انتخابات آگاهانه مردمی نه انتخابات لیست‌محور

در منطق اسلامی انتخابات جلوه‌ای از حضور و فرصتی برای رشد مردم است و در این منطق، مردم نقش اصلی را بر عهده دارند و لذاست که تنها رأی آوردن تعدادی کاندیدا مطرح نیست بلکه چگونگی و چرایی رأی آوردن و مباحث مطرح شده در فرآیند انتخابات نیز اهمیت می‌یابد.

بیانیه اول جنبش عدالتخواه دانشجویی در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی

انتخابات آگاهانه مردمی نه انتخابات لیست‌محور

بسم الله الرحمن الرحیم

همزمان با بالا گرفتن بحثهای بین گروه های سیاسی گوناگون در نزدیک ایام انتخابات, جریان‌ها و افرادی که دل در گروی دردهای مردم و آرمان‌های والای این توده مسلمان دارند نگران فراموش شدن موضوعات مهم‌تری هستند که بر روی مردم و سرنوشت انقلاب تأثیر گذار است.

جنبش عدالتخواه دانشجویی در اولین بیانیه ی خود پیرامون انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی وظیفه خود می‌داند تا بر طبق فلسفه‌ی سیاسی معتقد به آن و سخنان امام خمینی و مقام معظم رهبری نکاتی را با محوریت مردم انقلابی ایران، جریانات دانشجویی، فعالین سیاسی و … بیان کند.

لازم به ذکر است این موارد اصول کلی حرکت جنبش عدالتخواه و نیز اهم توصیه‌هایش به گروه‌های مذکور است و مباحث دقیقتری چون “اولویت‌های کنونی کشور”، “معیارها و شیوه‌های شناسایی کاندیدای اصلح”، “نقد و تحلیلی بر جریان‌های مختلف سیاسی” و … را در بیانیه‌های جداگانه منتشر خواهد کرد.

** انتخابات فرصت است

انتخابات و مشارکت مردم یکی از مواهبی است که می‌تواند در خدمت پیشبرد آرمان‌های انقلاب قرار گیرد. و “فرصتی” است که در آن “مردم” می‌توانند مبتنی بر اندیشه دینی خود معادلات سیاسی موجود را در جهت وضع متعالی‌تری تغییر دهند. همچنین این عرصه “فرصتی” است برای جریانات مردمی مستقل از کانون‌های قدرت و ثروت تا ضمن بازخوانی مجدد آرمان‌های انقلاب اسلامی، نسبت پایبندی هر یک از کاندیداها در شعار و عمل را به این آرمان‌ها را به مردم نشان دهند و عرصه سیاسی را برای مردم شفاف کنند. هر چند که کدری کنونی، ناشی از عملکردهای مافیایی و پشت پرده عده‌ای از مسئولین سابق و سیاسیون کنونی است. و حتی بالاتر از این، “فرصتی” است تا نخبگان حزب اللهی و کاردان به جامعه معرفی شوند تا دیگر مردم مجبور نباشند از بین گروه‌های حداقلی موجود دست به انتخابی از سر اضطرار بزنند.

**تفسیر درست از مشارکت مردم

“يك مجلس [بايد] خوب باشد. و اگر وكلاى شما بعضيهايشان تخلف كردند، به آنها تنبه بدهيد كه آقا نكن و اگر زيادتر كردند دفعه ديگر تعيينشان نكنيد” امام خمینی

از مهمترین مباحث در هر انتخاباتی مشارکت حداکثری مردم است. اما متأسفانه شاهد این بوده و هستیم که از این اصطلاح تفاسیر  حداقلی و محافظه‌کارانه‌ای نظیر حضور حداکثری مردم بر سر صندوق‌های رأی می‌شود. جنبش عدالتخواه دانشجویی ضمن دعوت از آحاد ملت ایران برای مشارکت در امر انتخابات و تعیین سرنوشت کشور و نیز حضور بر سر صندوقهای رأی، متذکر می‌شود که این مشارکت باید در تمامی برهه‌های دیگر و برای پیشرفت کشور، مطالبه و پرسش از مسئولین و تعیین گفتمانهای اصیل که سیاستمداران حاضر به طرح آنها نیستند، نیز گسترش یابد. که یکی از موانع آن عدم تصویب قوانین برای اجرایی کردن اصل 8 قانون اساسی(اصل امر به معروف و نهی از منکر) جهت گسترش امر به معروف بین مردم و حاکمیت است.

مشارکت حداکثری مردم در برهه انتخابات به معنای خروج از انفعال در برابر گروه‌ها و لابی‌های سیاسی و ایفای نقش موثر و روبه جلو می‌باشد. مردم به همراه نیروهای انقلابی مردمی می‌توانند فارغ از دعواها و معادلات سیاسی، برای رسیدن به وضعیت مطلوب‌تر به همراه مسئولینی مردمی و انقلابی‌تر برنامه‌ریزی کرده و به پیروزی برسند.

