سوالات جنبش عدالتخواه دانشجویی از کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی

همزمان با آغاز تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی دور نهم، جنبش عدالتخواه دانشجویی مباحث عمومی و نیز مطالبات چندساله این اتحادیه دانشجویی از کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی را در قالب تعدادی سوال منتشر میکند.

همزمان با آغاز تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی دور نهم، جنبش عدالتخواه دانشجویی مباحث عمومی و نیز مطالبات چندساله این اتحادیه دانشجویی از کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی را در قالب تعدادی سوال منتشر میکند. همچنین جنبش عدالتخواه دانشجویی از کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی دعوت به عمل می آورد تا جهت تشکیل مجلسی متعهد و کارآمد و نیز انتخابی آگاهانه از سوی مردم به این سوالات پاسخ دهند.

سوالات عمومی (این سوالات بر پایه ویژگیهای عمومی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طراحی شده است)

1-    آیا هم اكنون فعاليت اقتصادي داريد؟ در صورت نماينده شدن اين فعاليت را ادامه خواهيدداد ؟ آيا متعهد مي شويد كه در اين مدت هيچ گونه فعاليت اقتصادي براي خود يا وابستگان نزديكان ايجاد ننماييد

2-     در صورت راه یافتن به مجلس متعهد می شوید كه كليه درخواست هاي خود و توصيه نامه هاي خود را در اختيار مردم قرار دهيد؟متعهد مي شويد كليه درخواست هاي خود از مسئولين را در اختيارمردم قرار دهيد؟

3-    در صورت حضور در مجلس مردم از چه طریق و کانالی می توانند با شما ارتباط داشته باشند؟ساز و کار ارتباط مستمر شما با مردم چیست؟

4-    براي انتخابات چقدر هزينه مي كنيد؟ يا تا كنون نموده ايد؟ محل تآمین هزینه های انتخاباتی شما از کجاست؟

5-    نحوه پاسخگويي مجلس آینده به رسانه‌ها و خصوصا جنبش دانشجويي چگونه خواهد بود؟ آيا نمایندگان حاضرند در جمع دانشجويان دانشگاه‌ها حاضر شوند و به صورت آزاد به سئوالات نمايندگان تشكل‌هاي مختلف پاسخ گويد؟

6-    با توجه به تخصص و دغدغه تان فکر می کنید برای حضور در چه کمیسیونی مناسب هستید؟ در مورذ مسائلی از  کشور که تخصص ندارید، تحلیل های خود را چگونه به دست می آورید و بر چه اساسی در این موضوعات رای می دهید؟

7-    چه مشكلات قانوني را برای كشور در الویت مي دانيد؟ و چه طرحي براي رفع آن داريد؟

8-    چند درصد از وقت خود را به حضور در مجلس اختصاص مي دهيد؟چند در صد را به حضور در كميسيون ها؟چند درصد را به حضور در حوزه انتخابيه به سر مي كنيد؟

9-    به نظر شما کدام یک از اهداف چشم انداز در الویت بالاتری برای تحقق قرار دارند؟ وبرنامه شما برای تحقق این اهداف چيست؟

10-  اگر قبول دارید كه بستر انقلاب اسلامي، بستري فرهنگي است، و دشمنان نيز بيش از همه در اين بخش برنامه ريزي كرده‌اند در مسائل فرهنگی الویت با کدام یک از حوزه هاست؟ براي سامان‌بخشي به نهادهاي فرهنگي كشور، نظارت بر آنها و تحقق مهندسي فرهنگي، نقش مجلس چيست؟

11-چقدر براي عدم مذاكره با امريكا استقامت خواهيد كرد؟ با فشار تحریم ها بر کشور به نظرتان ایستادگی و مقاومت ما تا کجا باید ادامه داشته باشد؟

12-رويكرد شما درسياست خارجي و نحوه تعامل  با كشورهاي منطقه با توجه به بیداری اسلامی چگونه خواهد بود؟ نقش مجلس در این تعاملات چیست؟

13-در تقابل دو امر کاهش تورم و افزایش اشتغال، اولویت با کدام است و چگونه می توان به شرایطی بهینه برای کاهش فشار تورم و بیکاری بر مردم رسید؟ دلایل عدم تحقق سیاست های بخش اشتغال چیست؟

