عدم توجه به نقش مردم، احساس مالکیت نماینده بر مجلس را با خود می‌آورد

وقتی مشکلی ایجاد می شود و مسئولی به مشکلات مردم پاسخ می دهد و در راستای آن مشکل حل می شود این چنین مردم احساس می کنند در تصمیمات و سرنوشت امور دخالت دارند. اما عدم توجه به آن، آنوقت بین مردم و نهاد پاسخگویی که دولت، مجلس و یا غیره است فاصله و شکاف ایجاد می شود

در آستانه نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی توجه به پاسخ گویی مسئولین به عنوان یکی  از شاخصه های اصلی گفتمان انقلاب اسلامی ضروری به نظر می رسد.به گونه ای که در کلام امام تفاوت مسئولین نظام اسلامی با مسولین غربی توجه به اصل پاسخ گوییی مطرح شده است.

در این خصوص دبیر مجمع دانشجویان حزب الله دانشگاه علم و صنعت با تاکید بر اینکه مسئله پاسخ گویی از جایی ناشی می شود که چقدر به مردم اهمیت می دهیم گفت: هر چقدر مسولان مردم را از خودشان بداند به همان مقدار پاسخ گویی به مطالباتشان را وظیفه خود قرار می¬دهند.

محمد نظمی، با اشاره به این موضوع  که نتیجه ی پاسخ گویی احساس مشارکت مردم در حکومت است گفت: وقتی مشکلی ایجاد می شود و مسئولی به مشکلات مردم پاسخ می دهد و در راستای آن مشکل حل می شود این چنین مردم احساس می کنند در تصمیمات و سرنوشت امور دخالت دارند. اما عدم توجه به آن، آنوقت بین مردم و نهاد پاسخگویی که دولت، مجلس و یا غیره است فاصله و شکاف ایجاد می شود.

وی در ادامه افزود: اینکه چرا  گاهی پاسخگویی صورت نمی گیرد در این اینجاست که سیاسیون چه طور مردم را وارد صحنه کردند که در این حالت دو شکل به وجود می اید. یک شکل آن این است که نماینده و شخص رای آورنده برای کسب رای خود مردم را توده ای  بدون اینکه هیچ رشدی در آنها صورت گیرد وارد صحنه کردن و یا به شکل الفاظ زشت تر که من واقعا مناسب نمی دانم استفاده از آن را، به شکل گله ای مردم را برای انتخاب و رای دادن وارد کردن که این باعث می شود پس از مدتی مردم سرد شوند و انرژی برای وارد شدن به مباحث بعدی آن نداشته باشند. طور دیگر این است که مردم را تنها برای رای دادن وارد کنند و پس از رای گرفتن از مردم، دیگر کاری با آنها ندارند.

وی با تاکید بر اینکه مردم پشتوانه حل تمامی مشکلات داخلی و خارجی هستند افزود: هنگامی که مسئولین مردم را دخیل در تمامی امورات بدانند پاسخ گویی را وظیفه خود می دانند.

وی با اشاره به این سخن امام که مجلس عصاره ملت است ادامه داد: از همه¬ی سلیقه ها، قومیت ها، زبان و گویش ها نماینده ای وارد مجلس می شود به همین دلیل این خیلی مهم است که مجلس نسبت به دیگر قوا مانند دولت بیشتر با مردم در ارتباط باشد و این است که مردم نماینده ای وارد مجلس می کنند برای اینکه کارهایشان را پیش ببرند و این است که مجلس نزدیک ترین نهاد به مردم است.

وی در تصریح نقش پاسخ گوییی در پیشبرد کارها و  افزایش رضایتمندی مردمی گفت: تا هنگامی که هدف نماینده برای ورود به مجلس این باشد که رای جمع کند و برای اینکار شروع به دادن وعده هایی کند که وظیفه اصلی مجلس نیست اینگونه می شود که مجلس از وظیفه اصلی خود منحرف می شود و کارکردش پایین می آید و چون این وعده ها در حوزه اختیارات نماینده ها نبوده به طبع پاسخگویی در ادامه آن نخواهد بود که بعد از آن نتیجه اش می شود عدم رضایتمندی مردم.

