اعتراض به ساخت مجتمع‌های تجاری قارج‌گونه در شیراز

افتتاح هایپر استار شیراز در مجتمع تجاری خلیج فارس شیراز با بیش از 2500 واحد فروشگاهی که در نوع خود در دنیا رتبه اول را داراست موجی از انتقادات و اعتراضات را به همراه داشته است

عکس مجتمع تجاری هایپر استار شیرازافتتاح هایپر استار شیراز در مجتمع تجاری خلیج فارس شیراز با بیش از 2500 واحد فروشگاهی که در نوع خود در دنیا رتبه اول را داراست موجی از انتقادات و اعتراضات را به همراه داشته است. آنچه در ادامه می آید لینک مطالب مرتبط به همراه گزیده ای از مطالب برخی وبلاگها می باشد. برای مطالعه متن کامل مطلب به مطلب وبلاگ مربوطه مراجعه کنید:

+اگر می شناسید و رفته ایدوای به حال شماواگر نمی شناسید و رفته اید وای به حال ما
به هر روی از مقامات مجتمع خلیج فارس (که الحق مراتب تیزبینی و توانائی آنان در شکار فرصت ها را نمی توان نادیده گرفت!) دعوت می شود تا شانس خود را برای ساخت چنین مجتمع های باشکوهی، این بار در یکی از شهرهای جهانِ توسعه یافته بیازمایند. چه اشکالی دارد این افتخار بزرگ این بار نصیب شهری دیگر شود؟ مثلا لندن؟ تقاضا می شود مدیران این پروژه ی به زعم آقایان خیلی خیلی خوب، ضمن مراجعه به شهرداری لندن بخت خود را برای این افتخارآفرینی این بار در سر میز مذاکره با “بوریس جانسون” بیازمایند. جانسون با آن موهای بور و با آن چهره آرام، شدیدا منتظر سرمایه گذاری در شهر خود است. لطفا پس از پایان مذاکره نتیجه را نیز اعلام فرمائید! شاید آنگاه بهتر فهمیده شود چرا سال هاست فریاد می زنیم “سرمایه باید در خدمت شهر باشد و نه شهر در خدمت سرمایه“…
گزاره پایانی: “در هیچ کجای جهان بهتر از شیراز نمی توان شهر را دوشید!

+اعتراض بسیج دانشجویی نسبت به احداث مجتمع های تجاری قارچ گونه در شیراز
آیا توسعه شهر شیراز فقط به احداث مجتمع های تجاری معطوف می گردد و توسعه در راستای تامین و گسترش رفاه زائران و جذب آن ها که بسیاری از مردم کشورمان و حوزه خلیج فارس را در بر می گیرد، باید غفلت گردد. آیا  توسعه در زمینه تولید، با توجه به بستر های مناسبی که از بابت مواد اولیه در استان وجود دارد، نمی تواند در الگوی توسعه استان جایی داشته باشد؟

+چرا با رشد بی رویه مجتمع های تجاری مخالفیم؟
آیا می توان جامعه ای پیشرو، مومن، انقلابی و متعد به تعلیمات اسلام در سطح منطقه و جهان داشت، آنوقت در عمل خلاف آن و همانند کشورهای غربی و خلیج و ترکیه و ژاپن عمل کرد؟
کسی که نمیداند اگر قرار بود ما دوبی باشیم، پس انقلاب برای چه بود و تحریم ها و فشارهای بین المللی برای چیست؟ و اگر قرار بود الگوی توسعه و پیشرفت ما همانند دوبی و عربستان و ترکیه باشد، پس این همه هشدار رهبری و این همه جلسه برای تدوین الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت چیست؟
ما مخالفی پروژه هایی هستیم که خلاف سیاست های چشم انداز، قانون اساسی و ماهیت انقلاب اسلامی، طرح توسعه منطبق با الگوی کشورهای عرب منطقه و ترکیه را می دهند.

+پشت پرده‌‌ی تیتر مشابه روزنامه‌‌های فارس درمورد هایپراستار شیراز + عکس
تیتر مشابه و متن شبه مشابه همه‌ی این روزنامه‌ها در تعریف و تمجید و بزرگنمایی هایپراستار شیراز از این نکته خبر می‌دهد که مسلماً این نوشته‌ها گزارش خبری‌ معمول نمی‌تواند باشد و نبوده است بلکه صرفاً یک آگهی تبلیغاتی به سفارش سرمایه‌داران هایپراستار است که روزنامه‌های فارس در راستای منافع مالی خود آن را به چاپ رسانده‌اند بدون آنکه مخاطبان خود را از تبلیغاتی بودن آن نوشته‌ها آگاه سازند!
از سوی دیگر نیز گویا سرمایه داران هایپراستار به یک صفحه‌ی کامل تعریف و تمجید از فروشگاه خود در روزنامه‌های استان فارس قانع نشده‌اند و نیم صفحه‌ی نخست اغلب این روزنامه‌‌ها را نیز برای تبلیغ خود خریده‌‌ و آنان هم برای کسب منافع بیشتر این امکان را در اختیار آنها قرار داده‌اند.

+افتتاح مجتمع عظیم تجاری «پارمیدا» با سرمایه یک شرکت سوئدی در سال آینده!
به گزارش شیرازنا افتتاح فروشگاه هایپراستار که بخشی از مجتمع عظیم خلیج فارس است بار دیگر نگرانی‌های زیادی را در مورد چرایی افزایش قارچ‌گونه مجتمع‌های تجاری در شیراز مطرح کرده است.
علاوه بر ده‌ها مجتمع تجاری فعال در شیراز، در سال آینده شاهد افتتاح یک مجتمع عظیم تجاری دیگر با نام «پارمیدا» در نزدیکی مجتمع عظیم خلیج فارس و این بار در شهر صدرا خواهیم بود!