شاخص‏هاي شناسايي طرف حق در زمان فتنه

سعید معصومی مطلبی – کالج اسلامی لندن

در شرایط فتنه اوضاع بنوعی مه آلود است و تشخیص حق از باطل بسیار مشکل. حتی گاهی اوضاع آنقدر تیره می شود که شخصیتی مانند امیرالمومنین علیه السلام نیز قابل شناسایی برای مردم نیست. در این میان علمای دین که فقه اسلام را بدرستی دریافته اند می توانند رگه های باطل را در میان انبوهی از عقاید و حرکات تشخیص دهند. از علما که بگذریم، در این شرایط تکلیف سایر مومنین چیست؟ آیا آنها می توانند همگی در دین تفقه نمایند؟
تفقه در دین کاری بس مشکل و نیازمند صرف سالیان طولانی مظالعات اسلامی است. به همین دلیل است که تفقه در دین بصورت واجب کفایی برای مردم مطرح می شود و فقط بخشی از مردم مکلف به این امر هستند. در این صورت افرادی که مشاغلی غیر از تفقه در دین دارند چگونه می توانند در دوران فتنه حق را از باطل تشخیص دهند. خداوند متعال برای اینگونه افراد دو راه مشخص کرده است.

1. شاخصهای مثبت
2. شاخصهای منفی
منظور از شاخصهای مثبت، معیارهایی هستند که ما به درست بودن آنها اطمینان داریم. لذا با توجه و مقایسه این شاخصهای مثبت می توانیم جریان حق را تشخیص دهیم.
روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه وآله و سلم نقل شده است که عمار در جنگی شهید خواهد شد و جبهه حق جبهه ای است که عمار داخل آن باشد. در جنگ با معاویه، عمار که در صف امیرالمومنین بود به شهادت رسید. مسلمانان این روایت را از رسول اکرم بیاد آوردند و اعلام کردند که بر اساس آن علی برحق و معاویه باطل است. معاویه نیز برای خنثی کردن این مسئله اعلام کرد که این تقصیر علی است که عمار را به جنگ آورده و باعث شهادن او شده است!

بر پایه این روایت، پیامبر اکرم عمار را به عنوان شاخص مثبت مطرح کرده است که بوسیله آن می توان در فتنه، طرف حق را شناخت. در دوران کنونی، وجود  علما و مراجع بزرگ شاخص مثبت بسیار خوبی برای شناخت حق و باطل است.

ما در این نوشته بنا نداریم بیش از این روی شاخصهای مثبت بحث کنیم.

از سوی دیگر، شاخصهای منفی به شاخصهایی که باطل بودن آنها برای همه روشن است. مومنین می توانند با حضور آنها در هر جبهه ای به باطل بودن آن جبهه اطمینان حاصل کنند. تنها قسمت مهم قضیه آن است که بتوانیم این شاخصها را به درستی شناسایی کنیم. پس از آن براحتی می توانیم جریانات سیاسی را با آنها تحلیل نماییم.

در فتنه اخیر ما می توانیم با شناسایی شاخصهای منفی، حضور آنها را در هر جریان سیاسی دلیل بر باطل بودن آن جریان بدانیم. شناسایی شاخصهای منفی خود نیازمند معیارهایی است که مهمترین آنها عبارتند از:
1. کسانی که علنا دشمنی خود را با اسلام اعلام می کنند.
2. سران رژیم سابق که انقلاب آنها از کشور طرد کرده است.
3. کشورهایی که سابقه طولانی خیانت و غارت کشور ما را دارند.
4. کسانی که بطور گسترده دست به کشتار افراد بیگناه زده اند.
5. کشورها و گروههایی که در جنگ با عراق علنا به صدام کمک مالی و نظامی کرده اند.
6. مفسدین فی الارض
7. کسانی که در ابتدا طرفدار انقلاب بوده اند و لی علنا به آن خیانت کرده اند.

دراینجا ما وارد مصادیق معیار های فوق شده و نمونه هایی از آنها در ذیل می آوریم:
1. آمریکا و انگلیس. سابقه چند صد ساله خیانتهای انگلیس و چند ده ساله آمریکا بر علیه کشور ما بر هیچکس پوشیده نیست. بخصوص آنکه انقلاب ایران بزرگترین ضربه را به منافع آنها زد و در طول سی سال گذشته همواره مانع غارتگری آنها شده است. آمریکا و انگلیس قطعا دشمنان سرسخت انقلاب اسلامی هستند. آنها قطعا از هر جریانی که انقلاب را تهدید کند حمایت خواهند کرد. پس ما می توانیم از آنها به عنوان شاخص منفی استفاده کنیم. لذا برای شناسایی جریانهای باطل در دوران فتنه باید ببینیم آمریکا و انگلیس از چه جریانی با تمام قوا حمایت می کند. لذا به دوستان توصیه می شود چند بار با این انگیزه به برنامه های تلویزیون صدای آمریکا و بی بی سی فارسی نگاه کنند.

2. دست منافقین خلق به خون هزاران انسان بیگناه در ایران و عراق آغشته است. آنها رسما در کنار صدام با ملت ایران جنگ کردند و در حمله هوایی و موشکی صدام به خانه و کاشانه ملت، ستون پنجم بودند. آکنون باید دید آنها بطور مکرر از چه جریانی حمایت می کنند و با چه جبهه ای مخالفت می کنند؟

3. بازماندگان شاه سابق مانند رضا و اشرف پهلوی  و مزدوران دوران ستم شاهی در این دوران فتنه، که احساس می کنند آفتاب به تن شان خورده، بیانیه می دهند و تلویجا یا به صراحت به نفع یکی از طرفین غائله اخیر، اعلام موضع می کنند. این افراد که دست آنها تا مرفق به مال و خون مردم آغشته است لحظه ای را برای دشمنی با نظام مقدس ما از دست نمی دهند؟

4. افراد فاسد و مزدور و فراری از کشور که  دلیل فرار آنها فقط فساد و فحشا است. افرادی مانند نوری زاده (همکار رادیو اسرائیل)، گوگوش (خواننده درباری و هنرپیشه کاباره ای)؛ مسعود بهنود (از نویسندگان درباری)، رقاصان و خوانندگان فاسد دوران طاغوت. حضور این افراد در مراسم و راه پیمائی ها نشان دهنده چیست؟ بخصوص وجود نوری زاده را باید غنیمت شمرد. وجود نوری زاده نعمتی است برای دوستان انقلاب و کشورمان برای شناسایی راه درست.

5. بعضی تلویزیونها ضد ایران مانند العربیه، و ماهواره های لس آنجلسی که با هزینه دولت آمریکا و انگلیس و هلند کار می کنند و سایتهای اینترنتی مانند گویا (مبلغ سازمان سیای آمریکا)
دشمنی و خباثت این شاخصها و

نمادها با نظام اسلامی و راه امام (همان که آقایان موسوی و کروبی دائم سنگش را به سینه میزنند و مدعی احیای آن هستند) اظهر من الشمس است.
در کنار این شاخصهای بدیهی، سایتها، افراد، و گروههایی وجود دارند که ناسالم بودن آنها به این اندازه روشن و بدیهی نیست. آقازاده های فاسدی که دستشان از بیت المال کوتاه شده نمونه روشنی
شناسایی رگ و ریشه جریان فتنه آنقدر هم که تصور می شود سخت نیست. فقط باید راهش را بدانیم، بدون تعصب با خودمان خلوت کنیم  و بیادآوریم تشخیص ندادن راه درست و تردید در حمایت از طرف حق، در طول تاریخ چه بزرگانی را به گمراهی و رده های عمیق جهنم فرستاده است…