ناله رادیو فرانسه از دست وحید جلیلی

پیش از این جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خبر از جشنواره‌ی «داستان و خاطره فتنه ۸۸» داده بود. گویا این جشنواره که توسط یک گروه مردم‌نهاد برگزار می‌شود باعث عصبانیت رسانه‌های بیگانگان و فتنه‌گران شده است. این برنامه در ادامه جشنواره مردمی فیلم مستند عمار، در حوزه داستان و خاطره برگزار می‌گردد. رادیو فرانسه نتوانست خشم […]

پیش از این جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خبر از جشنواره‌ی «داستان و خاطره فتنه ۸۸» داده بود. گویا این جشنواره که توسط یک گروه مردم‌نهاد برگزار می‌شود باعث عصبانیت رسانه‌های بیگانگان و فتنه‌گران شده است. این برنامه در ادامه جشنواره مردمی فیلم مستند عمار، در حوزه داستان و خاطره برگزار می‌گردد. رادیو فرانسه نتوانست خشم خود را از این جشنواره‌های مردمی، پنهان کند و در مطلبی پر از کینه و متعصبانه، این خشم خود را به نمایش گذاشت. جالب آنکه همراه با خشم این رادیو، بی اطلاعی او از جریان‌های فرهنگی ایران مشهود است. به طوری که «جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» و وحید جلیلی را از مسئولان فرهنگی انقلاب اسلامی می‌داند! و شاید تنها به ظاهر عناوین تکیه کرده است! هر چند شاید این حربه‌ی رسانه‌ای را باید عمدی دانست.

نویسنده در بخشی از متن خود درباره دبیر جشنواره تعبیر «یکی ازمسئولان جشنواره، موسوم به رحیم مخدومی» را به کار میبرد که نشان از ناآشنایی او با نویسنده مشهور جبهه ادبیات انقلاب اسلامی و جنگ است. این گونه تعبیرها دلیلی جز عصبانیت و کینه‌ی نویسندگان رادیوها بیگانه چه دلیلی می تواند داشته باشد؟

*****

به دنبال برگزاری یک جشنوارۀ فیلم مستند که هدفش به گفتۀ مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی، “واکاوی فتنه سال ۸۸” بوده، اینک قرار است که جشنوارۀ ادبی «داستان و خاطره فتنه ۸۸» نیز برگزار شود. مدیران این مراسم فرهنگی که ادبیات را “موتور شاخه‌های هنر” می دانند، جشنوارۀ خود را “تجدید ‌هنر انقلاب پس از فتنه” معرفی میکنند. خبرگزاری فارس از برگزاری جشنواره ای تحت عنوان «داستان و خاطره فتنه ۸۸» در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خبر می دهد. قرار است که مراسم پایانی و اهداء جوایز در شهر ورامین صورت گیرد.

یکی ازمسئولان جشنواره، موسوم به رحیم مخدومی گفت این مراسم روز “جمعه ۲۴ دی ماه در شبستان مطهر امامزاده جعفر پیشوا برگزار می‌شود”. وی افزود که سالروز شهادت عمار یاسر برای انجام این مراسم انتخاب شده است. وحید جلیلی، که زمانی سردبیری ماهنامۀ سوره را به عهده داشت و اینک دبیر فستیوال مذکور است، برگزاری این جشنواره را “تجدید مطلع‌ هنر انقلاب پس از فتنه” توصیف کرد. به نظر می رسد که هدف جشنواره، ترغیب داستان و خاطره نویسی، پیرامون وقایع سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ باشد.

وحید جلیلی در توجیه جشنواره گفت: “ماجراهای پس از انتخابات ریاست جمهوری که امروز از آن به عنوان فتنه‌ ۸۸ یاد می‌کنیم […] یعنی یک حرکت عمیق مردمی و جنبش گستردۀ عدالت‌جویی و آرمان‌خواهی در ایران بزرگ که صرفا به چند محله پایتخت محدود نمی‌شود”… وی هدف این “خیزش گسترده مردم” را “مبارزه با اشرافیتی” دانست که “از دل نظام سر برآورده است”… بنا بر اظهارات این مسئول فرهنگی جمهوری اسلامی، در هفتۀ گذشته نیز یک جشنوارۀ فیلم مستند پیرامون همین موضوع برگزار شده است. وی گفت: “هفته گذشته جشنواره فیلم عمار در تهران و چند شهر دیگر از جمله مشهد، تبریز، جیرفت برگزار شد که با استقبال خوبی نیز مواجه شد… در این جشنواره فیلم‌های مستندی برای واکاوی فتنه سال ۸۸ اکران شد که عمدتا با هزینه‌های بسیار مختصر و امکانات محدود توسط رویش‌های جدید انقلاب ساخته شده بود”…

وی سپس دربارۀ جشنوارۀ ادبی افزود: “در شاخه خاطره و داستان‌نویسی عده‌ای علم را برداشته تا استعداد‌های بی‌پناهی که در فضاهای متعارف حرفه‌ای هنر مورد توجه قرار نداشتند، امکان ارایه آثار خود را داشته باشند”. نام هیچ کتاب یا داستان و حتی نام هیچ نویسنده و فیلم سازی، بعنوان شرکت کننده در این جشنواره ها ذکر نشده است. با این حال مسئولان جشنواره که ادبیات را “موتور شاخه‌های هنر” می دانند، اعلام کردند که “دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اعلام آمادگی کرده تا آثار برگزیده جشنوارۀ فتنه را به فیلمنامه‌ مبدل کند تا از طریق این آثار فیلمنامه‌های قدرتمندی ارایه دهند” (رادیو بین المللی فرانسه، ۱۱/۱/۲۰۱۱)

منبع: تریبون مستضعفین