اولین شماره ماهنامه "داستان" منتشر شد

نخستین شماره ماهنامه «داستان» با سردبیری حسین بدری از سوی بنیاد ادبیات داستانی منتشر شد. در نخستین شماره این مجله پرونده‌ای به مناسبت درگذشت سیمین دانشور با عنوان «همسایه‌های باصفای جلال» منتشر شده است

نخستین شماره ماهنامه «داستان» با پرونده‌ای برای مرگ سیمین دانشور با عنوان «همسایه‌های باصفای جلال» منتشر شد.

نخستین شماره ماهنامه «داستان»  با سردبیری حسین بدری از سوی بنیاد ادبیات داستانی منتشر شد.

در نخستین شماره این مجله پرونده‌ای به مناسبت درگذشت سیمین دانشور با عنوان «همسایه‌های باصفای جلال» منتشر شده است. ضمن این که به دلیل انتشار کتاب «ارتباط ایرانی» بعد از 14 سال نیز گفت‌وگویی با علی موذنی نویسنده اثر منتشر شده است.

همچنین گفت‌وگو با رابعه مدنی بازیگر سینماو تلویزیون با موضوع داستان‌های واقعی زندگی و گزارش همایش داستان کوتاه و یزرگداشت محمود حکیمی از دیگر بخش‌‌های اولین شماره ماهنامه داستان است.

در این شماره از مجله آثاری از رضا امیرخانی، محمدرضا سرشار، محمدحسین جعفریان، وحید جلیلی، سیمین دانشور، شمس آل‌احمد، رحیم مخدومی، همایون اسعدیان، پرویز شیخ‌طادی، محمدکاظم کاظمی، محمود حکیمی، سیداحمد نادمی و … منتشر شده است.

این نشریه با سردبیری محمدحسین بدری منتشر شده است. محمدحسین بدری، پیش‌تر سردبیری ماهنامه «مهر نو» وابسته به سازمان تأمین اجتماعی را به عهده داشت.

نخستین شماره ماهنامه «داستان» در 116 صفحه و با قیمت هزار تومان روی دکه‌های مطبوعات عرضه شده است.

در وبلاگ این ماهنامه آمده است:

این اولین شماره از ماهنامه «داستان» است. کارهای مشابهی در روزگار مختلف آمده‌اند و رفته‌اند و تعدادی کار خوب همین الان در زمینه ادبیات داستانی منتشر می‌شوند که خود ما هم کم و بیش مخاطب آنها هستیم.

«داستان»، کار خودش را انجام می‌دهد و ضرورتی که براساس آن شکل گرفته، کم‌کم و در چند شماره نشان می‌دهد جای کسی را تنگ نخواهد کرد. یعنی اصلا توی این دنیا کسی جای دیگری را تنگ نمی‌کند. چه رسد به این‌جور جاها که قدرتی خدا آن‌قدر کار نشده و حرف نزده هست که 10 مجله خوب درباره ادبیات داستانی می‌توانند منتشر شوند و هر‌یک، گوشه‌ای از ماجرای داستان را بگیرند و با مخاطب قهرکرده ایرانی آشتی کنند.

غرض، این رفت و آمدها جز این‌که بار ما را سنگین‌تر کند، فایده دیگری ندارد. مگر این‌که حرف حسابی گفته شود و دل خلق خدا به آن خوش باشد.

می‌گفت اگر 10پیامبر خدا هم‌زمان مبعوث شوند، مشکلی در تقسیم کارها با هم نخواهند داشت و به یک نمونه جزیی از دعواهایی که ما با هم راه می‌اندازیم، برنمی‌خورند. معاذ الله که بین اهالی ادبیات چنین ادعایی باشد، اما هرچه نسبت درست‌تری با اصل پیدا کنیم، لابد که دعواهای‌مان کم‌تر خواهد شد.

گفتن این حرف‌ها به دهان ما بزرگ است، درست می‌فرمایید. ولی قرار، طبع و نشر یک نمونه از کارهایی است که در این دوره می‌شود کرد و خدا کند که همت ما، کار بهتری فراهم کند.

***

همه آنچه در تصمیم «داستان» بوده، در این شماره نیست و این فقط قدم اول است.