معرفی دو کتاب از رهبر حرکت اسلامی تونس

کتاب «حرکت امام خمینی و تجدید حیات اسلام» و «مسأله فلسطین و ماهیت طرح صهیونیسم» نوشته استاد راشد الغنوشی، رهبر حرکت اسلامی «النهضه» تونس است که به همت استاد سید هادی خسروشاهی ترجمه و به جامعه فرهنگی کشور ارائه شده است.

1. حرکت امام خمینی و تجدید حیات اسلام

کتاب «حرکت امام خمینی و تجدید حیات اسلام» نوشته استاد راشد الغنوشی، رهبر حرکت اسلامی «النهضه» تونس است که به همت استاد سید هادی خسروشاهی ترجمه و به جامعه فرهنگی کشور ارائه شده است.

به گزارش مرکز بررسی های اسلامی قم، مقالات این کتاب به مناسبت‏های مختلف به همت استاد خسروشاهی، ترجمه و در روزنامه اطلاعات منتشر شده است و به مناسبت پانزدهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به صورت کتاب مستقلی توسط انتشارات موسسه اطلاعات روانه بازار کتاب شده است.

مباحث کتاب درباره انقلاب اسلامی ایران و رهبری این حرکت است که از دیدگاه مولف، موجب تجدید حیات جهان اسلام در عصر ما گردیده است و به همین دلیل، مترجم نام این کتاب را «حرکت امام خمینی و تجدید حیات اسلام» انتخاب نموده است.

این کتاب از یک مقدمه (درباره مولف و کتاب) و چهار بخش تشکیل شده است. بخش اول این کتاب، «امام خمینی و رهبری حرکت های اسلامی، اخوان المسلمین، جماعت اسلامی و حرکت اسلامی ایران»، نام دارد که نویسنده به مقایسه تطبیقی سه حرکت اسلامی برجسته معاصر در جهان اسلام می‏پردازد و برجستگی‏ها و تمایزات امام خمینی و انقلاب اسلامی را نسبت به دیگر حرکتهای اسلامی معاصر به اثبات می‏رساند. مقاله «انقلاب اسلامی ایران، پیشتاز حرکت جهانی اسلام»، بخش دوم و مقاله «تجدید حیات اسلام: حاکمیت علما یا روشنفکران» عنوان بخش سوم کتاب حاضر را تشکیل می‏دهند. بخش چهارم کتاب هم گفتگوی نشریه «العقیده» الجزیره با استاد راشد الغنوشی درباره حرکت اسلامی تونس و ایران اسلامی است که طی آن دیدگاه‏های حرکت اسلامی «النهضه» درباره انقلاب اسلامی ایران تبیین می‏شود.

گفتنی است استاد راشد الغنوشی، در سال 1940م در روستای غنوش نزدیک تابس ـ جنوب تونس ـ به دنیا آمد، تحصیلات خود را در دانشگاه «الزیتونه» به پایان رساند و در سال 1963 برای ادامه تحصیل به سوریه و مصر و در سال 1968 به فرانسه رفت و در هر سه کشور به تکمیل مطالعاتش در رشته فلسفه و علوم اجتماعی پرداخت و پس از مراجعت به تونس، به تدریس فلسفه مشغول شد و با نشر ماهنامه «المعرفه» در اوائل سال 1970 نخستین هسته‏های حرکت اسلامی تونس را تشکیل داد و به همین دلیل با مشکلات فراوانی مواجه شد و حتی تا پای چوبه دار رفت و به خارج از کشور تبعید شد. استاد غنوشی آثار، تألیفاتی در زمینه مسائل اجتماعی و فلسفی اسلامی دارد که بعضی از آنها در کشورهای مصر، سودان، تونس، الجزایر، ترکیه، فرانسه و ایران چاپ و منتشر شده است.

انتشارات اطلاعات کتاب «حرکت امام خمینی و تجدید حیات اسلام» استاد راشد الغنوشی را در 128 صفحه و در قطع رقعی، برای نخستین بار در سال 1372 منتشر شد و در سال 1377 آن را تجدیدچاپ کرد.

2. مسأله فلسطین و ماهیت طرح صهیونیسم

کتاب «مسأله فلسطین و ماهیت طرح صهیونیسم» نوشته استاد راشد الغنوشی با ترجمه استاد سیدهادی خسروشاهی از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد.

به گزارش مرکز بررسی های اسلامی قم، تحلیل‏های سیاسی این کتاب، در اوائل دهه هشتاد میلادی توسط استاد شیخ راشد الغنوشی، رهبر حرکت اسلامی «النهضه» تونس، به عنوان تحلیل‏های «درون تشکیلاتی» برای مطالعه کادرهای حرکت اسلامی نوشته شده است.

این تحلیل‏ها در ایام حضور استاد خسروشاهی در ایتالیا به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان، به دست استاد می‏رسید و چون حرکت «الاتجاه الاسلامی» استاد غنوشی تحت فشار شدید رژیم مزدور و ارتجاعی «حبیب بورقبیه» بود، استاد ترجمه و نشر آن را در آن زمان صلاح ندانست چرا که استاد غنوشی، خود به علت هواداری علنی از انقلاب اسلامی و رهبری آن، امام خمینی(ره) تحت تعقیب قانونی بود.

این تحلیل‏ها که به تناسب حوادث منطقه نوشته شده، با توجه نقش مثبت سازمان آزادی‏بخش فلسطین(ساف) در آن دوران‏ها، به ظاهر لحن دفاع از سازمان را دارد ولی تحلیل‏های بعدی ـ که پس از آغاز سازشکاری رهبری پترو دلار فلسطینی نوشته شده ـ روشنگر حقایق و افشاگر ماهیت ماکیاولسیتی سیاست‏بازان فلسطینی است. نسخه عربی این کتاب با عنوان «قضیه فلسطین بین مفترق طریقین» و با امضای مستعار «الاستاد معاذ صابر» منتشر شد. مجموعه مباحث این کتاب، دیدگاه‏های حرکت اسلامی تونس را درباره فلسطین، اسرائیل، ارتجاع عرب، ماهیت رژیم فاشیستی سرهنگ‏های حاکم بر تونس مانند حبیب بورقبیه، انتفاضه و انقلاب اسلامی ایران نشان می‏دهد.

این کتاب در شش بخش تنظیم و تدوین شده است که مسأله فلسطین بر سر دوراهی، کنفرانس فاس (ارزیابی و تحلیل نتایج این کنفرانس)، تجربه‏های مثبت و منفی انقلاب فلسطین، ماهیت طرح صهیونیستی، از کجا آغاز کنیم؟ و مرکزیت مسأله فلسطین، عناوین آن هستند.

متن عربی این کتاب فاقد سه بخش آخر است که «ماهیت طرح صهیونستی» متن سخنرانی استاد غنوشی در «کنفرانس اسلامی فلسطین» تهران و «از کجا آغاز کنیم؟» متن سخنان استاد در میزگرد «اندیشه‏های امام خمینی درباره فلسطین» است که در بهمن 1369 با حضور علامه سید محمدحسین فضل‏الله(ره)، شیخ عبدالعزیز عوده، احمد جبرئیل و… در تهران برگزار شد که ترجمه سخنرانی استاد راشد الغنوشی به تناسب موضوع کتاب و برای تکمیل به آن افزوده شده است.

«مرکزیت مسأله فلسطین» هم ترجمه گفتگویی است که هفته‏نامه العقیده چاپ الجزائر (شماره 32) با استاد راشد الغنوشی، پس از مراجعت ایشان از «کنفرانس اسلامی تهران درباره فلسطین» داشته است و استاد ضمن معرفی حرکت اسلامی «النهضه» تونس و فعالیت هایشان، حقایقی را درباره فلسطین و کنفرانس اسلامی تهران بیان می‏دارد.

گفتنی است که استاد خسروشاهی، کتاب دیگری از استاد راشد الغنوشی با نام «تجدید حیات اسلامی و نقش امام خمینی(ره)» را ترجمه کرده و به همت انتشارات اطلاعات روانه بازار کتاب شده است.

نخستین چاپ کتاب «مسأله فلسطین و ماهیت طرح صهیونیسم» در 142 صفحه، قطع رقعی و تیراژ 5000 از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده است.