سرود جاودانه «نماز جمعه» باصدای استاد قره‌باغی

سرود جاودانه و خاطرانگیز «نماز جمعه» با صدای اسفندیار قره‌باغی از جمله سرودهایی است که از سوی صدا و سیما مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، این سرود به مناسبت اقامه نمازجمعه این هفته تهران به امامت رهبر انقلابپخش می‌شود.

سرود جاودانه و خاطرانگیز «نماز جمعه» با صدای اسفندیار قره‌باغی از جمله سرودهایی است که از سوی صدا و سیما مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، این سرود به مناسبت اقامه نمازجمعه این هفته تهران به امامت رهبر انقلاب از سوی پایگاه خبری- تحلیلی سلام تبریز باز پخش می‌شود.

یکی از سرودهای خاطره‌انگیز انقلاب اثری با عنوان «نماز جمعه» است که بر اساس شعری از استاد «حمید سبزواری» و با صدای استاد «اسفندیار قره‌باغی» خوانده شده است. این سرود در دهه شصت در قالب ارکسترال با آهنگسازی محمد بیگلری‌پور ساخته شده است.

سرود نماز جمعه بر محوریت حضور پرشکوه و چاره‌ساز مردم در نمازجمعه است که این سرود ژانرهای گوناگونی دارد و با اشاره به حضور مومنین در نماز جمعه و تعاریف متعددی همراه است.

با گذشت قریب به سه دهه از اجرای سرود «نماز جمعه» با وجود این که به غیر از این سرود اثر شاخصی با موضوع نماز جمعه تولید نشده است، هنوز این سرود در رسانه ملی آن چنان که باید بازتابی ندارد.

قره باغی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سازمان صدا و سيما به همکاري با واحد موسيقي سازمان درآمد و در زمينه سرودهاي دفاع مقدّس و انقلابی فعال شد. در مدت هشت سال جنگ تحميلي بيش از هشتصد سرود ساخته و در ايفاي سُلو و گروه کُر آنها نقش مهمی داشته است.رهبری گروه کُر تالار وحدت، رهبري گروه کُر صدا و سيما، رئیس مركز سرود و آهنگ‌های انقلابی، رياست كميته آواز كلاسيك خانه موسيقي، مسئول موسيقي راديو، نايب رئيس كانون هنرمندان ايران از جمله سوابق مسئولیتی دکتر قره‌باغی محسوب می‌شود.

این سرود جاودانه به بهانه حضور فرزانه امت بزرگ اسلام در نماز جمعه که در تقارن با ایام سی‌و‌سومین دهه مبارك فجر است، باز پخش می‌شود.

دانلود سرود