تحلیل مردم روستاها و شهرستان‌ها درباره فتنه سال ۸۸

تحلیل واقعیت های فتنه سال ۸۸ و بازنمایی دیدگاه های مردم، به خصوص در روستاها و شهرستان های کشور، دغدغه تولید سه فیلم مستند توسط محمدرضا دهشیری بوده است. وی با سه فیلم «ایران سبز» ، «هلوکاست سبز» ، «دختر لر» و همچنین کلیپ «هم غزه ، هم لبنان» در جشنواره فیلم عمار حضور دارد. […]

تحلیل واقعیت های فتنه سال ۸۸ و بازنمایی دیدگاه های مردم، به خصوص در روستاها و شهرستان های کشور، دغدغه تولید سه فیلم مستند توسط محمدرضا دهشیری بوده است.

وی با سه فیلم «ایران سبز» ، «هلوکاست سبز» ، «دختر لر» و همچنین کلیپ «هم غزه ، هم لبنان» در جشنواره فیلم عمار حضور دارد.

دهشیری درباره فیلم «هلوکاست سبز» به روابط عمومی نخستین جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: مبنای این فیلم ارائه تحلیل درباره واقعه فتنه و سیر به وجود آمدن آن است.

وی درباره انگیزه اش از تولید این مستند بیان داشت: در زمان به وجود آمدن فتنه فضایی غبار آلود پدید آمد که حتی ممکن بود برخی حزب اللهی ها را نیز دچار مشکل کند. مستند «هلوکاست سبز» با این هدف تولید شد تا با کنار زدن غبارها به شفاف سازی وضع موجود کمک کند و موجب جلوگیری از برخی آسیب ها شود.

او با تشبیه فتنه سال ۸۸ به هلوکاست روشنفکری افزود: جریان فتنه، ۲۴ میلیون انسان را نادیده گرفت و طوری عمل کرد که گویی آن ۲۴ میلیون نفری که برخلاف نظر آنها در انتخابات رأی دادند اصلا وجود نداشتند.

دهشیری ساختار مستند «هلوکاست سبز» را گزارش آرشیوی دانست و گفت: به نظرم این فیلم از لحاظ تکنیکی سطح چندان بالایی ندارد، اما اهمیت آن زمان شناسی به موقع آن است که این اتفاق از الطاف الهی بود.

وی «هلوکاست سبز» را زمینه ساز تولید مستند «ایران سبز» معرفی کرد و تصریح کرد: دغدغه اصلی این فیلم مردم و حرف و نظر آنهاست.

کارگردان «ایران سبز» در ادامه بیان داشت: این مستند ابتدا قرار بود که یک فیلم کوتاه مستند درباره استقبال مردمی از رئیس جمهور در مشهد باشد، اما پس از شنیدن صحبت های مردم در روستاها و برخورد با تحلیل های جالب آنها ، تصمیم گرفتم که این کار را درباره مناطق دیگر هم ادامه دهم. به این ترتیب به چند استان دیگر هم مسافرت کردم و دیدگاه های مردم شهرستان ها، روستاها و عشایر را درباره سه پرسش «به چه کسی رأی دادید» ، «چرا به او رأی دادید» و «نظرتان درباره تقلب در انتخابات چیست» پرسیدم.

از ابتدا قصدم این بود که به عنوان یک فرد شهرستانی به کنکاش این موضوع بپردازم. اصلا تصمیم داشتم تا تهران را از «ایران سبز» حذف کنم. اما با خلق حماسه ۹ دی تصورم از مردم تهران تغییر کرد. فهمیدم که مردم تهران هم مثل سایر مردم ایران انقلاب را می خواهند.

وی تصریح کرد: واقعه نهم دی نشان داد که رسانه ها حتی مردم تهران را هم سانسور کردند. امیدوارم بتوانم با ساخت یک فیلم مستند درباره مردم تهران تصور اشتباهم از مردم این شهر را جبران کنم.

محمدرضادهشیری در ادامه به فیلم «دختر لر» اشاره کرد و گفت: این فیلم با توجه مصاحبه خانم زهرا رهنورد با شبکه بی بی سی فارسی و ادعای ایشان مبنی بر اینکه اقوام ترک و لر باید به فرزند و داماد خود رأی می دادند ساخته شد. این فیلم در واقع برملاکننده تحجر و تفکر قجری جریان روشنفکری در ایران است.

وی همچنین درباره کلیپ «هم غزه ، هم لبنان» اظهار داشت: مبنای اصلی این کلیپ شعر “بنی آدم اعضای یکدیگرند” است. به واقع این کلیپ قصد دارد بگوید که دفاع از مظلومان ریشه در ادبیات ما دارد.

گفتنی است نخستین جشنواره مردمی فیلم عمار ، با موضوع فتنه سال گذشته ۱۶ و ۱۷ دی در سینما سپیده تهران و به طور همزمان در بیش از ۲۰۰ شهر و روستای کشور برگزار می شود.