اکران جشنواره عمار در سیرجان

امروز(22 فروردين) در سومين روز از اکران مستندهای منتخب دو دوره گذشته جشنواره فيلم عمار در دانشگاه صنعتي سيرجان، مهران حيدري انيماتور سيرجاني مهمان ويژه مراسم بود.   انيميشن “ناو وينسنس” ساخته ايشان و آقاي مهدي پاکدل از آثار منتخب دومين دوره جشنوراره مردمي فيلم عمار در بخش پويانمايي، امروز در سانسی ويژه اکران شد. […]

امروز(22 فروردين) در سومين روز از اکران مستندهای منتخب دو دوره گذشته جشنواره فيلم عمار در دانشگاه صنعتي سيرجان، مهران حيدري انيماتور سيرجاني مهمان ويژه مراسم بود.

  انيميشن “ناو وينسنس” ساخته ايشان و آقاي مهدي پاکدل از آثار منتخب دومين دوره جشنوراره مردمي فيلم عمار در بخش پويانمايي، امروز در سانسی ويژه اکران شد.

آقاي حيدري در پايان مراسم براي دانشجويان علاقه مند به انيميشن و انيميشن سازي سخنراني نمود. ايشان ضمن ابراز خوشحالي و تشکر از اينکه فرصت اکران فيلم هاي منتخب جشنواره عمار در دانشگاه صنعتي سيرجان فراهم شده،پيشنهاد نمود اين حرکت در ساير دانشگاه هايي که امکان اکران فيلم ها وجود دارد ادامه پیدا کند.اين انيماتور سيرجاني،انيميشن را يکي از مهترين و تاثير گذارترين هنر هاي روزبرشمرد و بيان کرد که براي ورود به اين عرصه هنري، دانشگاه خود را نيمه کاره رها کرده است. سپس ايشان به بررسي تخصصي انيميشن خود پرداخت و ابراز اميدواري نمود که انيميشن ايران در صورت جدي گرفتن و بها دادن، امکان رقابت با انيميشن هاي غربي را خواهد داشت.

آقاي حیدری جشنواره مردمي فيلم عمار را به واسطه شاخصه مردمي بودن منحصر به فرد دانست. وي افزود در اين جشنواره هنرمندان مردمي بدون آنکه به نهاد و ارگان يا تشکلي وابسته باشند و يا از پارتي بهره مند باشند، مي توانند اثار خود را ارائه و در صورت تاييد آثارشان امکان اکران عمومي و گسترده آثار آنها فراهم مي شود که نسبت به ساير جشنواره ها منحصر به فرد مي باشد.اين هنرمند سيرجاني خبر داد در حال توليد اثري براي دور بعد جشنواره با موضوع پهباد آمريکايي مي باشد.

کارگردان انیمیشن “ناو وینسنس” در پايان صحبت هاي خود از دانشجوياني که علاقه و استعداد ارائه آثار هنري از فيلمنامه تا انيميشن را دارند دعوت کرد که به وب سايت جشنواره مردمي فيلم عمار مراجعه و در فراخوان هاي منتشر شده براي توليد اثر شرکت کنند. وي توليد اثر با موضوع پهباد آمريکايي وشهداي هسته اي را به دانشجویان پیشنهاد نمود.

از برنامه های جنبی در بعد از ظهر امروز بررسی سینمای مطلوب از منظر هنر دینی بود.جلسه با قرائت پیام امام به هنرمندان و خانواده شهدا،”منشور هنر متعهد”،آغاز شد.سپس دانشجویان با توجه به شاخصه های موجود در این پیام به نقد سینمای موجود پرداختند.عدم ارائه تصویر درست از فرهنگ انقلابی مردم ایران،محدود بودن فیلم های سینمایی ساخته شده به دغدغه های قشر مرفه و سانسور توده مردم جامعه ، ارئه تصویر کاریکاتوری از ایران،ترویج فرهنگ اشرافیت،ندیدن قشر روستایی و پایین دست جامعه،ساخت آثار ضد انقلاب و دین با بودجه بیت المال،انعکاس نیافتن مشکلات و دغدغه های مردم در فیلم ها از مهمترین مسائل مطرح شده توسط دانشجویان بود.

جشنواره  با استقبال نسبتاً خوب دانشجويان مواجه و هر روز بر بينندگان فيلم ها افزوده مي شود.به طوري که امکان تکرار مستند “مهار نشده” در روزهاي آينده با توجه به درخواست دانشجويان وجود دارد.

از نکات جالب جشنواره در اين سه روز استقبال چشمگير دانشجويان از مستند هاي “ايران سبز” و”دختر لر” ساخته مستند ساز حزب اللهي اقاي محمد رضا دهشيري بود.

جشنواره در دو روز آينده با اکران مستند شاخص “يزدان تفنگ ندارد” ، “دوپينگي ها”،”آذرخش” و “روايت نحل” ادامه خواهد داشت.