معرفی کتاب ریزش‌ها و رویش‌ها در بین خواص صدر اسلام

بايد اذعان داشت كه صدر اسلام با زاويه ديد حکومت اسلامي و گفتمان ناشی از آن، مطالعه و تحقيق نشده و سينه پُرسخن آن به كلام درنيامده است

کتاب ریزش ها و رویشها در بین خواص صدر اسلام اثر مهدی همازاده
کتاب ریزش ها و رویشها در بین خواص صدر اسلام اثر مهدی همازاده

سال­هاست كه بحث «ريزش­ها و رويش­ها» در بين خواصّ، در ادبيات انقلاب اسلامي وارد شده و با گذشت حوادث مختلف، نمود بيشتري يافته است. در واقع بسياري از پدیده­های اجتماعي – سياسي صدر اسلام پس از تشكيل حكومت ديني و مواجهه با مشكلات و عبور از گردنه­ها، اهميّت خويش را نشان ­داده و نگرش خواننده سيره و تاريخ را براي استخراج و تحليل اين­گونه عناوين سامان مي­بخشد. به هرحال بايد اذعان داشت كه صدر اسلام با زاويه ديد حکومت اسلامي و گفتمان ناشی از آن، مطالعه و تحقيق نشده و سينه پُرسخن آن به كلام درنيامده است.

اخيراً كتابي با عنوان “ريزش­ها و رويش­ها در بين خواص صدر اسلام”‌ از مهدي همازاده ابيانه و توسط چاپ و نشر بين­الملل به چاپ رسيده كه ضمن بيان مقدّمه­اي مفصّل در تبيين زمينه­ها و بسترهاي سياسي شكل­گيري شورش عليه خليفه سوّم و احزاب رقيب براي جانشيني وي، نقش ويژه صحابه و خواص جامعه اسلامي در فتنه جمل و صفين را مورد بررسي قرار داده و سپس به سابقه و شرح مختصري از زندگاني و احوال سيزده تن از صحابه ريزشي و سيزده تن از خواص رويشي جامعه آن روز پرداخته است. اين كتاب، علي­رغم حجم نه چندان زياد (140 صفحه)، بيش از 300 پاورقي و حدود 500 مورد ارجاع به منابع اصيل تاريخ صدر اسلام دارد و به لحاظ حجم تحقيق و تتبّع، قابل توجّه است.

ناشر این کتاب چاپ و نشر بين الملل (وابسته به سازمان تبليغات اسلامي) و فروشگاه آن هم در ميدان فلسطين (88903843) قرار دارد.

فهرست مطالب كتاب به شرح زير است:

–        جريان اعتراض عمومي عليه عثمان

–        تبعات قتل خليفه

–        آفات نهادينه­شده در زندگي صحابه

–        مصائب حكومتي علي(ع)

–        ريزش­ها و رويش­ها در بستر فتنه­هاي دوران حكومت علي(ع)

        شرح سابقه، احوال و عاقبت ريزش­ها (شامل زبير، طلحه، سعد­بن أبي­وقاص، محمد بن­مسلمه، زيد بن­ثابت، عبدالله بن­سلام، صهيب بن­سنان، اسامه بن­زيد، ابوسعيد خدري،‌ حسان بن­ثابت،‌ سعد بن­عباده، قدامه بن­مظعون، فضاله بن عبيد)

       شرح سابقه، احوال و عاقبت رويش­ها (شامل: عمار ياسر، مالك اشتر، محمد بن­أبي­بكر، قيس بن­سعد، حجر بن­عدي،‌ عدي بن­حاتم، خذيمه بن­ثابت ذوشهادتين، سهل بن­حنيف،‌ قرظه بن­كعب، صعصعه بن صوحان،‌ عمرو بن­حمق خزاعي، كميل بن­زياد،‌ زيد بن صوحان)