** ضرورت بازگشت به هویت سیاسی حزب الله

“مردم هم خودشان مكلفند به اينكه هم شركت كنند در انتخابات. نروند كنار، تكليف است، حفظ اسلام است، رفتن كنار خلاف تكليف است، خلاف مصالح اسلام است. آن مقدسى كه خيال مى‏كند كنار نشسته و دخالت در امور اسلامى نمى‏كند، او بر خلاف اسلام دارد رفتار مى‏كند”امام خمینی

 بر طبق اندیشه اسلامی، هر فرد علاوه بر وظایف فردی باید وظایف اجتماعی خود را بشناسد و به آنها عمل نماید و مطمئنا شناخت و کسب تحلیل نسبت به شرایط کنونی کشور، شناخت وضعیت مطلوب، تلاش جهت عوض کردن شرایط موجود، انتخاب آگاهانه کاندیداها و نیز نظارت بر عملکرد مسئولین و مطالبه از آنها جزو این تکالیف می‌باشد.

مطمئنا مردم همانطور که اراده کرده و نه دی آفریدند میتوانند جلوتر از سایر سیاسیون وضعیت جدیدی را رقم بزنند و این مشروط به شکستن برداشت‌های متحجرانه و حجتیه‌ای از نسبت سیاست و دین و رو آوردن به اسلام ناب محمدی و عمل به وظایف اجتماعی و سیاسی دین می‌باشد. و در این بین ارتباط قوی مردم با پایگاه‌هایی نظیر مساجد و نیز عملکرد درست چهره‌های انقلابی در جهت تقویت جبهه مردمی مستقل انقلاب اسلامی اهمیت ویژه‌ای میابد.

** سخنی با جریانات و مجموعه‌های دانشجویی

“در تمام دورانهای مختلف، در طول انقلاب، حوادث گوناگون، لحظه‌های حساس و خطیر، حضور دانشجویان مومن، متعهد، عدالتخواه، باگذشت، توانسته فضا در جهت صحیح هدایت کند.” رهبر فرزانه انقلاب

با نزدیکی به فضای انتخابات بر خود لازم میدانیم نکات و تذکراتی مختصر را به گروه‌های دانشجویی حامی انقلاب یادآوری کنیم، هر چند که موارد ذیل از جمله وظایف جنبش دانشجویی در هر برهه‌ای از جمله موسم انتخابات می‌باشد.

* آرمانخواهی و محافظه‌کاری:
از مهمترین ویژگی‌های جنبش دانشجویی این دو مورد می‌باشد. دانشجویان باید مبتنی بر مبانی معرفتی خود جهت تغییر وضع موجود به سمت آرمان‌های متعالی؛ فکر، برنامه‌ریزی و عمل کنند. مطمئنا محافظه‌کاری، مصلحت‌اندیشی‌های خیالی، اسیر دعواهای رسانه‌ای شدن و غفلت از مشکلات اصلی کشور و دردهای مردم، اکتفا به دسته‌بندی‌های کنونی سیاسی، اکتفا به وضعیت کنونی مسئولین و نیز اکتفا به سطح کنونی آشنایی و اشتیاق مردم به آرمان‌های انقلاب، قتلگاه آرمانخواهی دانشجو خواهد بود.

* مطالبه‌گری و عدالتخواهی:
دانشجوی معتقد به اسلام ناب محمدی نمی‌تواند نسبت به بی‌عدالتی‌ها بی‌تفاوت باشد. مطمئنا جریان دانشجویی باید فریاد رسایی شود تا دردهای مستضعفین و محرومین جامعه را به گوش سیاستمداران برساند و بالاتر از آن باید کاری کند تا افرادی که “طعم تلخ فقر و محرومیت را چشیده‌اند” در بین شناخته شوند و نقاب از چهره‌ی زالوصفتان و مرفهین بی‌درد و سرحلقه‌های قدرت و ثروت بردارد. دانشجویان می‌توانند با مطرح کردن موضوعاتی که با سرنوشت حقیقی کشور گره خورده است آنها را به مطالبه افکار عمومی تبدیل کرده و کاندیداها را ملزم به ارائه نظرات و راهکارهای خود کنند.

* آزادفکری و آزاداندیشی:
تشکلهای دانشجویی باید در کنار آرمانخواهی، با عقلانیت انقلابی به فکر مسائل پیش روی انقلاب اسلامی باشند. نگاهی به طرح بحث‌های رهبر انقلاب در دیدارهای دانشجویی نشان از تأکید مکرر رهبر انقلاب برای راه افتادن جمع‌های دانشجویی با این محوریت دارد. اینگونه کرسیهایی آزاداندیشی باعث این خواهد شد که تشکلهای دانشجویی با دیدی عمیق تر انتخابات را پیگیری کنند و برای نقش آفرینی خود کار تعریف کنند. تشکل‌های دانشجویی باید با حفظ روحیه‌ی آزاداندیشی و عدم درگیری در حب و بغض‌های جناحی و نیز ارتباط با اساتید حزب اللهی و عدالتخواه اولویت‌های خود را مشخص نموده و آن را چراغ راهی جهت وظایف دیگر خود نظیر گفتمان‌سازی و … قرار داده  و نیز از دست آوردهای این مباحث جهت پرسش از کاندیداها و مطالبه از مسئولین استفاده کنند.

