برنامه رکورد: کی میتونه بیشتر بخوره؟

پخش چنین برنامه‌هایی از سیمای جمهوری اسلامی به عنوان دانشگاه عمومی از آن جهت تعجب برانگیز است که فرهنگ مصرفگرایی و پوچ گرایی غربی را در جامعه رواج می‌دهد

چند روزی است که شبکه سوم سیما برای یک برنامه سرگرمی – مهارتی با عنوان «رکورد» فراخوان می‌دهد. در این برنامه که از ایده ثبت رکوردهای جهانی گینس الگو برداری شده است، بیشترین مسافت طی شده با دوچرخه برعکس، بیشترین تی شرت‌های رو هم پوشیده، بیشترین مقدار زو کشیدن، سریع‌ترین زمان خوردن یک کیلو پیازو… به عنوان مهارتهای رقابتی در نظر گرفته شده‌اند.

پخش چنین برنامه‌هایی از سیمای جمهوری اسلامی به عنوان دانشگاه عمومی از آن جهت تعجب برانگیز است که فرهنگ مصرفگرایی و پوچ گرایی غربی را در جامعه رواج می‌دهد و با فرهنگ اسلامی ایرانی یعنی قناعت در مصرف، تلاش و پشتکار در تولید و خدامحوری به عنوان هدف غایی زندگی کاملا تناقض دارد.

کار‌شناسان اجتماعی بار‌ها تاکید کرده‌اند که یکی از اصلیترین عوامل مشکلات اقتصادی کشورمان فقدان روحیه کار و تلاش و تعاون در میان مردم می‌باشد و به نظر می‌رسد نامگذاری امسال نیز بی‌ارتباط با این مساله نبوده است. از همین رو صدا و سیما به مثابه دانشگاه عمومی که می‌بایست به طور مثال با برنامه‌های جذاب و با معرفی تولیدگران جوانی که در گوشه و کنار کشور در عرصه‌های مختلف علمی، صنعتی، فرهنگی و اجتماعی مشغول به تلاش و فعالیت برای آبادانی کشور هستند و یا بررسی موانع و مشکلات ساختاری پیش پای تولید و سرمایه گذاری در ایران، به ترویج فرهنگ کار و تلاش بپردازد، بعضا به تقلید از فرهنگ غربی ساعاتی از آنتن خود را اختصاص به برنامه‌های بی‌حاصلی می‌دهد که دقیقا نتیجه عکس در بر دارد و باعث انحراف ذهن جوانان از مسائل اصلی مورد نیاز کشور می‌گردد.

همچنین مدتی است در تیتراژهای پایانی سریال‌های صدا و سیما، عنوان کار‌شناس انتظامی برای نظارت بر بازنمایی تصویری نیروی انتظامی در مجموعه‌های تولید شده به چشم می‌خورد. چه خوب بود در سال حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی، صدا و سیما با انتصاب کار‌شناسان فرهنگ اقتصادی، برای نظارت بر محتوای پیامهای اقتصادی برنامه‌های تولیدی خود، گامی جدی‌تر در راستای تحقق شعار امسال بر می‌داشت.

منبع: الف