گفتگوي تلويزيوني علي مطهري و وحيد جليلي در شبكه سوم سيما

ديشب صورت گرفت:

بی نتیجه ماندن بحث جلیلی و مطهری در برنامه ساختار رسانه‌اي كشور بايد بازنگري شود و امكانات رسانه اي به شكلي مساوي در اختيار مردم قرار گيرد نه اينكه فلان گروه سرمايه ايجاد رسانه، فضاسازي و كشاندن افكار عمومي به سمت و سوي مختلف را داشته باشد و بسياري از آدم‌هاي نخبه رسانه‌اي ندارند چون سرسپرده اين جناح يا آن جناح نيستند.

 شبكه سوم سيما تهران – علي مطهري نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و وحيد جليلي روزنامه نگار و فعال فرهنگي پنجشنبه شب در برنامه روبه فردا شبكه سوم سيما درباره مسايلي كه ايران در چند ماه اخير با آن مواجه بوده، به مناظره پرداختند.

به گزارش گروه صوتي تصويري ايرنا، مطهري در پاسخ به سووال مجري برنامه در خصوص ارزيابي زير ساخت‌هاي فرهنگي حوادث ايران در سال ‪ ،۸۸‬گفت: به عقيده من نگاه جامعه و مردم ما به برخي مسايل فرهنگي و اعتقادي، نگاه كاملي نيست و گاهي برداشت‌هاي غلطي از بعضي مقوله‌هاي فرهنگي داريم.

وي افزود: مقوله اعتراض در جامعه ما خيلي شناخته شده و پذيرفته شده نيست و اينكه كسي به يك پديده در جامعه ما اعتراض داشته باشد خيلي سريع به مخالفت با نظام و حتي اسلام تعبير مي‌شود يا مساله اطاعت از ولايت فقيه ممكن است براي برخي از ما درست روشن نشده باشد و برداشت درستي از آن نداشته باشيم.

او ادامه داد: به طور مثال در انتخابات رياست جمهوري ايران افراد و گروه هايي بودند كه اعتقاد داشتند رييس جمهوري فعلي بهتر است انتخاب نشود، اين شعار ممكن است اين گونه تعبير شده باشد كه اين افراد مخالف با نظام هستند و چون علامت‌هايي هم از سوي رهبري ديده بودند و احساس كردند كه نظر رهبري هم به آقاي احمدي نژاد است بنابراين اين طور تلقي شد كه هر كس كه مخالف ايشان است بنابراين مخالف رهبري و نظام به شمار مي‌آيد در حالي كه هيچ گاه مقصود رهبر معظم انقلاب چنين چيزي نبوده است.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: اگر ما برداشت‌هاي درستي از چنين پديده‌اي بي‌سابقه‌اي در انقلاب داشتيم، اين بحران با زيان ها و ضايعات كمتري مواجه مي‌شد.

وحيد جليلي روزنامه نگار و فعال فرهنگي در ادامه اين مناظره درباره زير ساخت‌هاي فرهنگي ايران در سال ‪ ۸۸‬اظهارداشت: ما نتايج توسعه نامتوازن را در دولت‌هاي پيشين ديده بوديم و در دوره اخير هم اتفاقاتي كه بويژه بعد از انتخابات به وقوع پيوست، ناشي از عدالت نامتوازن بود و من آقاي احمدي نژاد و دولت نهم را در اين نوع حوادث تا حدودي دخيل مي‌دانم و به عقيده من نوع عملكرد دولت نهم در آن موثر بود.

وي با اشاره به اينكه در انتخابات دهم اتفاقي كه رخ داد اين بود كه دو تصوير از ايران به هم رسيد، تصريح كرد: تصوير نخست اين بود كه نظام رسانه اي كشور يعني از رسانه ملي گرفته تا ساير مطبوعات و فضاي اينترنت، ارائه مي‌داد.

او افزود: وقتي به نظام رسانه‌اي و فضاي موجود در كشور نگاه مي‌كنيد، تصويري كه از ايران در خود منعكس مي‌كند بيشتر معطوف به فاصله ميدان ولي عصر(عج) تا ميدان تجريش تهران است.

اين روزنامه نگار با بيان اينكه تصويري ديگر هم توسط رسانه‌اي جديد ارائه شد كه آن هم رسانه صندوق راي بود، خاطرنشان كرد: صندوق راي، رسانه اي بود كه در اختيار يك طبقه خاص اجتماعي يا اقتصادي نبود و توسط عناصري كه به سبك زندگي خاصي كه مخصوص شمال تهران است، اداره نمي‌شد و از دايره دخالت و امر نهي آنان خارج بود.

جليلي ادامه داد: اين دو تصوير متضاد در مقابل هم قرار گرفت و من بخشي از توهماتي كه راجع به نتيجه انتخابات به وجود آمد را ناشي از اين دو تصوير مي‌دانم چرا كه بخش عمده‌اي از واقعيت ايران امروز در نظام رسانه‌اي ما حضور و ضريب ندارند.

وي گفت: متاسفانه آقاي احمدي نژاد تلاشي براي برهم زدن اين مساله نكرد، در زمينه رسانه ما نديديم حركت جدي صورت بگيرد و اين يكي از نكاتي بود كه بارها رهبر معظم انقلاب به آقاي احمدي نژاد تذكر دادند و گفتند فرهنگ و اطلاع رساني در دولت شما مظلوم است.

او اظهارداشت: اين موارد اگر انجام شده بود و اين تذكرات جدي گرفته مي‌شد و همگام با تلاش براي عدالت در برخي حوزه ها، در حوزه فرهنگي و بويژه رسانه‌اي هم اين اقدامات صورت مي‌گرفت، مي‌توانستيم با يك فضاي ديگري مواجه باشيم.

مطهري در پاسخ به استدلال جليلي گفت: به طور كامل نمي‌توان اين حرف را قبول كرد كه چون رسانه ملي تمامي طبقات جامعه ايران را نمايش نمي‌دهد، بنابراين تصور مردم ايران هم اين است كه جامعه ايران محدود به شمال تهران مي‌شود.

نماينده مردم تهران افزود: اين انتخابات، انتخاباتي خاص بود، جبهه بندي شديدي شاهد بوديم، ريشه اين مسايل از سوي خواص، خود نامزدها و مردم به مسايل فرهنگي باز مي‌گردد.

وي با اشاره به اينكه خواص و نامزدهاي ما گاهي از يك وسيله نا مقدس براي هدف مقدس خود استفاده كردند، اظهارداشت: يك طرف در مناظره از ابزاري استفاده كرد كه موجب افزايش آرا شود و طرف مقابل، ديگري را متهم به دروغگويي كرد و هر دو اين اقدام را به عنوان يك پروژه پياده مي‌كردند و اين طور نبود كه در مناظره به طور اتفاقي اين مسايل مطرح شد بلكه اين موارد در ستادها برنامه ريزي شده بود.

او تصريح كرد: وقتي كه يك فرد جامعه ما نگاه مي‌كند كه دو طرف در حال استفاده از هر وسيله‌اي براي پيروزي هستند، خود به خود بدبين مي‌شود و زماني كه نامزد مورد نظرش پيروز نمي‌شود، شبهه تقلب پررنگ مي‌شود.

مطهري تاكيد كرد: من همچنان هم معتقدم كه نبايد اين افراد را ايادي آمريكا و اسرائيل خواند، اين‌ها لغزش‌هاي سياسي است و صرف لغزش سياسي دليلي بر اين نيست كه فرد از چارچوب نظام خ] ]>