شرکت های هرمی در ایران تا کی قربانی خواهند گرفت؟

بیانیه مجمع حزب ا… دانشگاه علم و صنعت

با وجود خروج میلیاردها تومان از سرمایه های مردم به خارج از کشور و عضویت میلیونی هم وطنانمان در این شرکت های هرمی که هویتشان تنها با یک سایت اینترنتی و چند دفتر واقع در ساختمان های مسکونی شناخته می شوند، این سوال از ذهن ها می گذرد که آیا هنوز اطلاعات و مدارک لازم جهت برخورد با این شرکت ها به دست نیامده است؟ تا کی باید شاهد عضویت نسل جوان بالاخص دانشجویان در این شرکت ها باشیم و خوابگاه های دانشجویی عرصه فعالیت و رفت و آمد سرشاخه های این شرکت ها باشد، در حالیکه از سوی مسئولان وزارت علوم هیچ بر خوردی صورت نمی گیرد؟

با وجود خروج میلیاردها تومان از سرمایه های مردم به خارج از کشور و عضویت میلیونی هم وطنانمان در این شرکت های هرمی که هویتشان تنها با یک سایت اینترنتی و چند دفتر واقع در ساختمان های مسکونی شناخته می شوند، این سوال از ذهن ها می گذرد که آیا هنوز اطلاعات و مدارک لازم جهت برخورد با این شرکت ها به دست نیامده است؟ تا کی باید شاهد عضویت نسل جوان بالاخص دانشجویان در این شرکت ها باشیم و خوابگاه های دانشجویی عرصه فعالیت و رفت و آمد سرشاخه های این شرکت ها باشد، در حالیکه از سوی مسئولان وزارت علوم هیچ بر خوردی صورت نمی گیرد؟ و چگونه است در این سالیان استاد سخنور دانشگاه تهران جلسات تبلیغاتی خود را به صورت هفتگی و در سکوت کامل دستگاه های امنیتی برگزار نموده است؟
تا کی جوانان باید از شهرستان ها به بهانه آشنایی با یک شغل و یا پروژه بی اطلاع از همه جا به تهران بیایند و در باتلاق شرکت های هرمی بیافتند؟ چرا تاکنون اطلاع رسانی مناسب و موثری از سوی صدا و سیما و نهادهای امنیتی جهت هشدار به مردم صورت نگرفته است؟ چرا سردسته های کلاه بردار این شرکت در داخل کشور شناسایی و به مردم معرفی نمی شوند؟چرا  نهادهای فرهنگی و پژوهشی کشور به این مسئله نپرداخته اند که چرا مردم در دام طمع این شرکت ها می افتند؟ و هیچ توجهی به سرنوشت اعضای سابق نمی کنند و به عضویت در سیستم های گوناگون هرمی پافشاری می کنند؟ آیا تا به حال کسی پرسیده است چرا در کشورهای پیشرفته دنیا خبری از فعالیت این شرکت ها نیست؟ و اینکه چرا محکومیت های سنگین و زندان های صدساله در انتظار متخلفان و کلاه برداران این شرکت های هرمی در قوانین این کشورها در نظر گرفته شده است؟ آیا این همه عضویت در کشور ما دلیلی به غیر از بیمار بودن اقتصاد فعلی و نبود شرایط مناسب فعالیت های اقتصادی و شغلی و صندوق های سرمایه گذاری دارد؟ شاید اگر در چند سال گذشته قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی به خوبی اجرا شده بود و مسئولان قضایی و امنیتی از راه های گسترش این شرکت ها آگاه شده بودند امروز دوباره شاهد اوج گرفتن این شرکت ها نبودیم.
شاید اگر وزارت بازرگانی ما به جای تدوین آئین نامه های ناقص و غیر کارشناسی به فعال نمودن بازارهای سرمایه گذاری داخلی در بخشهایی چون صنعت و کشاورزی می پرداخت امروز شاهد عطش فوق العاده عده ای از افراد ساده اندیش جهت سرمایه گذاری در این شرکت های بی اعتبار و کلاه بردار خارجی نبودیم، اما نکته ای که باید به آن اشاره شود اقدام روزنامه ایران در روز سه شنبه 8 دیماه است که با تیتر سوال برانگیزش به توجیه فعالیت های غیرقانونی و غیر شرعی شرکت های هرمی پرداخت و اندک تلاش های صورت گرفته از سوی رسانه ها و تشکل های دلسوز جهت هشدار به مردم را کم رنگ نمود و زمینه سوء استفاده اعضای این شرکت ها مبنی بر سالم بودن فعالیت هایشان را فراهم نمود در حالیکه تکذیبیه وزارت اطلاعات هم در هیاهوی خبری کارآمد نبود.
امید است مردم کشورمان با اگاهی از ماهیت این شرکت ها با عدم عضویت خود مانع رشد قارچ گونه این شرکت ها شوند و مسئولان نیز اقدامات مناسب و راهگشایی در جهت مبارزه با این سیستم ها و جایگزینی روش­های کارآمد صورت دهند.

 والسلام علی من اتبع الهدی
  مجمع دانشجویان حزب ا…
  دانشگاه علم وصنعت ایران