انتشار کارنامه عملکرد نمایندگان مجلس هشتم در سه بخش تاخیرها، غیبتها و نطقها

براساس شاخص غیبت و تاخیر نصراله کوهی باغ اناری،شاهرخ رامین،مهدی سنایی،روح‌اله حسینیان بی‌نظم‌ترین نمایندگان دوره هشتم مجلس بودند.بر اساس شاخص نطق پیش از دستور، هادی قوامی و قدرت اله علیخانی با 18 نطق بیشترین تعداد نطق را در مجلس هشتم داشتند

با توجه به فرارسیدن ایام انتخابات مجلس نهم و ضرورت بررسی کارنامه عملکرد نمایندگان مجلس هشتتم به منظور انتخاب اگاهانه افراد، جنبش عدالتخواه اقدام به انتشار بخشی از کارنامه عملکرد نمایندگان مجلس هشتم نموده است.

آنچه مبنای استخراج این کارنامه قرار گرفته است، متن مشروح مذاکرات صورت گرفته در مجلس است که در سایت رسمی مجلس شورای اسلامی و سایت روزنامه رسمی منتشر شده و در دسترس است.

در تنظیم این جداول، دانشجویان ساعتهای متمادی وقت صرف کرده اند، لذا با وجود دقت و نظارت صورت گرفته، احتمال خطای انسانی در جمع آوری و تنظیم نهایی این آمارها وجود دارد که در همین جا از کسانی که احتمال میرود حقوق ایشان بطور کاملا دقیق رعایت نشده است عذرخواهی میکنیم.

لازم بذکر است این آمارها بطور کمی و تقریبی، بیان کننده عملکرد و نظم نمایندگان و التزام حقیقی ایشان به عهدی است که با مردم بسته اند. بدیهی است موارد ذکر شده در این جداول برای ارزیابی نهایی عملکرد یک نماینده اگرچه لازم باشد اما کافی نیست باید اطلاعاتی از جمله کیفیت حضور و عملکرد نمایندگان در کمیسیونهای تخصصی، هیئتهای تحقیق و تفحص، پیشنهادات و طرحهای ارائه شده توسط نمایندگان و… را نیز به موارد موجود اضافه کرد که البته نیاز به کار گسترده تر و اطلاعات وسیع تری دارد.

ضمنا لازم به ذکر است کارنامه موجود، عملکرد نمایندگان تا انتهای جلسه 353 ام را مورد بررسی قرار داده است.

با توجه به آمارهای موجود و جداول تنظیم شده، براساس شاخص غیبت نمایندگان از حضور در صحن علنی، بی نظم ترین نمایندگان نصراله كوهي باغ اناري وشاهرخ رامین علیرضا دهقانی سیروس برنابلداجی به ترتیب با 47و 45 و 20 و 20 جلسه غیبت بوده اند. این در حالیست که تعداد نمایندگان بدون غیبت تا جلسه 345 به حدود پنجاه و هفت تن میرسد.

بر اساس شاخص تاخیر نمایندگان در حضور در صحن علنی، بی نظم ترین نمایندگان به ترتیب مهدی سنایی،روح اله حسینیان،شاهرخ رامین،نصراله کوهی اناری،علی اصغر حسنی ،سید کاظم موسوی ،عسکر جلالیان،حمید رسائی،علیرضا دهقانی،علیرضا محجوب با 3513 ، 3469 ، 2343 ، 2261 ، 2089 ، 1977 ، 1872 ، 1859 ، 1795 ، 1731 دقیقه تاخیر بوده اند. این در حالیست که برای بیش از سی و سه تن از نمایندگان هیچ تاخیری ثبت نشده که البته در مواردی بدلیل مسئولیت رسمی ایشان در مجلس بوده است.

امید است اطلاعات منتشر شده در «عدالتخواهی» بتواند در ارزیابی دقیقتر از مجلس هشتم و انتخاب کاندیداهای اصلح، به مردم کمک کند.

رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای:امروز ما مديون همه‏‌ى آن انسانهاى بزرگ از شيخ فضل الله و بهبهانى و مدرس تا شهداى انقلاب در سى سال اخير و شهيدان مجلس شوراى اسلامى می‌باشيم. تكليف حقوقى و اخلاقىِ سنگينى بر ذمه‏‌ى يكايك نمايندگان محترم قرار دارد و اين امانت شرعى كه از امروز تا چهار سال بر عهده‏‌ى شما معتَمدان ملت است، می‌تواند فرصت تاريخى و باشكوهى در تاريخ حيات سياسى ايران عزيز باشد.
بر اين پايه، نكاتى يادآورى می‌گردد:
1- شكر نعمت نمايندگى در آن است كه قدر آن دانسته شود و نماينده در همه‏‌ى اين دوران، همه‏‌ى توان و ظرفيت خود را در خدمت آن قرار دهد. سرگرم شدن به هر كارى كه در اين وظيفه خلل وارد آورد، ناروا و ناسپاسى است. حضور كامل در همه‏‌ى جلسات عام و خاص مجلس، لازمه‏‌ى حتمى اين وظيفه‏‌گذارى است.”

دریافت فایل اکسل گزارش کامل غیبت‌ها، تأخیرها و نطق‌های پیش از دستور برای مجلس هشتم

بزودی بخش دوم کارنامه عملکرد نمایندگان که شامل سوال  نمایندگان از وزراء  است در «عدالتخواهی» منتشر میشود.

 مرتبط:

کارنامه عملکرد نمایندگان مجلس هفتم در سه بخش تاخیرها، غیبتها و سوالات

جزوه آسیب شناسی مجلس شورای اسلامی

انتشار آمار سوالات نمایندگان مجلس از وزرا در مجلس هشتم