فتنه 88، ظرفیت مردم و فرصتی که نباید از دست برود

یک سئوال مهمی که میان فعالین عرصه فرهنگ و سیاست کشور پرسیده می­شود، این است که چرا رهبر انقلاب هنوز بر فتنه تاکید می­کنند و توصیه می کنند که آن حادثه  تحلیل شود. جواب­های مختلفی هم داده می­شود ، به طور مثال یکی از جواب­ها که طرفداران زیادی هم دارد این است که منظور از […]

یک سئوال مهمی که میان فعالین عرصه فرهنگ و سیاست کشور پرسیده می­شود، این است که چرا رهبر انقلاب هنوز بر فتنه تاکید می­کنند و توصیه می کنند که آن حادثه  تحلیل شود. جواب­های مختلفی هم داده می­شود ، به طور مثال یکی از جواب­ها که طرفداران زیادی هم دارد این است که منظور از این تاکیدات بسیار دستگیری و محاکمه سران فتنه است.

در اینجا نمی­خواهم این را رد کنم. چرا که به نظر من هم سران فتنه ظلمی کرده اند بس بزرگ ، که باید در دادگاه محاکمه و سزای اعمال خود را ببینند. در این شکی نیست که خسارات فراوانی از طرف آنها به نظام و مردم تحمیل گردید. انتخاباتی که ظرفیت داشت تا سکوی پرش جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان باشد، با افعال آنان چالشی برای نظام اسلامی گردید.

به نظر می­آید که کمی عمیق­تر باید به این مساله نگاه کرد. رهبر انقلاب در دیدار اخیرشان بیان نمودند که سران فتنه بازیچه قدرتهای استکباری و دشمنان انقلاب بودند.این بیان نشان دهنده آن است که مغز متفکر و رهبر اصلی جریان فتنه ، دشمن همیشگی انقلاب اسلامی ، یعنی نظام استکبار بوده است. لذا توجه دادن به فتنه و تاکید بر درس گرفتن از آن ، به خاطر استفاده از تجربه­ها برای مقابله با همان نظام استکبار می­تواند باشد. سران فتنه چند نفر آدمی هستند که در مقابل عظمت نظام اسلامی ، عددی نیستند و همین الان نیز در اذهان مردم جایگاهی ندارند، اما دشمن اصلی هنوز بیدار و فعال است. رهبر انقلاب دوباره هشدار دادند که نباید غافل بود و نباید راحت خوابید.

نگاه دیگری به مساله فتنه سال گذشته می­توان داشت، نگاهی ایجابی و فرصت محور، برای درک فرصت­ها وظرفیت­هایی که فتنه در مقابل جریان انقلاب اسلامی قرار داد ( یا بهتر بگویم یادآوری کرد ). این نگاه را می­توان با یک بررسی تاریخی از ابتدای انقلاب تا به حال، به دست آورد. اگر یک بررسی اجمالی بر حوادثی داشته باشیم ،که در آن انقلاب اسلامی در مقابله با دشمنان خود پیروز میدان بوده است، به این نکته پی خواهیم برد که در تمام این صحنه ها حضور پررنگ مردم ولایی قابل لمس است. انقلاب اسلامی خود بزرگترین حادثه ای است که با رهبری امام خمینی (ره) و حضور موثر مردم در تبعیت از ایشان شکل گرفت. حوادث بعد از انقلاب به خصوص اقدامات تجزیه طلبانه در شهرهای مختلف کشور، 8 سال دفاع مقدس ، دفاع از حقوق هسته ای در مقابل دشمننان و فتنه سال گذشته که فتنه ای برنامه ریزی شده بود. اینها نمونه هایی از رویارویی انقلاب اسلامی با نظام سلطه بود که در آن ، انقلاب اسلامی با اقتدار بر دشمنانش پیروز شد.

حضور مردم تنها در صحنه­های فرهنگی ، سیاسی و امنیتی موثر نبوده ، بلکه در مسایل اقتصادی نیز موثر بوده است. شروع موفقیت آمیز قانون هدفمند کردن یارانه­ها که بسیاری از تحلیل­گران پیش بینی این چنین واکنشی از سوی مردم را نداشتند. همراهی مردم در این مساله حیرت بسیاری را برانگیخت.

این نمونه­ ها همه نشان دهنده یک مطلب است و آن اینکه ، ظرفیت فراوان و اقیانوس گونه مردم ، تنها پشتوانه اجتماعی است که می­تواند برای تحقق آرمان­های بلند انقلاب اسلامی استفاده شود. اگر ظرفیت مردم همراه نگردد، هیچ حرکت جدی و موثر در راستای آرمان­ها شکل نخواهد گرفت. در دورانی بعد از انقلاب نتایج عدم اعتماد به این ظرفیت که با انقلاب ایجاد شده بود، را مشاهده نمودیم. این همان ظرفیتی است که امام خمینی (ره) آن را شناخت و با رهبری آن توانست مردمی ترین انقلاب قرن بیستم را رقم بزند. این همان ظرفیت است که رهبر انقلاب با تکیه برآن فتنه عظیم 88 را خنثی نمود. 9 دی نماد و بروز این ظرفیت بود.

بر این اساس آنچه که باید از فتنه سال گذشته آموخته شود، درک ظرفیت عظیم مردم است. مردمی که به فرموده امام صاحبان انقلاب هستند. مسئولین کشور باید سازوکارهای لازم برای استفاده از این ظرفیت را ایجاد کنند. اگر این فرصت به دست آمده برای انقلاب به سبب غفلت مسئولین امر ، به درستی استفاده نشود، باز تجربه­های گذشته تکرار خواهد شد. مسئولین نتوانستند از ظرفیت والای دفاع مقدس برای پیشبرد اهداف انقلاب استفاده کنند. حتی عده ای به این موضوع اعتقاد نداشتند. نباید آن تجربه دوباره تکرار شود.

یکی از سازوکارهای موثر برای ورود ظرفیت مردمی در اداره امور کشور، اصل 8 قانون اساسی است. اصل 8 قانون اساسی که به اصل امر به معروف و نهی از منکر معروف است، یکی از زیرساخت­های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی نظام اسلامی است. اصلی است که ظرفیت عظیم مردمی را به کار خواهند انداخت. متاسفانه بعد از گذشت سه دهه از تدوین قانون اساسی ، سازوکار اجرایی شدن این اصل مشخص نشده  و هنوز در پیچ و خمهای دیوان سالاری مانده است. نباید فرصت ایجاد شده که هزینه های زیادی نیز برای نظام دربرداشت، از دست برود. همه مسئول هستند. نمایندگان مجلس در جایگاه قانون گذار ، دولت ، جریانات دانشجویی که بازوی مطالبه کردن آرمان­های انقلاب هستند. همه و همه مسئولند و باید در این راه تلاش کنند.