تحقق خودكفايي به شرط ممانعت از كاهش تعرفه سيب و مركبات

اساتيد دانشگاه از متوليان بخش بازرگاني كشاورزي انتظار دارند به وعده‌هاي خود مبني بر‌ حمايت همه جانبه از توليد داخل پايبند باشند. جامعه دانشگاهي بر اين باور است كه نبايد براي ايجاد رضايت مقطعي مردم، مسير رشد را ناهموار ساخت و مانع پيشرفت اقتصادي كشور شد

به گزارش عدالتخواهی جمعی از اساتید دانشگاه تربیت مدرس در پی احتمال کاهش شدید تعرفه واردات محصولات باغی بیانیه ای صادر کردند. متن بیانیه بدین شرح است:

باسمه تعالی

تحقق خودكفايي به شرط ممانعت از كاهش تعرفه سيب و مركبات

 « صرف اینکه ما نگذاریم بازار در یک فصلی- مثلاً فصل شب عید- از فلان کالا خالی بماند، خیلی توجیه کاملی برای افزایش واردات نیست. حتماً بایستی در مسئله واردات ملاحظه تولید داخلی بشود. به اعتقاد من واردات محصولات کشاورزی خیلی توجیه قوی­تری می­خواهد از آنچه که امروز انسان مشاهده می­کند.» (مقام معظم رهبری- 26/5/1390).

 پس از گذشت سه دهه از آغاز انقلاب غرور آفرين اسلامی، به لطف پروردگار و با تلاش باغ‌داران و كشاورزان غيور اين سرزمين، کشور به سطحي از رشد کمی و کیفی در محصولات باغي رسيده كه پتانسيل خودكفايي در اين بخش به وجود آمده است. بالفعل شدن خودكفايي در اين محصولات پر مصرف كه يكي از اهداف بلند انقلاب در زمينه كشاورزي و اقتصاد محسوب مي‌شود نياز به توجه مسئولين قوه مجريه و متوليان بخش كشاورزي دارد. همانطور كه در اخبار رسانه‌هاي داخلي منعكس شد، امسال در فصل برداشت محصولات باغي و بالاخص مركبات و سيب ميزان ذخيره سازي به حدي بوده كه حتي براي شب عيد هم نياز به واردات توليدات خارجي مشاهده نمي‌شود. الحمدلله در چند ماهه اخير پس از تأكيدات مقام معظم رهبري اهتمام جدي بين مسئولين بخش كشاورزي و بازرگاني براي مقابله با واردات بي‌منطق محصولات كشاورزي به وجود آمده كه عامل مهمي در تحقق اين هدف متعالي به شمار مي‌آيد.

اما متأسفانه در هفته پيش زمزمه‌هايي مبني بر احتمال واردات مركبات و سيب براي تأمين بازار شب عيد مخابره شد كه اغلب دلسوزان و خبرگان بخش كشاورزي را متأثر ساخته است. رسيدن به خودكفايي محصولات باغي جداي از تزريق اعتماد و غرور ملي در اقشار مختلف كشور، به نوعي موجبات دلگرمي باغ‌داراني مي‌شود كه كالايي صادرات محور و با ارزش افزوده بالا توليد كرده و به شدت در رشد اقتصادي كشور مؤثر خواهند بود. زماني كه توليدكننده اطمينان پيدا كند، امكان عرضه كالاي خود را در زماني كه بهترين فرصت براي فروش محصول خود با قيمت مناسب و رقابتي در كشور وجود دارد مهياست؛ تحقيقاً در سال‌هاي بعد با انگيزه بيشتر توليدي با‌كيفيت‌تر و در حجمي انبوه را روانه بازارهاي داخلي و خارجي خواهند داشت. مسلماً اين اطمينان با وارد كردن همان محصولي كه در داخل پتانسيل توليد بيشترش وجود دارد از بين رفته و نااميدي در فضاي توليد ايجاد مي‌كند. حتي اگر واردات پس از خريد محصولات از باغ‌داران و پس از فصل برداشت محصول اتفاق بيفتد.

اساتيد دانشگاه از متوليان بخش بازرگاني كشاورزي انتظار دارند به وعده‌هاي خود مبني بر‌ حمايت همه جانبه از توليد داخل پايبند باشند. فراموش نكرده‌ايم شعارهاي ايشان را در راه‌روهاي مجلس شوراي اسلامي، زمان تصويب طرح « انتزاع وظایف و اختیارات بخش کشاورزی از وزارت صنعت،معدن و تجارت» و الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی و اطميناني كه به نمايندگان خانه ملت مي‌دادند تا مدتي تصويب طرح به جهت مشخص شدن شرح وظايف و خدمات وزارت ادغامي صنعت، معدن و تجارت مسكوت بماند. اكنون زمان احراز پايبندي مسئولين ذيربط به منويات مقام معظم رهبري فرا رسيده و درست است كه نمايندگان مجلس مشغول حوزه‌هاي انتخابيه خود شده‌اند، اما مردم ولايت‌مدار ايران اسلامي نظاره‌گر عملكرد خادمين خود در قوه مجريه هستند.

جامعه دانشگاهي بر اين باور است كه نبايد براي ايجاد رضايت مقطعي مردم، مسير رشد را ناهموار ساخت و مانع پيشرفت اقتصادي كشور شد. لذا به مسئولین محترم و دلسوز وزارتخانه­ جهاد کشاورزی كه متولي اصلي بخش كشاورزي است، توصیه می­گردد در برابر کسانی که به دلايل واهي مصالح کلی و بلند مدت اقتصادی مردم را فدای اهداف پوچ سياسي خود می­کنند، با صلابت بایستند.

و من الله توفيق

جمعی از اساتید دانشگاه تربیت مدرس

3/11/1390