایم. اینکه عده‌ای به نام عدالت منافع فردی یا حزبی خود را پیگیری کنند، رقیب سیاسی خود را از عرصه بیرون کنند، به تسویه حساب‌های شخصی بپردازند، زمینه را برای کسب قدرت و سمت فراهم نمایند و در لوای مقابله با فساد به فساد بپردازند. به عبارت ساده‌تر عدالت را کاتالیزور تقویت رابطه قدرت و ثروت کنند. این خطر بزرگی برای عدالت و عدالت‌خواهی است. یعنی عده‌ای داعیه دار عدالت و عدالت‌خواهی شوند که در پیشینه و رویه هیچ نسبتی با این ارزش متعالی نداشته باشند. حال سئوال این است که ما چگونه می‌توانیم از این مسئله جلوگیری نماییم؟ شاید ساده ترین جوابی که به ذهن می‌رسد این باشد که با استقامت و پایداری در مسیر درست عدالت‌خواهی. یعنی ما باید علم عدالت را محکم و استوار برافراشته نگه داریم تا دیگران به درستی جبهه عدالت را تشخیص دهند. گفتمان عدالت را بیش از پیش اشاعه دهیم و در ارتباط با نهادهای دولتی و متصدیان اجرایی قضایی و تقنینی رویکرد نقادانه و نقش نظارتی خویش را تقویت بخشیم. پیش شرط تحقق پیام رهبری رشد فرهنگ نقد با تکیه بر روشهای عقلایی و اصول اخلاقی در کشور است. این هم مسئولیت سنگینی است که رهبری بر دوش ما گذاشته است.
بخش سوم که نگاه به درون مجموعه است،  انذار ایشان از حرکت‌های غیر منصفانه به نام عدالت است. یکی از کارهایی که باید به طور ویژه انجام دهیم استخراج آسیب‌های پیش روی عدالت‌خواهی است که با شناسایی آنها و تدبیر درست بتوانیم مجموعه را در مقابل آنها بیمه کنیم. حرکت‌های غیر منصفانه یکی از این آسیب‌ها است که رهبری دو ریشه محتمل را برای آن بیان نموده اند. یکی جهل است که چاره‌اش در تقویت معرفت و بصیرت است و دیگر غفلت که با رشد معنویت در تشکیلات و تذکر به نفس حاصل
می‌شود. البته ما نباید به این آسیب شناسي اکتفا کنیم. جنبش باید به طور پیوسته خود را با اصول نقد درون گفتمانی ارزیابی نماید تا بتواند روند رو به تکاملي طی نماید.
بخش چهارم دعای ایشان برای داشتن صبر و بصیرت است. در خطبه 173 نهج البلاغه؛ امیرالمومنین(علیه السلام) شرایطی را برای علمداران جهاد برمی‌شمرند: "لا یحمل هذا العلم الا اهل الصبر و البصر و العلم بمواضع الحق". یعنی علَم جهاد را کسانی می‌توانند بردارند که دارای صبر و بصیرت و معرفت باشند. مقام معظم رهبری در این پیام به نوعی به این سه مطلب اشاره نموده‌اند که در بخش چهارم بر دو مولفه صبر و بصیرت تاکید بيشتر کرده‌اند. اینها سلاح‌های جهاد است و اگر از این‌ها غفلت شود امکان آسیب‌پذیری به مراتب بیشتر می‌شود. اگر دقتی هم بر آسیب‌های جریانات و افرادی که به نوعی دچار انحراف شده‌اند بکنیم این مسئله روشن‌تر می‌شود. از پيام اخير رهبري به يكي ديگر از تشكلها و تعميم اين توصيه به همه تشكل‌ها مشخص مي‌شود كه ايشان تاكيد زيادي بر دو مولفه صبر و بصيرت دارند.
در هر صورت از آنچه که گفته شد بر می‌آید که مسئولیت ما سنگین‌تر شده است و علاوه بر مطالبه عدالت به نوعی حراست از پرچم عدالت هم بر مسئولیت‌های فعالان عرصه عدالت‌خواهي افزوده شده است که البته این به معنای انحصار عدالت‌خواهی در جنبش نیست. جنبش نه تنها در نشر تفکر عدالت و گسترش منش عدالت گستری انحصار گرایی را بر نمی تابد بلکه در نگاه کلان خویش تاکید موکدی بر گسترش این ضرورت در دیگر جریانات دانشجویی دارد که جنبه دولتی پیدا نموده اند و از کارکرد سیاسی تشکل های دانشجویی غفلت نمودند. اما ما باید این مسئولیت‌ها را آنگونه که خداوند فرموده است با قوت بپذیریم. (خذها بقوه)
البته مسیر عدالت‌خواهی مسیر پر چالش و پرهزینه‌ای است. چه از سوی دوستان خودی جاهل و غافل و چه دشمنان عالم.   باید در مقابل این نامهربانی‌ها با سعه صدر و تدبیر ایستاد، جبهه  جهاد را به خوبی شناخت و اجازه نداد که این مسائل جزئی خللی در مسیر عدالت‌خواهی ایجاد نماید. این پیام روشن کننده مسائل بسیاری برای ما و دیگران بود که انشاالله قدر ان را بدانیم و با عمل به آن شکرگزار این نعمت باشیم.