همچنین تجربه نشان داده است که غلبه احساسات، دو قطبی شدن فضا، بازیچه دست کانون‌های قدرت بیرون از دانشگاه شدن، سرگرمی به دعواهای و لیست‌های سیاسی و فراموشی مباحث مهمتر، از نقاط ضعفی است که می‌تواند جمع دانشجویی را به کلی از حیطه وظایفش خارج کند.

** سیاست مطلوب

“مردم باید کسانی را انتخاب کنند که به کانون‌های ثروت و قدرت متصل نباشند؛ کسانی باشند که واقعا مردم اینها را بخواهند؛ بر طبق وجدانشان، بر طبق دینشان، بر طبق وظایف انقلابی‌شان عمل کنند” رهبر عزیز انقلاب 20 مهر 90

سیاستی مطلوب است که مبتنی بر ارزش‌های اسلامی بوده و در جهت تحقق آرمان‌های اسلام ناب نظیر عدالت اجتماعی، کاهش شکاف‌های طبقاتی، آزادکردن مستضعفان از چنگال مستکبران، تعالی بشر و .. باشد. سیاستی که در عین برگزیدن آرمان‌های دینی به عنوان هدف، ابزارهای متناسب با آن را به خدمت می‌گیرد. و در این منطق سیاست‌های ناظر به کسب قدرت و تجهیز ثروت با روش‌های نامشروعی چون هوچی‌گری، دروغگویی، لابی‌گری سیاسی، جنگ زرگری و … جایی ندارد.

با توجه به مباحث روز در جریان و مبتنی بر نگاه فوق و نیز توجه به ارتباط عمیق و وثیق فرهنگ و سیاست نکاتی چند لازم به ذکر می‌رسد:

* مردود بودن لیستی رأی دادن:

هر فرد مکلف است که مبتنی بر آرمان‌های دینی و شناخت خود از کاندیداها، فرد اصلح را انتخاب کرده و به او رأی دهد. رأی دادن به لیست‌های پیشنهادی احزاب به صرف اعتماد به احزاب باعث گرفته شدن فرصت رشد مردم، نادیده گرفتن اختیار و تکلیف فرد رأی دهنده و عدول از سیاست انتخاب اصلح می‌شود. هر چند ورود اولیه احزاب به عرصه انتخابات با لیست‌هایی که مبتنی بر تبانی-و نه مبانی- نوشته می‌شوند نشان از قدرت‌پرستی، عدم نگاه فرهنگی به سیاست و نیز عدم اعتقاد به مردم دارد.

* وظایف گروه‌ها در حیطه تبلیغات چگونه باید باشد:

جنبش عدالتخواه دانشجویی هرچند که اعتقادی به لیستی رأی دادن ندارد اما معتقد است احزاب و جریانات می‌توانند مبتنی بر اصول زیر اقدام به “آگاهی‌بخشی” در سطح جامعه کنند:

–         لیست‌دادن مرحله انتهایی کار می‌باشد و نباید در این بین ترویج آرمان‌های انقلاب فدای لیست‌های کذایی شود. که این مبحث مستلزم وجود تشکیلات و ارتباطات مردمی و تلاش برای رشد دادن مردم مبتنی بر نگاه اسلامی می باشد و احزابی که دستیابی به قدرت را هدف خود قرار داده اند در این مرحله می لنگند.

–         احزاب و گروهها اگر به این نتیجه رسیدند که فردی از حزب و گروه دیگر شایستگی های بیشتری نسبت به برخی از افراد حزب خود دارد در معرفی وی به مردم ابایی نداشته باشند.

–         دعوت از چهره‌های سیاسی باید علنی و مبتنی بر دلایل و مبانی باشد نه مبتنی بر تبانی‌های پشت‌پرده.

–         آزاد گذاشتن دست مردم در انتخابات و قیم نشدن برای آنها؛ گاه شاهد آن هستیم که با پیوند زدن یک رأی به بهشت و جهنم یا ترساندن مردم از هیولای جبهه مقابل(!) آزادگی مردم را زیر سوال می‌برند.

–         معرفی‌ها نباید شخصیت محور شده بلکه باید معیارهای شایستگی در کنار سابقه فرد در عرصه‌های مختلف بیان شود. همچنین باید از منجی‌گرایی و معصوم پنداشتن کاندیدا و حزب خود در جریان انتخابات ابا شود.

–         لیست‌ها در اخرین روزهای منتهی به انتخابات و پس از سایر اقدامات فرهنگی-انقلابی منتشر شود.

–         لیستها نباید صرفا مبتنی بر اسم‌ها باشند به طوری که اصل آگاهی‌بخشی و رشد مردم را نادیده بگیرند.