نظمی با اشاره به آسیب این نوع رفتار در آستانه انتخابات گفت: اصل وظیفه مجلس قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای آن است و  اینگونه رفتارها باعث تقلیل سطح مجلس می شود که به طبع آن نظارت نیز هم پایین می آید.

وی هم چنین با اشاره به اینکه “مسئول یعنی مورد سوال شونده” افزود: مجلس جایی است که پاسخ گویی آن یکی از وظایف آن است چرا چون به مردم بسیار نزدیک است پس باید پاسخ گو تر باشد.حتی نسبت به دولت و در عمل باید به این سمت برویم که مردم با ذهن روشن تری وارد شوند و اگر نماینده ای وعده ساختن مجلس و غیره را داد -که واقعا اینکار را گاهی اوقات می کنند – توجه نکنند که این وعده ها پاسخ گویی در جای دیگری دارد و وظیفه مجلس نیست و باید به سمتی برویم که مجلس به سمت جایگاه واقعی خود که همان قانون گذاری و نظارت است پیش رود تا بتواند در همان حوزه مسولیت خود پاسخ گو باشد.
وی در خصوص ملاک پاسخ گو بودن یک نماینده گفت: یکی از معیارهای پاسخ گو بودن یک نماینده این است که نماینده باید در دل مردم بوده باشد،از دل مستضعفین برخاسته باشد،آشنا با درد مردم باشد و هنگامی که درد مردم را درد خود دانست آنگاه نسبت به پاسخگویی هم احساس دغدغه می کند.

وی ادامه داد: ورود حزبی به مجلس و عدم توجه به نقش مردم، احساس مالکیت نماینده بر روی مجلس را با خود می آورد و اینگونه است که حاضر به پاسخ گویی به مردم نمی شود.

وی در تشریح دلیل آن گفت: دو دلیل در این رابطه مطرح می شود، اول این است که واقعا ما این پست و مقام را چگونه ببینیم، برای آبادی دنیای ماست یا نه برای آخرت. ببینید هر کاری دو ملکه دارد یکی بیرونی، یکی درونی. درست است ما یک سری ساختارها و قوانینی برای پاسخ گویی داریم که نماینده ها را پاسخ گو کنند اما اصل در این است که فرد از داخل چگونه فکر می کند، پست را برای چه می خواهد، برای خودش یا خدمت، حرفش از مسئول شدن چه بوده که خوب معلوم است اگر برای خدمت بوده باشد که پاسخ گویی را همراه خود می آورد اما برای نفسانیت خودش باشد معلوم است دلیلی برای پاسخ گویی ندارد.

وی افزود: دومین مسئله در این است که با گذشت زمان ،غرور در درون به وجود می آید و این نفسانیت است که مسئولین واقعا باید دقت کنند این اتفاق در آنها نیفتد. اینکه امام در بحبوحه جنگ به تفسیر سوره حمد می پرداخت این بود که اخلاقیات در جامعه هدف است.

وی در پایان در  خصوص وظیفه جنبش دانشجویی در جهت ایجاد فضای پاسخگویی مسولین گفت:  هنگامی مطالبه دانشجویی رخ بدهد پاسخ گویی  هم صورت گیرد. باید مطالبات محکم مطرح شود بر سر مطالبات دانشجویان باید بایستند. در بحث پاسخ گویی جنیش دانشجویی نباید عجول باشد صبر می خواهد و استقامت و اینکه باید از تحلیل های دم دستی دوری کنیم و در هر قضیه ای باید تا عمق ماجرا واکاوی صورت گیرد.اینگونه است که قدرت جنبش دانشجویی شکل می گیرد به این معنی که مسولین می فهمند جنبش دانشجویی در هر مسئله وارد شود نتنها تا عمق قضیه را تحلیل می کند بلکه بر سر ان استقامت می کند که این خود یک عاملی است برای کشاندن مسولین به سمت پاسخ گویی

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران