بغضهای فروخورده/حقهای پایمال شده!

(در حاشیه نامه فارغ التحصیلان دانشگاهی شاهین شهر به استاندار اصفهان در خصوص عملکرد شهرداری شاهین شهر در جذب و استخدام نیروی انسانی) چندی پیش جمعی از فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی شاهین شهر، در نامه ای به استانداری اصفهان نسبت به نابرابری و عدم عدالت استخدامی در شهرداری شاهین شهر اعتراض نمودند و […]

(در حاشیه نامه فارغ التحصیلان دانشگاهی شاهین شهر به استاندار اصفهان در خصوص عملکرد شهرداری شاهین شهر در جذب و استخدام نیروی انسانی)

چندی پیش جمعی از فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی شاهین شهر، در نامه ای به استانداری اصفهان نسبت به نابرابری و عدم عدالت استخدامی در شهرداری شاهین شهر اعتراض نمودند و مدعی شدند که اکثر نیروهای بکار گرفته شده در شهرداری، از نیروهای غیر بومی بوده و یا با روابط فامیلی جذب این ارگان می شوند.(در ذیل متن حاضر تصویر نامه یاد شده را می توانید ببینید).

خود قضاوت کنید در حالیکه اکثر مسئولین در سخنرانی های خود، شاهین شهر را از نظر جایگاه علمی و تحصیلاتی در کشور، حائز رتبه ی اول یا دوم می دانند، ولی جوانان این شهر بیکار هستند! حال یک سئوال پیش می آید؟ وقتی جوانان تحصیلکرده شاهین شهری بیکارند و شهرداری شاهین شهر هم در طول سالیان گذشته تا به حال حتی برای یکبار هم با انتشار اطلاعیه ی استخدامی و قرار دادن فرصتهای برابر در اختیار جوانان به قول آقایان باسواد و متخصص و متدین شاهین شهری، اقدام به جذب نیروهای مورد نیاز خود نکرده!!! پس نیروی انسانی مورد نیاز خود را از کدام طریق  استخدام نموده است ؟

پاسخ روشن است! وقتی رییس سازمان تاکسیرانی یک کارمند بازنشسته ساکن اصفهان است؛ وقتی رییس ترمینال شیشه ای یک بازنشسته ساکن اصفهان است؛  وقتي رئيس سازمان فضاي سبز يك بازنشسته است ؛ وقتی شهردار و معاونینش ساکن اصفهانند؛ وقتی رییس سازمان رفاهی تفریحی ساکن اصفهان است؛ وقتي مدير تالار شيخ بهائي ساكن اصفهان است ؛ وقتی رییس سازمان بازیافت فامیل آقای شهردار است ؛ وقتی بسیاری از پرسنل شهرداری از شهرهای دور و نزدیک از اصفهان گرفته تا تیران و کرون و… هستند، وقتي چند مسئول شهرداري زن و برادر زنشان و اقوام نزديك آنها به واسطه آنها در استخدام شهرداري هستند ، خوب تکلیف معلوم است که چگونه و البته بدون آگهی و اعلان عمومی برای استخدام نیرو، نیروی انسانی شهری تأمین شده و می شود !!!

انصافا اینقدر کار در مملکت زیاد است که بجای بکارگیری جوانان تحصیلکرده و متخصص در رشته های مختلف، یک بخشدار بازنشسته مجددا بعنوان رییس تاکسیرانی منصوب می گردد؟ یا یک بازنشسته دیگر مدیر ترمینال شیشه ای شود؟ یا آقای شهردار مگان سوار برخی مدیران خود را از نجف آباد بیاورد؟؟ یا بخشدار دولت اصلاحات که فامیل شهردار مگان سوار است بعنوان رییس سازمان بازیافت مشغول انجام وظیفه! است؟ یعنی در شاهین شهر، شهر علم و اندیشه و فرهنگ، قحط الرجال است که یک نفر در حد شهردار و معاون شهردار ندارد؟ گویی هر کس صاحب علم و تحصیلات است باید بیکار بماند و هر کس که با مدیران رابطه یا آشنایی و فامیلی دارد، باید بر سر کار باشد!

آدم ناخودآگاه یاد شعری از مرحوم صدرالمتألهین می افتد که در نقد اوضاع سیاسی اجتماعی زمان خویش می فرمود:

دفتر فرزانگی را گاو خورد           خانه عقل و خرد را آب برد

خودتان برنامه تلویزیونی با هزینه های نامعلومی می سازید و برای آن تبلیغات گسترده می کنید و شعار می دهید که “شاهین شهر، شهری برای زندگی”!! اما یا للعجب که ثانیه ای در این شهر زندگی نکرده اید و نمی کنید! و جوانان این شهر را هم بحساب نمی آورید. بنظر می رسد این برنامه هم تلاشی باشد برای انتخابات آتی و بقای مجددتان در کرسیهای خدمت!؟!؟!؟

به راستی این همه ظلم و نابرابری و بی عدالتی را به کجا فریاد کنیم؟! چرا گوش شنوایی نیست؟ اگر فریاد کنیم می گویند چرا؟ ما نمی دانیم با این نابرابری ها، آیا این مردم و جوانان فقط برای روز انتخابات و حضور بر سر صندوق های رأی مهم هستند؟ و پس از آن باید آنها را فراموش کنید؟

چرا بعضی ها در مورد این ظلم ها و نابرابری ها ساکتند؟ نکند سبیل آنانی که ساکتند هم به همین وسیله چرب است که لب به سخن نمی گشایند؟ چرا و چرا و چرا؟

شهرداری و در رأس آن شهردار و بالاتر از آن شورای شهر باید نسبت به نحوه استخدامهای مبهم نیروی انسانی مورد نیاز و عدم بومی گزینی در شهرداری پاسخگو باشند! جوانان این شهر یا باید بیکار باشند یا برای تأمین هزینه زندگی به عسلویه و کنگان و… بروند و فشار و سختی کار و گرما و دوری از خانوداه و هزار بدبختی را تحمل کنند آنگاه عده ای را استخدام نمایند تا ایاب و ذهاب آنها بدلیل عدم سکونت در این شهر خود بار مالی گزافی را در طول روز و هفته و ماه و سال بر بیت المال مسلمین تحمیل نماید و به باد دهد والبته کسی هم حق ندارد فریاد بزند!

سخن در این زمینه بسیار است ولی تک تک مسئولین این شهر، بویژه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر و دیگر دستگاههای نظارتی باید پاسخگو باشند و شهردار را بازخواست کنند! پس اين نهي از منكر كجا بايد محقق شود ؟ مگر حضرت آقا نفرمودند مهمترين حوزه امربه معروف و نهي از منكر حوزه امر به معروف و نهي از منكر مسئولين است . دیگر فرزندان امام خامنه ای(ره) طاقت و تحمل این نابرابری ها را ندارند! این جوانان غیور وارد صحنه خواهند شد و به چندین سال ظلم و نابرابری و بی عدالتی حضرات در مجموعه شهرداری شاهین شهر پایان خواهند داد.

ختم کلام، کلام مولانا سید علی حسینی خامنه ای:

]… من گفتم مسؤولان بلند پايه ى كشور، قواى سه گانه، از خود رهبرى تا آحاد مأموران و مديران، همه بايد پاسخگو باشند؛ پاسخگوى كار خود، پاسخگوى تصميم خود، پاسخگوى سخنى كه بر زبان آورده اند و تصميمى كه گرفته اند؛ اين معناى پاسخگويى است؛ اين يك حقيقت اسلامى است و همه بايد به آن پايبند باشيم. [[1].

والسلام علینا و علی عباد الله الصالحین