با به تعطیلی کشاندن نابخردانه برنامه هفت مخالفیم

علی رغم اعتراض شدیدمان به سهم دهی نامتوازن به جریان های مخالف و معاند با هرگونه اقدام نابخردانه و نسنجیده با برنامه های اینچنینی از جمله به تعطیلی کشاندن یا پلمپ کردن تریبون های بوجوده آمده نیز مخالفیم

به گزارش تریبون مستضعفین همزمان با تداوم اعتراضات رسانه‌های ارزشی (   +) به بی‌پاسخ ماندن درخواست مناظره با جریان روشنفکری سینما در برنامه‌ی هفت (+) خبر تعطیلی موقت برنامه هفت و خداحافظی جیرانی با آن منتشر شد.

مدیر گروه اجتماعی شبکه سه با اعلام این خبر، خاطر نشان کرد: « قرار است تغییر و تحولاتی در برنامه هفت رخ دهد که این امر نیازمند یک استراحت یک ماهه گروه است.» وی هم‌چنین بیان کرد که بیانیه رسانه‌ها ارزشی مبنی بر درخواست مناظره با جریان روشنفکری باعث شد که ریاست سازمان صدا و سیما به مسئولین برنامه هفت تذکراتی بدهد.

پس از آن جیرانی در مصاحبه‌ای ضمن  تأیید خبر تعطیلی یک‌ماهه‌ی برنامه هفت و خداحافظی‌اش با این برنامه خاطرنشان کرد که تذکری از سوی ضرغامی دریافت نکرده و پایان حضورش در برنامه هفت تنها به علت کار روی یک سریال تلویزیونی است.

در پی این اتفاقات اتحادیه‌های دانشجویی ضمن بیانیه‌ای تعطیلی برنامه هفت را «فرار به جلوی سیما» و نوعی دفاع از جریان روشنفکری خواندند و با تعطیلی تریبون‌های به وجود آمده برای نقادی من جمله برنامه هفت مخالفت کردند.

در ادامه متن کامل این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار تریبون مستضعفین قرار گرفته است را می‌خوانید:

ریاست محترم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای مهندس ضرغامی

همانگونه که حضرتعالی مستحضرید حدود سی رسانه ارزشی بهمراه جمعی از فعالان سینمایی و کارگردانان و تهیه کنندگان نامه ای را خطاب به حضرتعالی نوشته و خواستار پاسخ گویی و ایجاد یک فضای آزاد در برنامه هفت برای گفت و گوی بیطرفانه پیرامون بسیاری از مسائل جاری سینمایی در کشور و برخوردهای غرض ورزانه این برنامه تلویزیونی بوده اند که کماکان بعد از گذشت بیش تر از یک هفته هیچ پاسخی از جانب حضرتعالی و مسئولان این برنامه تلویزیونی دریافت نکرده اند.

متاسفانه رویه پیش گرفته شده در برنامه هفت به شدت یادآور یک ماجرای غم انگیز همیشگی در این سی و چند سال است. اقلیتی پر رو و پر سر و صدا علی رغم ژست اپوزیسیون و بد گویی و سیاه نمایی، تمام امکانات دولتی و غیر دولتی را در دست دارد و همزمان به همه چیز معترض نیز بوده است. اقلیتی که سالهاست نه تنها پاسخگوی اکثریتی که وامدارشان بوده نیست بلکه هر از گاهی فراموش می کند که کیست و بدنه اجتماعی اش چقدر است و چه میزان از امکانات بیت المال در اختیار گرفته و وامدار چه کسانی است و متاسفانه با زبان طعن و کنایه حتی به تمسخر ولی نعمتانش نیز می پردازد.

بسیار نگران کننده است که از جنبش نود و نه درصدی معترضین آمریکا که هم اکنون بعد از بحران های اخیر و گسترش نارضایتی ها دیگر استکباری ترین رسانه های دنیا نیز از انکار آن عاجز شده اند در رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران به سخره گرفته می شود تا سینمای دفاع مقدس و تا قشر متدین و درصد استقبال شان از یک فیلم سینمایی و تا بسیاری دیگر از اولویت های اصلی .

شبه روشنفکرانی که رفتارشناسی سی و چند ساله و نحوه مواجهه شان با بزرگترین انقلاب قرن به خوبی گویای اینست که هر گاه نخواسته اند با آرمانهای انقلابی و دغدغه های اجتماعی یک ملتی کنار بیایند و انعکاس صدای جامعه شان بشوند به سرعت به گوشه ای خزیده و شعار «سینما برای سینما و به دور از سیاست» را بر سر نیزه می کنند و تا کمترین تریبونی نصیب شان می شود عریان و بدون نقاب آلت دست کوچکترین دعواهای سیاسی می شوند و برای خردترین و پیش پا افتاده ترین مسائل سیاسی یقه چاک می کنند و موضع می گیرند و تمام قد سیاسی کار می شوند.

ما به شدت نگرانیم که برنامه هفت که روزی امید بسیاری از علاقه مندان به سینما برای یک آسیب شناسی کامل از وضعیت سینمایی کشور و یک فرصت برای تطبیق وضعیت کنونی با آرمانهای اصیل انقلاب بود هم تبدیل شد به تریبونی دیگر برای همان طبقه شبه روشنفکری که با چنبره تمام عیار بر تمامی ارگان ها و نهادهای خصوصی و دولتی به راحتی همه چیز را یک طرفه زیر سوال می برد و با تمام ژست های آزادیخواهی و آزاداندیشی هیچ وقت نه حاضر به نقد شدن بوده است نه به هیچ کسی پاسخگوست.

از همین رو از حضرتعالی که مسئولیت رسانه ملی و لزوم بازتاب بسیاری از دغدغه های اجتماعی در برنامه هایی که با پول بیت المال اداره می شوند را دارید خواستاریم از فرصت بوجود آمده و پیشنهاد جمعی از فعالان فرهنگی انقلاب استفاده کرده و با یک دعوت رسمی از چهره های معرفی شده به نمایندگی از این قشر سینمایی کشور، فضای یکطرفه و غیر پاسخگو در این برنامه تلویزیونی را بشکنید.

گفتنی است علی رغم اعتراض شدیدمان به سهم دهی نامتوازن به جریان های مخالف و معاند با هرگونه اقدام نابخردانه و نسنجیده با برنامه های اینچنینی از جمله به تعطیلی کشاندن یا پلمپ کردن تریبون های بوجوده آمده نیز مخالفیم و این اقدامات احتمالی برخی مدیران را فرار به جلویی برای پاک کردن صورت مساله می دانیم. اینگونه به نظر می رسد که تعطیل کردن برنامه هفت دفاعی است از جریان روشنفکری و نجات آنها از مناظره با فعالان فرهنگی انقلاب اسلامی در برابر دیدگان مردم. به همین جهت درخواست باز نگه داشتن برنامه هفت و برقراری مناظرات متوازن بین فعالان جبهه انقلاب و جریان روشنفکری را داریم.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل
جنبش عدالتخواه دانشجویی
دفتر تحکیم وحدت
جامعه اسلامی دانشجویان