رفتن به بالا

داوری در ویترین سینمای ایران

صالح کاهانی- برخی آن را بهار سینمای ایران می خوانند، به گمان آنان در چند روز آینده و همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی، طبیعت آکادمی ها و جریان سینمایی ایران شروع به شکفتن می کند و شاید انتظار نشستن سیمرغ ایران بر شاخ و برگ آنان را بر سر شوق می آورد! حال دلایل پر کشیدن این سیمرغ از یک شاخه به شاخه دیگر را باید در اهداف و مقررات “جشنواره فیلم فجر” جستجو کرد.

جشنواره فیلم فجر

بررسی های انجام شده در سی و چند سال آمدن های بهار و پیدا شدن سیمرغ ها بر آسمان شهر، در این روزها سوال هایی را بر ذهن مخاطبین این جشنواره متواتر می سازد.عکس العمل ها و واکنش هایی را که بیشتر به دلیل تناقض بین پرواز های این سیمرغ و اهداف برپایی این بهار سینمایی ایجاد می کند!که اگر سیمرغ انقلاب عاشق حق است و وجود خود را مدیون صدها هزار خون شهید می داند، چگونه است که با نشستن بر شاخه های بی شکوفه ی درختان خشکیده شهر، زیبایی خود را به کلاغ های زشت و پر سر و صدا تبدیل می کند! شاید سیمرغ ها تقصیری ندارند و نبود بهار واقعی برای آنان انتخابی مناسب تر را رقم نمی زند. باید از خود سوال کنیم بدون توجه به تاثیر آثار،نسل های بعد با مشاهده عکس های یادگاری درختان خشک و ریشه در اندیشه غرب چه برداشتی از “سیمرغ و زیبایی” او خواهند داشت! بدون شک نبود زیبایی نشات گرفته از دغدغه ها و عقاید مخاطبین در آثار جشنواره دلیلی است بر حضور  آنان در سالن های سینمای کشور. مخاطبینی که زیبایی را دوست دارند و حضور کلاغ ها و درختان خشک با شاخه های هرز را مناسب شهر خود نمی دانند!

شهری که سال ها شاهد رشادت ها و مبارزه های خونین بوده است! البته هنرمندان و اهالی فرهنگ انقلاب اسلامی پرنده دیگری را با نام ققنوس برای دومین بار به پرواز درآورده اند تا با پرواز در راه انقلاب سیمرغ هارا  آگاه سازند!

اینبار نیز در سی و یکمین بهارسینمایی، داورانی از سازمان ها و تشکل ها و موسسات خصوصی و دولتی وزارتخانه های کشور در بخش “تجلی اراده ملی” منتظر آن هستند تا با بررسی دقیق پرواز سیمرغ ها و بهار سینما، شاخه ای سرسبز را برای اهدا سیمرغ به آن برگزینند و همچنین از اهمیت سینما و نقش آن در فرهنگ بیشتر آگاه شوند.

جنبش عدالتخواه دانشجویی با توجه به دغدغه ها و نگرانی های خود از فاصله گرفتن جریان سینمایی از گفتمان عدالت ، با حضور داورانی در این بخش آثار منتخب را برمی گزیند و قدمی رادر جهت بازگرداندن جریان سینمایی کشور به جایگاه والای خود و تولید آثار ارزشمند در شان انقلاب اسلامی بر می دارد.

بدون شک آب و هوای آلوده شهر سیمرغ و پاشیدن بذر انقلاب بر زمین های خشک و بی آب، در اوضاع و احول این سال های سینمای انقلاب اسلامی بی تاثیر نبوده است!