14-در سوابق شما چه نمونه هایی از پیگیری عدالت اجتماعی، مبارزه با فساد و تبعیض، و دستیابی به الگوی بومی و انقلابی قابل ذکر است؟ مهمترین چالش ها در این عرصه چیست؟ برنامه دقیق تان برای مبارزه عملی و قاطع با تبعیض و فقر و فساد اقتصادی و مدیریتی چیست؟

15-تحلیل شما از عملکرد  برخی مسئولین و خواص نظام که در دوره حساس پس قتنه و پس از آن تا مدت ها اختیار کردند چیست؟

16-چقدر از ساختار مجلس و قابلیت ها و اختیاراتش برای اثرگذاری بر کشور مطلعید؟ مهمترین مطالبات رهبری از مجلس در حوزه های مختلف تقنین، نظارت، عملکرد سیاسی و رفتار فردی نمایندگان چیست؟ مهمترین نقط قوت و ضعف مجلس هشتم را چه می دانید؟

17-به نظر شما حقوق و مزایا و سایر امکانات مادی نمایندگان مجلس چقدر باید باشد؟

18-  چقدر خود را نماینده شهر خود دانسته و چقدر خود را نماینده کل کشور می دانید؟ چه تضمین و روشی دارید تا به جای تمرکز بر مسائل منطقه ای، نگرش کلان ملی را دنبال کرده و وقت و تلاش خود را بر اساس منافع کل کشور هزینه کنید؟ وظیفه عینی مجلس را نسبت به جهان اسلام و تحولات اخیر جهانی چه می دانید؟

سوالات مبتنی بر مطالبات چند ساله اخیر جنبش عدالتخواه دانشجویی(این سوالات بر پایه مطالبات اخیر جنبش عدالتخواه دانشجویی از نهادهای مختلف و نیز مجلس شورای اسلامی طراحی شده است)

سوال اصل 8

در اجرایی کردن دستورات رهبر معظم انقلاب در کرمانشاه، مبنی بر پیدا کردن فرمولهایی برای مشارکت مردم، مجلس چه کارهایی می تواند انجام دهد؟ قانون اساسی چه ظرفیتهایی دارد؟

سوال در مورد وظیفه نظارتی مجلس

در مورد فسادهای مختلفی که در کشور رخ می دهد بالاخص فسادهای مالی و اختلاس اخیر ، مشکل اصلی را چه می دانید؟ مشکل اصلی نهادهای نظارتی کشور که شامل دیوان محاسبات ( قوه مقننه) ، سازمان بازرسی کل کشور ( قوه قضائیه) و وزارت اطلاعات ( قوه مجریه) می شوند و اگر کارشان را درست انجام دهند چنین فسادهایی رخ نخواهد داد را چه می دانید و برای رفع این مشکل مجلس چه کاری باید انجام دهد؟ به نظر شما نیازی به نظارت مردمی در این میان هست؟ با چه ساختاری؟

حقوق مادام العمر

بحث معروف به حقوق مادام العمر که در مجلس مطرح شد و اعتراضات زیادی را به دنبال داشت به نظر شما دقیقا چه مشکلی داشت؟ آیا مشکل از استفساریه بود یا اصل تبصره؟ با شیوه حذف تبصره موافق بودید؟ به نظرتان این تبصره نکته مثبتی هم داشت؟

خصوصی سازی

ـ نگاه شما به نحوه اجرایی شدن اصل 44 و خصوصي‌سازي با روند کنونی چگونه است؟ و چگونه مي‌توان ضمن اجراي اين اصل حياتي، عدالت اقتصادي و عدالت اجتماعي را نيز در جامعه تقويت نمود،‌ بگونه‌اي كه مانند دوران گذشته خصوصي‌سازي به بي‌عدالتي در عرصه هاي مختلف نيانجامد؟

دانشجوی پولی

–        نگاه شما براي عدم خروج دانشجويان از كشور  براي تجصيل چه مي باشد؟به نظر شما پذيرش دانشچو در مقاطع مختلف توسط دانشگاه هاي دولتي با گرفتن هزينه تمام شده از آنها مي تواند جايگزين مناسبي براي نرفتن آنها به خارج از كشور باشد؟